Czy składki na ubezpieczenia OC, NNW oraz GAP mogą być zaliczane w całości do kosztów?
REKLAMA
REKLAMA
Tak, Państwa spółka postępuje prawidłowo odnośnie do wszystkich wymienionych w pytaniu składek ubezpieczeniowych.
REKLAMA
Przepisy updop ograniczają możliwość zaliczania w całości do kosztów podatkowych niektórych składek na ubezpieczenie samochodów osobowych. Ograniczenie to dotyczy składek na ubezpieczenie AC od samochodów osobowych, których wartość przekracza równowartość 20 000 euro (art. 16 ust. 1 pkt 49 updop). Nie dotyczy natomiast składek na ubezpieczenie OC oraz NNW. Potwierdzają to organy podatkowe (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 czerwca 2010 r., sygn. ILPB3/423-248/10-3/AO).
Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na ubezpieczenie samochodu demonstracyjnego?
Także składki na ubezpieczenie GAP mogą być zaliczane do kosztów podatkowych w całości. Należy bowiem zauważyć, że wskazane na wstępie ograniczenie dotyczy „składek na ubezpieczenie samochodu osobowego", a więc składek dotyczących ubezpieczeń, których przedmiotem są samochody. Ma to w przypadku ubezpieczeń GAP fundamentalne znaczenie. Jak wynika z Ogólnych Warunków Ubezpieczeń (OWU) poszczególnych zakładów ubezpieczeniowych - przedmiotem ubezpieczeń GAP (tj. ubezpieczeń od ryzyka utraty wartości pojazdu) nie są pojazdy samochodowe (jak w przypadku ubezpieczeń AC), lecz ryzyko powstania straty finansowej.
Zobacz też: Jak rozliczać w kosztach ubezpieczenie samochodu, który stanowi współwłasność?
REKLAMA
W związku z tym, że opłaty z tytułu ubezpieczenia GAP nie są „składkami na ubezpieczenie samochodu osobowego", w konsekwencji nie dotyczy ich ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 49 updop. Opłaty takie mogą być zatem zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w całości, nawet jeżeli przyjęta dla celów tych ubezpieczeń wartość samochodów osobowych przekracza równowartość 20 000 euro. Niestety, organy podatkowe nie wydały interpretacji dotyczącej omawianej kwestii. Dlatego warto postarać się o interpretację indywidualną w tej sprawie.
PODSTAWA PRAWNA: art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
REKLAMA
REKLAMA