W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu samochodu z leasingu?
REKLAMA
REKLAMA
Odliczenie podatku VAT od wykupu samochodu z leasingu
REKLAMA
Od wykupu samochodu z leasingu będzie mógł Pan odliczyć 50% podatku naliczonego, gdy samochód jest wykorzystywany zarówno do działalności, jak i do celów prywatnych. Jeśli jednak samochód będzie wykorzystany tylko do działalności, odliczy Pan 100% VAT. Decydując się na wykup samochodu na cele prywatne, nie odliczy Pan w ogóle VAT i nie będzie miał Pan obowiązku korygowania odliczonego VAT od rat leasingowych.
REKLAMA
Użytkowanie samochodu na podstawie umowy leasingu i jego wykup po zakończeniu umowy to dwie odrębne czynności. Sposób odliczania VAT od rat leasingowych nie wpływa na prawo do odliczenia podatku od wykupu samochodu. Oznacza to, że w praktyce podatnikowi użytkującemu samochód osobowy na podstawie leasingu operacyjnego przysługują dwa niezależne od siebie uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego od samochodu osobowego. Pierwsze dotyczy rat leasingowych uiszczanych w okresie trwania umowy, natomiast drugie - opcji wykupu. Częściowe odliczanie podatku naliczonego od poszczególnych rat leasingowych nie wyklucza prawa do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego w ramach opcji wykupu i na odwrót.
Zobacz też: System korekt podatkowych od 1 kwietnia 2014 roku - PRZYKŁADY
Od wykupu odliczy Pan pełny VAT, gdy przeznaczy samochód wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej. Gdy samochód będzie wykorzystany nie tylko do działalności, od wykupu samochodu odliczy Pan 50% podatku naliczonego. Jeżeli przeznaczy Pan samochód wyłącznie na cele prywatne, to nie odliczy Pan VAT od wykupu. Ta decyzja nie wpływa na rozliczenie VAT od rat leasingowych. Nie będzie Pan musiał dokonywać żadnej korekty odliczonego wcześniej VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86a ust. 1 i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
REKLAMA
REKLAMA