REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?
Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód? To zależy od konkretnej umowy.

Leasing samochodowy jest coraz popularniejszą formą finansowania firmowego auta, gdyż jest to niezwykle wygodna alternatywa dla kredytu bankowego. Mogą na niego liczyć zarówno duże i średnie firmy, jak również te mniejsze i dopiero stawiające pierwsze kroki w swojej branży. Elastyczne warunki umowy, stosunkowo mało formalności i dodatkowe profity sprawiają, że jest to bardzo kuszące rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku leasingowego samochodu, nie jesteśmy jego właścicielami, co niestety wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Leasingodawcy dokładnie precyzują w umowie swoje wymagania, a nieprzestrzeganie tych zapisów wiąże się nawet z wypowiedzeniem umowy na niekorzyść leasingobiorcy. Jak to jest z pożyczaniem samochodu leasingowego?

REKLAMA

Zobacz też: Zakup używanego samochodu w leasingu

Samochód z leasingu – czy możliwe jest jego użyczenie?

Osoby rozważające wzięcie auta w leasing nie zawsze posiadają wiedzę na temat tego, czy to wyłącznie one będą mogły używać pojazdu, czy też możliwe jest użyczenie go osobie trzeciej, niewymienionej w umowie. Zgodnie z przepisami regulującymi leasing, przedmiot leasingu może być używany tylko przez korzystającego, czyli leasingobiorcy. Według ustawy zawartej w Kodeksie cywilnym bez zgody finansującego osoba korzystająca nie może oddać rzeczy odo używania osobie trzeciej, a naruszenie jej może skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy leasingu. Ponadto korzystający może zostać obciążony spłatą niezapłaconych rat, tracąc korzyści uzyskane w wyniku ich zapłaty z wyprzedzeniem.

Zobacz też: Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu

Jak to jest w praktyce?

Okazuje się, że finansujący może wyrazić zgodę na oddawanie rzeczy do używania osobie trzeciej. Warunkiem jest zamieszczenie takiej informacji w spisywanej umowie leasingu lub udzielenie owej zgody później w formie pisemnej. Jeśli więc samochodem będzie posługiwać się ktoś w imieniu leasingobiorcy, można skorzystać z dzierżawy zastępczej. Istotne jest w tym przypadku ustalenie celu, na jaki owa umowa zostanie spisana i zawarta. Użyczenie samochodu do czasowego używania członkowi rodziny nie jest więc wówczas traktowane jako złamanie przepisów leasingu. Jeśli dana osoba bierze auto w leasing jako konsument, to nie ma problemu w przypadku używania pojazdu przez żonę czy syna w związku z zaspokojeniem potrzeb rodzinnych. Inaczej jest już w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Wówczas korzystający nie może zezwolić na używanie samochodu osobie trzeciej w celach prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią

Użyczenie samochodu z leasingu osobie trzeciej wymaga wydania zgody leasingodawcy. Zgoda ta jest udzielana w formie pisemnej i wiąże się z nią konieczność uiszczenia stosownej opłaty. W celu poznania kosztów związanych z uzyskaniem zgody, należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji danej firmy leasingowej. Dzięki temu leasingowanym autem mogą poruszać się członkowie najbliższej rodziny, przedsiębiorcy i osoby posiadające zgodę. Problemy pojawiają się w przypadku użyczenia przedmiotu leasingu innej firmy czy wielu firmom, które czerpią z tego korzyści finansowe i to bez poinformowania o tym fakcie leasingodawcy. Takie postępowanie może mieć poważne skutki i skończyć się wypowiedzeniem umowy leasingu z winy leasingobiorcy.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

REKLAMA