Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację przewłaszczonego samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na eksploatację przewłaszczonego samochodu?
Tak, jeżeli samochód nabyty na kredyt będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, to może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z jego eksploatacją, np. koszty paliwa, koszty jego bieżących napraw, obsługi i inne koszty eksploatacji.
REKLAMA
Zobacz też: Czy należy skorygować koszty, jeżeli samochód zaliczony do środków trwałych okazał się kradziony?
REKLAMA
W tym przypadku bez znaczenia pozostaje fakt, że w celu zabezpieczenia wierzytelności finansującej zakup samochodu został on przewłaszczony na kredytodawcę. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 lutego 2008 r., sygn. IBPB1/415-259/07/KB, czytamy, że:
Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż jeżeli zakupiony samochód będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z czym przyczyni się do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, to wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne oraz koszty jego bieżących napraw, obsługi i eksploatacji bez względu na fakt, iż w celu zabezpieczenia wierzytelności finansującej zakup samochód został przewłaszczony na kredytodawcę oraz że w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje już wcześniej zakupiony samochód.
Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?
Odpowiadając na Pana pytanie, należy podkreślić, że przewłaszczenie nabytego samochodu na bank, z tytułu zabezpieczenia kredytu bankowego zaciągniętego na jego nabycie, nie wyklucza również możliwości jego amortyzowania przez Pana, mimo że - formalnie rzecz biorąc - nie jest Pan jego właścicielem. Jak bowiem wynika z art. 22f ust. 5 updof, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu, dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.
PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1, art. 22f ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
REKLAMA
REKLAMA