REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?
Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Opłata wstępna wniesiona przeze mnie przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego wyniosła 45% wartości samochodu. Kiedy mogę tę opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pkpir? Jednorazowo - w dacie otrzymania faktury, czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?

Niezależnie od tego, czy prowadzi Pan pkpir metodą kasową czy memoriałową, to wniesiona opłata wstęp­na stanowi koszt uzyskania przychodu jednorazowo. W pkpir należy ją zaewidencjonować w dacie wystawienia faktury przez leasingodawcę, a nie w dacie jej otrzymania.

REKLAMA

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą kasową

Podatnicy prowadzący pkpir metodą kasową ewidencjonują wszystkie koszty w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 4 updof). Dniem poniesienia kosztu jest data wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu (np. noty obciążeniowej) stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu w pkpir (art. 22 ust. 6b updof). A zatem wymieniona opłata wstępna stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo w dacie wystawienia dokumen­tującej ją faktury. Nie należy tego wydatku ewidencjonować w pkpir w dacie otrzymania faktury. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2013 r., sygn. ILPB1/415-1100/12-4/AG).

Zobacz też: Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą memoriałową

Ponieważ z pytania nie wynika, jaką metodą prowadzi Pan pkpir, to należy podkreślić, że leasingowe opłaty wstęp­ne stanowią jednorazowo koszty uzyskania przychodu także u podatników prowadzących pkpir metodą memoria­łową. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem, że koszty takich opłat w przypadku stosowania tej metody prowadzenia pkpir powinny być rozliczane proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu (zob. interpre­tację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 kwietnia 2009 r., sygn. IBPBI/2/423-126/09/PH, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 maja 2009 r., sygn. ILPB3/423-153/09-2/KS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pogląd taki przestał być jednak aktualny. Sądy administracyjne prezentują jednolite stanowisko opowiadają­ce się za jednorazowym rozliczaniem opłat wstępnych przez podatników rozliczających koszty uzyskania przy­chodów metodą memoriałową (zob. wyrok NSA z 17 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 59/10). Takie stanowisko od pewnego czasu prezentują również organy podatkowe (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbo­wej w Łodzi z 28 marca 2013 r., sygn. IPTPB1/415-755/12-4/KO, oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 kwietnia 2013 r., sygn. ITPB1/415-43/10/13-S/WM).

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Podatnik VAT prowadzi pkpir metodą kasową. 24 lutego 2015 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego. Opłata wstępna została ustalona w kwocie 36 000 zł, co stanowiło 45% ceny netto samochodu. Faktura za opłatę wstępną została wystawiona tego samego dnia. Niezależnie od metody prowadzenia pkpir, wpisu do pkpir należy dokonać w dacie wystawienia faktury za tę opłatę.

Zapis w pkpir za luty 2015:

Lp. Data zdarzenia gospodarczego Nr dowodu księgowego Opis zdarzenia gospodarczego Pozostałe wydatki Razem wydatki (12+13)
gr gr
- 1 - - 2 - - 3 - - 6 - - 13 - - 14 -
33 24.02.2015 Faktura nr 5/2/2015 Opłata wstępna 36 000 0 36 000 0

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 4 i ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA