REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?
Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Opłata wstępna wniesiona przeze mnie przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego wyniosła 45% wartości samochodu. Kiedy mogę tę opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pkpir? Jednorazowo - w dacie otrzymania faktury, czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?

Niezależnie od tego, czy prowadzi Pan pkpir metodą kasową czy memoriałową, to wniesiona opłata wstęp­na stanowi koszt uzyskania przychodu jednorazowo. W pkpir należy ją zaewidencjonować w dacie wystawienia faktury przez leasingodawcę, a nie w dacie jej otrzymania.

REKLAMA

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą kasową

Podatnicy prowadzący pkpir metodą kasową ewidencjonują wszystkie koszty w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 4 updof). Dniem poniesienia kosztu jest data wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu (np. noty obciążeniowej) stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu w pkpir (art. 22 ust. 6b updof). A zatem wymieniona opłata wstępna stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo w dacie wystawienia dokumen­tującej ją faktury. Nie należy tego wydatku ewidencjonować w pkpir w dacie otrzymania faktury. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2013 r., sygn. ILPB1/415-1100/12-4/AG).

Zobacz też: Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą memoriałową

Ponieważ z pytania nie wynika, jaką metodą prowadzi Pan pkpir, to należy podkreślić, że leasingowe opłaty wstęp­ne stanowią jednorazowo koszty uzyskania przychodu także u podatników prowadzących pkpir metodą memoria­łową. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem, że koszty takich opłat w przypadku stosowania tej metody prowadzenia pkpir powinny być rozliczane proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu (zob. interpre­tację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 kwietnia 2009 r., sygn. IBPBI/2/423-126/09/PH, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 maja 2009 r., sygn. ILPB3/423-153/09-2/KS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pogląd taki przestał być jednak aktualny. Sądy administracyjne prezentują jednolite stanowisko opowiadają­ce się za jednorazowym rozliczaniem opłat wstępnych przez podatników rozliczających koszty uzyskania przy­chodów metodą memoriałową (zob. wyrok NSA z 17 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 59/10). Takie stanowisko od pewnego czasu prezentują również organy podatkowe (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbo­wej w Łodzi z 28 marca 2013 r., sygn. IPTPB1/415-755/12-4/KO, oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 kwietnia 2013 r., sygn. ITPB1/415-43/10/13-S/WM).

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Podatnik VAT prowadzi pkpir metodą kasową. 24 lutego 2015 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego. Opłata wstępna została ustalona w kwocie 36 000 zł, co stanowiło 45% ceny netto samochodu. Faktura za opłatę wstępną została wystawiona tego samego dnia. Niezależnie od metody prowadzenia pkpir, wpisu do pkpir należy dokonać w dacie wystawienia faktury za tę opłatę.

Zapis w pkpir za luty 2015:

Lp. Data zdarzenia gospodarczego Nr dowodu księgowego Opis zdarzenia gospodarczego Pozostałe wydatki Razem wydatki (12+13)
gr gr
- 1 - - 2 - - 3 - - 6 - - 13 - - 14 -
33 24.02.2015 Faktura nr 5/2/2015 Opłata wstępna 36 000 0 36 000 0

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 4 i ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA