Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego usługi najmu nieruchomości
REKLAMA
Odliczanie podatku VAT od leasingu operacyjnego auta osobowego przez podatnika świadczącego usługi najmu nieruchomości
Jestem podatnikiem VAT czynnym z tytułu najmu przez cały rok domu znajdującego się nad morzem. Zamierzam wziąć w leasing operacyjny samochód osobowy. Samochód będzie używany do dojazdów do wynajmowanego domu, celem sprawdzania stanu technicznego, wyjaśniania spraw związanych z najmem, przeglądów okresowych (np. kominiarskich), uczestnictwa w zebraniach wspólnoty (wspólnota składa się z 9 domków) dotyczących remontów (np. malowania płotów). Czy mogę odliczać VAT w przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego?
REKLAMA
REKLAMA
Tak, będzie Pani przysługiwało prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego wykazanego na fakturach otrzymywanych w związku z leasingiem samochodu osobowego. Również od pozostałych wydatków (za wyjątkiem paliwa) związanych z tym samochodem będzie Pani mogła dokonywać odliczeń w wysokości 50%.
Ponieważ samochód osobowy, który planuje Pani użytkować na podstawie umowy leasingu, będzie wykorzystywany w prowadzonej przez Panią opodatkowanej VAT działalności polegającej na świadczeniu usług całorocznego najmu domu nad morzem, będzie Pani przysługiwało - na podstawie art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% kwoty tego podatku, wynikającej z otrzymywanych faktur. Do 30 czerwca 2015 r. nie ma jednak Pani prawa do odliczeń VAT od paliwa. Okoliczności sprawy nie wskazują, aby mogły być spełnione warunki dające Pani prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych oraz paliwa. Potwierdzają to również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 29 kwietnia 2014 r., sygn. ITPP2/443-152/14/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że:
Przepis ust. 1 art. 86a ustawy wprowadza ogólną zasadę, zgodnie z którą od wszystkich wydatków MF związanych z pojazdami samochodowymi (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.
W ust. 2 tego artykułu podano katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Są to wydatki związane m.in. z używaniem tych pojazdów w ramach leasingu oraz innych umów o podobnym charakterze związane z tą umową (raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy). Aby dany wydatek mógł być uznany za związany z pojazdem samochodowym, musi dotyczyć pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej podatnika.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
REKLAMA
REKLAMA