REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu?
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Na potrzeby prowadzonej działalności wykorzystuję samochód osobowy, który parkuję pod domem. Czy po zgłoszeniu samochodu naczel¬nikowi urzędu skarbowego mogę dokonywać od wydatków dotyczących tego samochodu pełnych odliczeń VAT?

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu?

REKLAMA

Ponieważ nie ma przepisu wprost wyłączającego możliwość dokonywania pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych parkowanych w miejscu zamieszkania podatnika lub w jego okolicy, to teoretycznie istnieje taka możliwość. Dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków doty­czących takich samochodów osobowych jest jednak bardzo ryzykowne. Organy podatkowe kwestionują bowiem takie prawo.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnik może odliczać 50% VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki dotyczące samochodów osobowych (z wyjątkiem faktur dokumentujących zakupy paliwa, z których do końca czerwca 2015 r. podatnicy użytkujący samochody osobowe nie mogą odliczać VAT). Wspomniane ograniczenie odliczenia nie ma zastosowania w przypadku samochodów, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z dzia­łalnością gospodarczą. Takie samochody uprawniają do pełnych odliczeń jako samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

REKLAMA

Jak z tego wynika, jednym z warunków dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samocho­dów osobowych jest, aby sposób wykorzystywania pojazdu samochodowego wykluczał możliwość ich miesza­nego wykorzystywania (tj. częściowo do działalności gospodarczej podatnika, częściowo zaś do innych celów, np. do użytku prywatnego). Jak podało Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi":

(...) przez wykorzystywanie „mieszane" należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów niezwiązanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowe­go użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób „mieszany". Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytko­wania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych".

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opisanej w pytaniu sytuacji Panu, jako osobie fizycznej wykorzystującej samochód osobowy w działal­ności, trudno jest spełnić warunki pełnego odliczenia VAT, czyli całkowicie i definitywnie wykluczyć możli­wość choćby jednorazowego wykorzystania samochodu do celów prywatnych. Dotyczy to zwłaszcza przy­padków, takich jak opisany w pytaniu, czyli gdy samochód jest parkowany w miejscu zamieszkania podatnika lub w jego okolicy. Dlatego właśnie Ministerstwo Finansów w cytowanej wyżej broszurze wskazało, że nie można obiektywnie uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, w przypadku gdy:

(...) podatnik prowadzi działalność w miejscu zamieszkania, posiadając jeden pojazd - w tych okolicz­nościach nie jest możliwe obiektywne zagwarantowanie wykluczenia użytku prywatnego tego pojaz­du, przykładowo w czasie wolnym od prowadzonej działalności gospodarczej (np. weekend czy wy­jazd urlopowy).

Zobacz też: Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Niestety, stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indy­widualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 grudnia 2014 r., sygn. IBPP2/443-950/14/WN, czytamy, że:

W odniesieniu do opisanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że parkowanie samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej w miejscu, gdzie Wnioskodawca mieszka i ma swoją siedzibę działalności wskazuje, że obiektywnie nie można wykluczyć wykorzystania pojazdu do ce­lów prywatnych. W takim przypadku Wnioskodawca używa samochodu osobowego celem powrotu do swojej siedziby, tym samym powrotu do miejsca zamieszkania, a zatem pojazd wykorzystywany jest do celów miesza­nych. Nie ma obiektywnych możliwości rozdzielenia wykorzystania tego pojazdu wyłącznie do celów działalno­ści gospodarczej, tj. powrotu do siedziby i celów prywatnych - powrotu do miejsca zamieszkania. Ponadto parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania w żadnej sytuacji nie wykluczy istnienia potencjalnych możli­wości użytku tego pojazdu do celów prywatnych. Nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że samochód wykorzystywany jest wyłącznie w celach działalności gospodarczej, wyłącznie do czynności opo­datkowanych podatkiem VAT.

Zobacz też: Czy koszty eksploatacji nierozliczone w ramach kilometrówki można rozliczyć w kolejnych latach?

Takie stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 24 lipca 2014 r., sygn. IPTPP4/443-304/14-4/UNR.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 1, 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA