REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie podatku ze zbyt wcześnie wystawionej faktury zaliczkowej z tytułu usługi transportowej

Odliczenie podatku ze zbyt wcześnie wystawionej faktury zaliczkowej z tytułu usługi transportowej
Odliczenie podatku ze zbyt wcześnie wystawionej faktury zaliczkowej z tytułu usługi transportowej

REKLAMA

REKLAMA

Czy można odliczyć podatek naliczony związany z zaliczką, w przypadku gdy faktura zaliczkowa została wystawiona zbyt wcześnie (przed 30 dniem od wpłaty)?

Podatnik jest spółką świadczą usługi spedycyjine na terytorium Polski. Spółka zamierza w sierpniu 2017 r. wykonać usługę spedycyjiną, której przedmiotem będzie transport znacznej liczby wielkogabarytowych maszyn produkcyjnych. Ze względu na złożoność planowanych czynności, podatnik już w marcu 2017 r. zawarł umowę transportu z podwykonawcą – firmą transportową. Wartość usługi wynosi 123.000 zł brutto. Podatnik miał zapłacić podwykonawcy zaliczkę w kwocie 73.800 zł (brutto) w dwóch ratach: 49.200 zł do 20.4.2017 r.; 24.600 zł do 20.5.2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

Podwykonawca 28.3.2017 r. wystawił fakturę na całą kwotę zaliczki tj. na 73.800 zł. Spółka zapłaciła 17.4.2017 r. 49./200 zł zaliczki. W związku z tym odliczyła podatek naliczony w wysokości 9.200 zł w rozliczeniu za kwiecień. Druga rata – 24.600 zł została wpłacona 18.5.2017 r.

Spółka zadała pytanie, czy może odliczyć podatek naliczony związany z zaliczką wpłaconą 18.5.2017 r. w rozliczeniu za maj 2017 r. Wątpliwość Spółki bierze się z faktu, że faktura zaliczkowa w części dotyczącej tej kwoty została wystawiona zbyt wcześnie (przed 30 dniem od wpłaty).

Zobacz też: Rezygnacja z leasingu samochodu

Termin w którym można wystawić fakturę

Zgodnie z art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty. Z powyższej regulacji wynika, że faktura zaliczkowa nie powinna być wystawiana wcześniej niż 30 dni przed zapłatą zaliczki. W związku z tym, podwykonawca mógł 28.3.2017 r. wystawić fakturę tylko w odniesieniu do pierwszej części wpłaty, tj. 49.200 zł W odniesieniu zaś do pozostałej kwoty, fakturę należy uznać za wystawioną przedwcześnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niemniej jednak, to że podwykonawca nieprawidłowo wywiązał się z obowiązku wystawienia faktury, nie musi negować ogranicza prawa Spółki do odliczenia podatku naliczonego.

Zobacz też: Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Przesłanki do odliczenia podatku

Jak wynika zstanowi art. 86 ust. 10 w zw. z ust. 10c ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do całości lub części zapłaty uiszczonej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi powstał obowiązek podatkowy. nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Z kolei, w świetle art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Zobacz też: Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Z powyższych regulacji wynikają dwie przesłanki, których łączne spełnienie jest konieczne do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zaliczki:

1. powstał już obowiązek podatkowy

2. podatnik otrzymał fakturę dokumentującą daną zaliczkę

Pierwszy warunek został spełniony, ponieważ obowiązek podatkowy powstał w momencie wpłaty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT). Za spełnioną należy uznać także drugą z powyższych przesłanek. Spółka otrzymała bowiem fakturę dokumentującą zaliczkę. MimoFakt, że dokument ten jest obarczony wadą, nie przekreśla tego, iż zaliczka (obie ratypłatności) została faktycznie wpłacona. to czynności na nim wskazana została faktycznie dokonana. Otrzymana faktura dokumentuje zaliczkę zarówno w odniesieniu do kwoty 49.200 zł jak i 24.600 zł.

W konsekwencji, obie przesłanki do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do drugiej raty zaliczki (w kwocie 24.600 zł) zostały spełnione w maju 2017 r. Spółka może uwzględnić podatek naliczony w wysokości 4.600 zł w deklaracji podatkowej za ten okres.

Faktura przedwczesna nie jest fakturą pustą

Należy podkreślić przy tym, że faktura otrzymana od podwykonawcy, nie jest tzw. fakturą pustą, czyli taką która stwierdza czynność która nie została dokonana. Takie dokumenty nie uprawniają do odliczenia podatku naliczonego - art. 88 ust. 3a pkt 4 lit a ustawy o VAT). Faktura otrzymana od Spółkiprzez spółkę,, jak wskazano, mimo swojej wady, odzwierciedla jednak zdarzenie gospodarcze. W ustawie o VAT, brak jest przy tym wyraźnej podstawy do zanegowania odliczenia, gdy usługobiorca otrzyma fakturę wystawioną wcześniej niż powinna być ona wystawiona.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

REKLAMA

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA