Usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta spoza UE
REKLAMA
REKLAMA
Eksport usługi transportowej
Miejsce świadczenia usług transportu towarów na rzecz innego podatnika (w uproszczeniu: podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) z reguły, jest ustalane zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, w państwie usługobiorcy. Tak więc, jeśli usługobiorcą jest podmiot spoza UE to świadczenie jest opodatkowanie w jego kraju. Usługa nie podlega zaś wtedy polskiemu podatkowi VAT (mamy do czynienia z tzw. eksportem usługi).
REKLAMA
Przykład: Polska Spółka wykonuje różne usługi na rzecz kontrahenta Szwajcarskiego m.in.:
- transport towaru z Polski do Niemiec;
- transport towaru z Czech do Austrii;
- transport towaru z Polski do Szwajcarii.
Wszystkie te świadczenia są opodatkowane w państwie usługobiorcy. Spółka powinna wystawiać faktury bez stawki i kwoty podatku (tzw. fakturę NP).
Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2017
Transport opodatkowany w Polsce według stawki 23%
REKLAMA
Należy odnotować wyjątek określony w art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.
Powyższa regulacja znajdzie zastosowanie do usług transportowych wykonywanych w całości na terytorium Polski na rzecz kontrahenta spoza UE. Miejscem świadczenia w takich przypadkach jest terytorium Polski. Jeśli chodzi o wysokość opodatkowania takich usług to, zazwyczaj (z uwzględnieniem szczególnego przypadku, o którym mowa niżej), właściwa jest stawka podstawowa 23% VAT.
Zobacz też: Nowe pozycje w taryfikatorze punktów karnych od 2017 r.
Polska Spółka wykonuje na rzecz szwajcarskiego kontrahenta usługę transportu towaru z Warszawy do Wrocławia. Spółka wystawi fakturę ze stawką 23%.
3. Transport opodatkowany w Polsce - szczególny przypadek zastosowania stawki 0%
REKLAMA
Jak, wskazano we wcześniejszym punkcie, usługa transportowa wykonana w całości w Polsce na rzecz kontrahenta spoza UE jest opodatkowana w Polsce. Warto zaznaczyć, że w pewnych, szczególnych przypadkach zastosować można stawkę 0% (zamiast stawki 23%).
Podstawę do zmniejszenia opodatkowania stawowi § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. W świetle tej regulacji, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.
Transportem międzynarodowym jest w uproszczeniu transport pomiędzy terytorium położonym poza UE a Polską, lub odwrotnie (art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). Dana usługa transportowa musi być częścią takiego procesu. Chodzi więc tu o sytuacje, w których transport krajowy stanowi element większej całości.
Ponadto, co istotne, podatnik, dla zastosowania stawki 0% powinien dysponować dokumentami stanowiącymi dowód, że ich usługa stanowi część transportu międzynarodowego (§ 6 ust. 2 ww. rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). Dokumentami takimi są list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).
Polska Spółka wykonuje na rzecz szwajcarskiego kontrahenta usługę transportu towaru z Warszawy do Wrocławia. We Wrocławiu towar odbiera niemiecki przewoźnik, który kontynuuje transport do Szwajcarii. Polska Spółka będzie dysponować dokumentami wskazującymi na tę okoliczność. Spółka wystawi fakturę ze stawką 0%.
Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.