Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie
REKLAMA
REKLAMA
Pełne odliczenie VAT od leasingu auta wynajmowanego innej firmie
Prowadzimy działalność w zakresie wynajmu samochodów. Od stycznia 2015 r. leasingujemy samochód osobowy, który cały czas wynajmujemy innej firmie. Samochód ten nie jest przez nas w ogóle używany. Nabyliśmy go w celu wynajmu tej firmie. Czy możemy od wydatków dotyczących tego samochodu odliczać 100% VAT? Czy należy złożyć informację VAT-26?
REKLAMA
Jeżeli samochód znajduje się na stałe u najemcy, mogą Państwo dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących tego samochodu, w tym od faktur leasingowych. Nie muszą Państwo w tym celu prowadzić ewidencji przebiegu tego samochodu oraz składać zgłoszenia VAT-26.
Zobacz też: Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?
REKLAMA
Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze - jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika (art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). Trzeba zaznaczyć, że organy podatkowe podkreślają, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane - choćby przejściowo - do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika itp.). W interpretacji indywidualnej z 18 lipca 2014 r., sygn. ITPP2/443-548/14/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że:
Z treści wniosku wynika, że Spółka prowadzi wynajem samochodów kempingowych i busów do przewozu osób. Samochody kempingowe rejestrowane są jako pojazdy specjalne kempingowe, a busy jako samochody osobowe. Poza wynajmami pojazdy sporadycznie przemieszczają się w celu wyjazdu do serwisu, wyjazdu na prezentacje do klienta, w celach reklamowych (np. prezentacja auta przed stadionem koszykarskim), itp. Auto nigdy nie jest wykorzystywane do celów prywatnych pracowników Spółki. (...)
REKLAMA
Tym samym stwierdzić należy, że w przedstawionych okolicznościach sprawy, aby Spółce przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie pojazdów, o których mowa we wniosku, paliwa do ich napędu oraz usług i materiałów związanych z eksploatacją pojazdów (o ile nie wystąpią negatywne przesłanki, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług), stosownie do art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w związku z ust. 4 pkt 1, ust. 5 pkt 1 lit. c) i ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług - wbrew stanowisku zawartemu we wniosku - zobowiązana jest do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów. W przypadku niespełnienia tych warunków, przysługuje jej prawo do odliczenia 50% kwoty podatku.
Ponieważ prowadzą Państwo działalność w zakresie najmu samochodów, a samochód, o którym mowa w pytaniu został nabyty wyłącznie w celu oddania go w najem innemu podmiotowi, to nie muszą Państwo prowadzić ewidencji przebiegu tego pojazdu oraz składać VAT-26. W tej sytuacji jedynym warunkiem dokonywania pełnych odliczeń jest, aby sposób wykorzystywania wynajętego samochodu wykluczał jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
PODSTAWA PRAWNA:
art. 86a ust. 1, ust. 3 pkt 1 lit. a), ust. 4 pkt 1, ust. 5 pkt 1 i art. 86a ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
REKLAMA
REKLAMA