REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?
Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić w przypadku kradzieży leasingowanego samochodu? Czy to oznacza duże kłopoty dla leasingobiorcy?

Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami proces likwidacji szkód związany z kradzieżą leasingowanego auta jest zbliżony do działań podejmowanych w przypadku utraty samochodu, którego jesteśmy właścicielami. W pierwszej kolejności trzeba natychmiast zgłosić kradzież pojazdu odpowiednim podmiotom. Należy poinformować przede wszystkim policję, ubezpieczyciela oraz koniecznie firmę leasingową.

REKLAMA

W sytuacji, gdy nie jesteśmy właścicielami samochodu, musimy liczyć się z możliwością poniesienia strat, kiedy zgłosimy jego kradzież. W celu zminimalizowania nieprzewidzianych kosztów, warto zabezpieczyć się za pomocą dodatkowego ubezpieczenia, jak chociażby ubezpieczenie GAP.

Zobacz też: Ubezpieczenie GAP chroni przed stratą?

Leasingowane auto zostało skradzione co to oznacza dla leasingobiorcy?

REKLAMA

Po zgłoszeniu kradzieży leasingowanego samochodu umowa zawarta pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą wygasa. Co więcej, firma leasingowa ma prawo zażądać od leasingobiorcy natychmiastowej, jednorazowej spłaty rat. Chodzi głównie o zobowiązania finansowe korzystającego z pojazdu przewidziane w zawartej z leasingodawcą umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota tej spłaty będzie zależała przede wszystkim od tego, ile czasu minęło od podpisania umowy. Drugim, równie ważnym czynnikiem, będzie łączna wysokość spłaconych rat do momentu kradzieży leasingowanego samochodu. Leasing wiąże się bowiem z tym, że to właściciel auta ma większe szanse na odzyskanie pieniędzy, a sytuacja finansowa leasingobiorcy może okazać się bardzo trudna.

Jaka szkoda, taka wysokość odszkodowania?

Niekoniecznie. Bardzo rzadko zdarza się, żeby poniesione koszty zostały zwrócone w stu procentach. Wysokość pozostałych do zapłacenia rat może być obniżona w konkretnych sytuacjach. Niemal wszystkie umowy leasingowe z jednej strony są podpisywane z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, z drugiej natomiast w większości zawierają autocasco.

Zobacz też: Koniec z odliczaniem 100% kosztów rat leasingowych?

Jak poradzić sobie z koniecznością spłacenia wszystkich rat po kradzieży leasingowanego auta?

Użytkownik leasingowanego samochodu po jego kradzieży musi borykać się z wieloma problemami, jednak najbardziej przykry z nich to konieczność zapłacenia w całości pozostałych rat. Istnieje kilka sposobów na obniżenie tej kwoty. Może być ona zmniejszona na skutek przedterminowego uregulowania należności, kiedy leasingodawca uzyskał korzyści z tego tytułu. Warto podkreślić, że to leasingobiorca do momentu kradzieży auta ponosił wszystkie koszty związane z jego użytkowaniem, takie jak opłata składek ubezpieczenia czy naprawy.

REKLAMA

Kradzież leasingowanego samochodu to jedna z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji. Nie ma auta, jednak leasingobiorca musi spłacić raty, a odszkodowanie otrzymuje właściciel – leasingodawca. Dodatkową trudnością związaną z utratą leasingowanego samochodu jest brak możliwości odliczeń od podatku, która do tej pory przysługiwała.

Chociaż sytuacja użytkownika po kradzieży leasingowanego samochodu nie wygląda wcale kolorowo, warto podjąć starania o zminimalizowanie strat. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie zapewnienie sobie dodatkowego ubezpieczenia, dzięki któremu możemy odzyskać przynajmniej znaczną część zainwestowanych pieniędzy. Jeżeli poszukujemy najwłaściwszego sposobu finansowania i mamy wątpliwości związane z podjęciem decyzji dotyczącej wyboru najlepszej z metod, warto skorzystać z pomocy doradcy w firmie www.cls.pl.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA