Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?
REKLAMA
REKLAMA
Czy z faktury za usługę oklejenia samochodów służbowych folią możemy odliczyć cały VAT czy tylko 50%?
Z otrzymanej faktury za oklejenie samochodów mogą Państwo odliczyć:
REKLAMA
- 100% VAT - jeżeli samochody zostały oklejone folią zawierającą reklamę działalności prowadzonej przez Państwa spółkę,
- 50% - w pozostałych przypadkach.
Od 1 kwietnia 2014 r. kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi jest ograniczona do 50%, gdy samochód nie jest wyłącznie wykorzystywany do działalności (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Wydatki, których dotyczy to ograniczenie, przedstawiamy w tabeli poniżej.
Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?
Ograniczenia dotyczą wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, takich jak:
- nabycie, import lub wytworzenie tych pojazdów,
- nabycie lub import części składowych tych pojazdów,
- używanie tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związanych z tą umową, innych niż wymienione w pkt 4,
- nabycie lub import paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
Zobacz też: Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?
REKLAMA
Należy zwrócić uwagę, że przepisy mówią o wydatkach dotyczących towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów samochodowych, a nie o wydatkach dotyczących eksploatacji lub używania pojazdów samochodowych. Ograniczenie kwoty podatku naliczonego do 50% dotyczy zatem również wydatków niebędących kosztami eksploatacji lub używania pojazdów samochodowych, lecz które ponoszone są w związku z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Kosztami takimi są, zdaniem doradców podatkowych, m.in. koszty oklejania pojazdów samochodowych.
Niekoniecznie oznacza to jednak, że ograniczenie w odliczeniu VAT w wysokości 50% będzie miało zastosowanie w przedstawionej przez Państwa sytuacji. Jak bowiem stanowi art. 86a ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, przepis art. 86a ust. 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Należy uznać, że przepis ten może mieć zastosowanie również w przypadku zlecenia oklejania pojazdów samochodowych, gdyż w takich przypadkach w istocie nabywany jest towar (folia, którą samochód jest oklejany) oraz usługa jego montażu. Aby nie było żadnych wątpliwości, że naklejana folia może być uznana za towar, o którym mowa w art. 86a ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, powinna zawierać np. reklamę Państwa firmy (ze względów profilaktycznych wskazane jest także, aby otrzymana faktura dokumentowała tylko dostawę folii wraz z montażem albo dostawę folii oraz usługę montażu, a nie samą tylko usługę oklejenia samochodu). Samo oklejenie samochodów, np. tylko po to, żeby zmienić ich kolor (co pozwala uniknąć kosztów ponownego lakierowania karoserii), z całą pewnością zostałoby przez organ podatkowy zakwestionowane.
Zobacz też: Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?
W przedstawionej sytuacji kwota podatku naliczonego z otrzymanej faktury za oklejenie samochodów wynosi:
- 100% - jeżeli samochody zostały oklejone folią zawierającą reklamę działalności prowadzonej przez Państwa spółkę,
- 50% - w pozostałych przypadkach.
Ze względu na brak interpretacji indywidualnych wydanych w sprawach analogicznych do przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego zalecamy zwrócenie się o wydanie takiej interpretacji do właściwego dyrektora izby skarbowej.
PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
REKLAMA
REKLAMA