Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu?
REKLAMA
Ponieważ nie ma przepisu wprost wyłączającego możliwość dokonywania pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych parkowanych w miejscu zamieszkania podatnika lub w jego okolicy, to teoretycznie istnieje taka możliwość. Dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących takich samochodów osobowych jest jednak bardzo ryzykowne. Organy podatkowe kwestionują bowiem takie prawo.
REKLAMA
Od 1 kwietnia 2014 r. podatnik może odliczać 50% VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki dotyczące samochodów osobowych (z wyjątkiem faktur dokumentujących zakupy paliwa, z których do końca czerwca 2015 r. podatnicy użytkujący samochody osobowe nie mogą odliczać VAT). Wspomniane ograniczenie odliczenia nie ma zastosowania w przypadku samochodów, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Takie samochody uprawniają do pełnych odliczeń jako samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).
REKLAMA
Jak z tego wynika, jednym z warunków dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych jest, aby sposób wykorzystywania pojazdu samochodowego wykluczał możliwość ich mieszanego wykorzystywania (tj. częściowo do działalności gospodarczej podatnika, częściowo zaś do innych celów, np. do użytku prywatnego). Jak podało Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi":
(...) przez wykorzystywanie „mieszane" należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów niezwiązanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzystywany w sposób „mieszany". Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych".
Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?
W opisanej w pytaniu sytuacji Panu, jako osobie fizycznej wykorzystującej samochód osobowy w działalności, trudno jest spełnić warunki pełnego odliczenia VAT, czyli całkowicie i definitywnie wykluczyć możliwość choćby jednorazowego wykorzystania samochodu do celów prywatnych. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, takich jak opisany w pytaniu, czyli gdy samochód jest parkowany w miejscu zamieszkania podatnika lub w jego okolicy. Dlatego właśnie Ministerstwo Finansów w cytowanej wyżej broszurze wskazało, że nie można obiektywnie uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, w przypadku gdy:
(...) podatnik prowadzi działalność w miejscu zamieszkania, posiadając jeden pojazd - w tych okolicznościach nie jest możliwe obiektywne zagwarantowanie wykluczenia użytku prywatnego tego pojazdu, przykładowo w czasie wolnym od prowadzonej działalności gospodarczej (np. weekend czy wyjazd urlopowy).
Niestety, stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 grudnia 2014 r., sygn. IBPP2/443-950/14/WN, czytamy, że:
W odniesieniu do opisanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że parkowanie samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej w miejscu, gdzie Wnioskodawca mieszka i ma swoją siedzibę działalności wskazuje, że obiektywnie nie można wykluczyć wykorzystania pojazdu do celów prywatnych. W takim przypadku Wnioskodawca używa samochodu osobowego celem powrotu do swojej siedziby, tym samym powrotu do miejsca zamieszkania, a zatem pojazd wykorzystywany jest do celów mieszanych. Nie ma obiektywnych możliwości rozdzielenia wykorzystania tego pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej, tj. powrotu do siedziby i celów prywatnych - powrotu do miejsca zamieszkania. Ponadto parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania w żadnej sytuacji nie wykluczy istnienia potencjalnych możliwości użytku tego pojazdu do celów prywatnych. Nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że samochód wykorzystywany jest wyłącznie w celach działalności gospodarczej, wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Zobacz też: Czy koszty eksploatacji nierozliczone w ramach kilometrówki można rozliczyć w kolejnych latach?
Takie stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 24 lipca 2014 r., sygn. IPTPP4/443-304/14-4/UNR.
PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 1, 3 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
REKLAMA
REKLAMA