REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta spoza UE

Usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta spoza UE
Usługi transportu towarów na rzecz kontrahenta spoza UE
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy mogą świadczyć usługi transportu towarów na rzecz firm spoza UE. W takich przypadkach należy rozpatrzyć, w jaki sposób takie transakcje są traktowane z puntu widzenia podatku VAT.

Eksport usługi transportowej

Miejsce świadczenia usług transportu towarów na rzecz innego podatnika (w uproszczeniu: podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) z reguły, jest ustalane zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, w państwie usługobiorcy. Tak więc, jeśli usługobiorcą jest podmiot spoza UE to świadczenie jest opodatkowanie w jego kraju. Usługa nie podlega zaś wtedy polskiemu podatkowi VAT (mamy do czynienia z tzw. eksportem usługi).

REKLAMA

Przykład: Polska Spółka wykonuje różne usługi na rzecz kontrahenta Szwajcarskiego m.in.:

 • transport towaru z Polski do Niemiec;
 • transport towaru z Czech do Austrii;
 • transport towaru z Polski do Szwajcarii.

Wszystkie te świadczenia są opodatkowane w państwie usługobiorcy. Spółka powinna wystawiać faktury bez stawki i kwoty podatku (tzw. fakturę NP).

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2017

Transport opodatkowany w Polsce według stawki 23%

REKLAMA

Należy odnotować wyjątek określony w art. 28f ust. 1a pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podatnika posiadającego na terytorium państwa trzeciego siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego są świadczone te usługi, a w przypadku braku takiej siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej posiadającego na terytorium państwa trzeciego stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten jest wykonywany w całości na terytorium kraju, jest terytorium kraju.

Powyższa regulacja znajdzie zastosowanie do usług transportowych wykonywanych w całości na terytorium Polski na rzecz kontrahenta spoza UE. Miejscem świadczenia w takich przypadkach jest terytorium Polski. Jeśli chodzi o wysokość opodatkowania takich usług to, zazwyczaj (z uwzględnieniem szczególnego przypadku, o którym mowa niżej), właściwa jest stawka podstawowa 23% VAT.

Zobacz też: Nowe pozycje w taryfikatorze punktów karnych od 2017 r.

Polska Spółka wykonuje na rzecz szwajcarskiego kontrahenta usługę transportu towaru z Warszawy do Wrocławia. Spółka wystawi fakturę ze stawką 23%.

3. Transport opodatkowany w Polsce - szczególny przypadek zastosowania stawki 0%

REKLAMA

Jak, wskazano we wcześniejszym punkcie, usługa transportowa wykonana w całości w Polsce na rzecz  kontrahenta spoza UE jest opodatkowana w Polsce. Warto zaznaczyć, że w pewnych, szczególnych przypadkach zastosować można stawkę  0% (zamiast stawki 23%).

Podstawę do zmniejszenia opodatkowania stawowi § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. W świetle tej regulacji, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego.

Transportem międzynarodowym jest w uproszczeniu transport pomiędzy terytorium położonym poza UE a Polską, lub odwrotnie (art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). Dana usługa transportowa musi być częścią takiego procesu. Chodzi więc tu o sytuacje, w których transport krajowy stanowi element większej całości.

Ponadto, co istotne, podatnik, dla zastosowania stawki 0% powinien dysponować dokumentami stanowiącymi dowód, że ich usługa stanowi część transportu międzynarodowego (§ 6 ust. 2 ww. rozporządzenia w zw. z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). Dokumentami takimi są  list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

Polska Spółka wykonuje na rzecz szwajcarskiego kontrahenta usługę transportu towaru z Warszawy do Wrocławia. We Wrocławiu towar odbiera niemiecki przewoźnik, który kontynuuje transport do Szwajcarii. Polska Spółka będzie dysponować dokumentami wskazującymi na tę okoliczność. Spółka wystawi fakturę ze stawką 0%.

Tekst: Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

  Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

  Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

  Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

  Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

  Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

  Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

  Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

  REKLAMA

  Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

  Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

  Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

  Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  REKLAMA

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  REKLAMA