REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?

Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?
Jak zaewidencjonować w pkpir wstępną opłatę za leasing samochodu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Opłata wstępna wniesiona przeze mnie przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego wyniosła 45% wartości samochodu. Kiedy mogę tę opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pkpir? Jednorazowo - w dacie otrzymania faktury, czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?

Niezależnie od tego, czy prowadzi Pan pkpir metodą kasową czy memoriałową, to wniesiona opłata wstęp­na stanowi koszt uzyskania przychodu jednorazowo. W pkpir należy ją zaewidencjonować w dacie wystawienia faktury przez leasingodawcę, a nie w dacie jej otrzymania.

REKLAMA

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą kasową

Podatnicy prowadzący pkpir metodą kasową ewidencjonują wszystkie koszty w dacie ich poniesienia (art. 22 ust. 4 updof). Dniem poniesienia kosztu jest data wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu (np. noty obciążeniowej) stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu w pkpir (art. 22 ust. 6b updof). A zatem wymieniona opłata wstępna stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo w dacie wystawienia dokumen­tującej ją faktury. Nie należy tego wydatku ewidencjonować w pkpir w dacie otrzymania faktury. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2013 r., sygn. ILPB1/415-1100/12-4/AG).

Zobacz też: Jak dokonać zwrotu kosztów używania przez pracownika na rzecz pracodawcy samochodu prywatnego do jazd lokalnych?

Opłata wstępna u podatników prowadzących pkpir metodą memoriałową

Ponieważ z pytania nie wynika, jaką metodą prowadzi Pan pkpir, to należy podkreślić, że leasingowe opłaty wstęp­ne stanowią jednorazowo koszty uzyskania przychodu także u podatników prowadzących pkpir metodą memoria­łową. W przeszłości można się było spotkać ze stanowiskiem, że koszty takich opłat w przypadku stosowania tej metody prowadzenia pkpir powinny być rozliczane proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu (zob. interpre­tację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 kwietnia 2009 r., sygn. IBPBI/2/423-126/09/PH, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 maja 2009 r., sygn. ILPB3/423-153/09-2/KS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pogląd taki przestał być jednak aktualny. Sądy administracyjne prezentują jednolite stanowisko opowiadają­ce się za jednorazowym rozliczaniem opłat wstępnych przez podatników rozliczających koszty uzyskania przy­chodów metodą memoriałową (zob. wyrok NSA z 17 maja 2011 r., sygn. akt II FSK 59/10). Takie stanowisko od pewnego czasu prezentują również organy podatkowe (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbo­wej w Łodzi z 28 marca 2013 r., sygn. IPTPB1/415-755/12-4/KO, oraz interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 kwietnia 2013 r., sygn. ITPB1/415-43/10/13-S/WM).

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

Podatnik VAT prowadzi pkpir metodą kasową. 24 lutego 2015 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego. Opłata wstępna została ustalona w kwocie 36 000 zł, co stanowiło 45% ceny netto samochodu. Faktura za opłatę wstępną została wystawiona tego samego dnia. Niezależnie od metody prowadzenia pkpir, wpisu do pkpir należy dokonać w dacie wystawienia faktury za tę opłatę.

Zapis w pkpir za luty 2015:

Lp. Data zdarzenia gospodarczego Nr dowodu księgowego Opis zdarzenia gospodarczego Pozostałe wydatki Razem wydatki (12+13)
gr gr
- 1 - - 2 - - 3 - - 6 - - 13 - - 14 -
33 24.02.2015 Faktura nr 5/2/2015 Opłata wstępna 36 000 0 36 000 0

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 4 i ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

REKLAMA

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

REKLAMA