REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów w ramach limitu kilometrówki?

Czy czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów w ramach limitu kilometrówki? Fot. Fotolia
Czy czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów w ramach limitu kilometrówki? Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej używam samochodu osobowego marki Audi A8. Czy czynsz inicjalny oraz czynsz miesięczny płacony przeze mnie za najem długoterminowy samo¬chodu jest w całości moim kosztem podatkowym? A może powinienem go rozliczać na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu?

Wydatki ponoszone przez Pana na czynsz za najem samochodu osobowego używanego w prowadzonej działal­ności gospodarczej nie są ograniczone limitem kilometrówki. Podlegają zaliczeniu do kosztów w pełnej wysokości.

REKLAMA

Zobacz też: Czy wspólniczki spółki cywilnej mogą korzystać na potrzeby spółki z prywatnych samochodów?

Które wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu?

REKLAMA

Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środ­ków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność go­spodarczą - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obo­wiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (art. 23 ust. 1 pkt 46 updof). Przepis ten odnosi się jednak wyłącznie do limitowania kosztów eksploatacji samochodu osobowego, przeznaczonego na potrzeby prowadzo­nej działalności gospodarczej. Nie dotyczy zatem wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę z tytułu uiszcza­nych czynszów wynikających z zawartej umowy najmu tego samochodu. W związku z tym, może Pan w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatki poniesione z tytu­łu czynszu najmu. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 listopada 2014 r., sygn. IBPBI/1/415-949/14/WRz, czytamy, że:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospo­darczą w ramach, której korzysta z wynajmowanego samochodu osobowego. Wydatki ponoszone z tytułu używania tego samochodu, zalicza do kosztów uzyskania przychodów, ustalanych w sposób stosowny do art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a więc rozlicza je tzw. kilometrówką). (...)

Zobacz też: Jakie są skutki udostępniania pracownikom samochodów do celów prywatnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów w ramach limitu kilometrówki?

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że wydatki z tytułu najmu samochodu osobowego (czynsz inicjalny, czynsze miesięczne), używanego dla potrzeb działalności gospodarczej, nie są ograniczone limitem określonym w tym przepisie. W związku z tym, Wnioskodawca może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki poniesione tytułem czynszu najmu, zgodnie z zawartą umową najmu samochodu osobowego.

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA