REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochód dla firmy: Co lepsze - leasing czy kredyt?

Subskrybuj nas na Youtube
Samochód dla firmy: Co lepsze - leasing czy kredyt?
Samochód dla firmy: Co lepsze - leasing czy kredyt?

REKLAMA

REKLAMA

Jak sfinansować samochód firmowy? Czy skorzystać z leasingu, czy może warto zaciągnąć kredyt? Oba rozwiązania mają wady i zalety.

Samochód to jedno z podstawowych narzędzi pracy niemal każdego przedsiębiorcy. Decydując się na samochód dla firmy mamy kilka możliwości jego sfinansowania. Taki pojazd można zakupić za gotówkę, a w przypadku jej braku - skorzystać z opcji jego kredytowania lub z leasingu. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe zazwyczaj wybór przedsiębiorców opiera się o te dwie ostatnie opcje. Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety.

REKLAMA

Zobacz też: Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Zalety i wady kredytu samochodowego

REKLAMA

Biorąc na zakup samochodu kredyt, trzeba wziąć pod uwagę to, że oprócz odsetek trzeba będzie zapłacić także różnego rodzaju prowizje, które nie należą do najniższych w przypadku długoterminowego kredytu. Oprócz tego częstą praktyką banków, szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorców, którzy nie posiadają zbyt dużych zabezpieczeń, jest pobieranie wkładu własnego określonego przez procent wartości auta (zazwyczaj 5-10%).

Jeśli chodzi o sam kredyt, nie stanowi on dla firmy kosztu podatkowego. Tymi kosztami są natomiast zapłacone odsetki oraz koszty, które wynikają z comiesięcznej amortyzacji pojazdu. W kwestii zaliczania do kosztów podatkowych amortyzacji istnieje tutaj jednak pewne ograniczenie. Nie można bowiem do kosztów podatkowych zaliczyć kosztów amortyzacji ponad kwotę 20 tys. euro. Oznacza to, że w przypadku droższych aut, możliwości korzystnego pod względem podatkowym rozliczenia finansowania samochodu z kredytu są ograniczone. Ograniczenie dotyczy także możliwości kredytowania auta ze względu na wiek. Najczęściej auta kupione na kredyt samochodowy w dniu ostatniej raty nie mogą przekraczać wieku 15 lat.

Bardzo ważną zaletą zakupu samochodu na kredyt jest fakt, iż taki kredyt może być zaciągnięty na dowolną kwotę, a także, że można zawiesić na pewien okres jego spłatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Zalety i wady leasingu samochodu

Do największych zalet leasingu należy to, że nie jest wymagany zazwyczaj wkład własny i w związku z tym szybciej można uzyskać środki na zdobycie samochodu. Ponadto umowa leasingowa nie wymaga aż tak wielu formalności jak przy kredycie, a leasingobiorca dostaje możliwość skorzystania w jej ramach z bardzo atrakcyjnych produktów dodatkowych, jak chociażby ubezpieczenie, karty paliwowe czy też serwis pojazdu. Bardzo ważną zaletą leasingu samochodu jest także to, że po skończonym okresie finansowania istnieje często opcja wykupu pojazdu po atrakcyjnej cenie lub też zamiany go na nowy model i spłacania go od nowa. Z kolei w przypadku leasingu operacyjnego, co nie jest możliwe w przypadku kredytu, można zaliczyć do kosztów podatkowych całość rat leasingowych, opłatę wstępną oraz opłatę administracyjną w kwocie netto.

Jeśli chodzi o wady leasingu, nie możemy z jego wykorzystaniem sfinansować zakupu pojazdu o niskiej wartości. Firmy leasingowe w większości określają pewną minimalną kwotę leasingową, która wynosi najczęściej od 20 do 50 tys. złotych. Poza tym, w trakcie trwania umowy leasingowej, jeśli nie ma opcji wykupu pojazdu, nie jest i nie stanie się on własnością przedsiębiorcy. Nie istnieje w związku z tym także możliwość sprzedaży takiego pojazdu lub też zamiany go na inny przed końcem umowy, chyba że trzeci podmiot zdecyduje się wejść w prawa i obowiązki leasingobiorcy poprzez cesję umowy leasingowej. Jest to więc raczej rozwiązanie dla przedsiębiorcy, który przewiduje, że w okresie trwania umowy leasingowej warunki prowadzenia przez niego działalności gospodarczej będą raczej stabilne.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Jak wybrać właściwą metodę finansowania zakupu samochodu?

Wybierając dostosowaną do potrzeb firmy metodę finansowania zakupu samochodu należy przeprowadzić dokładną analizę wszystkich dostępnych opcji. Aby nie popełnić błędu w tej kwestii, który może skutkować poważnymi konsekwencjami, warto jest zwrócić się o pomoc do doradcy z firmy CLS. Dzięki dużemu doświadczeniu firmy CLS, jeśli chodzi o doradztwo finansowe, można zyskać pewność, że wybrana opcja finansowania zakupu pojazdu będzie odpowiednio dostosowana do potrzeb i możliwości firmy, a także do konkretnego pojazdu.

Źródło: Materiały firmy CLS

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA