REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

Pełne odliczenie VAT od leasingu auta wynajmowanego innej firmie
Pełne odliczenie VAT od leasingu auta wynajmowanego innej firmie

REKLAMA

REKLAMA

Leasing to chętnie wykorzystywana przez firmy metoda sfinansowania zakupu auta. Czy podatnik może jednak odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie?

Pełne odliczenie VAT od leasingu auta wynajmowanego innej firmie

Prowadzimy działalność w zakresie wynajmu samochodów. Od stycznia 2015 r. leasingujemy samo­chód osobowy, który cały czas wynajmujemy innej firmie. Samochód ten nie jest przez nas w ogóle używany. Nabyliśmy go w celu wynajmu tej firmie. Czy możemy od wydatków dotyczących tego samo­chodu odliczać 100% VAT? Czy należy złożyć informację VAT-26?

REKLAMA

Jeżeli samochód znajduje się na stałe u najemcy, mogą Państwo dokonywać pełnych odliczeń VAT od wy­datków dotyczących tego samochodu, w tym od faktur leasingowych. Nie muszą Państwo w tym celu prowa­dzić ewidencji przebiegu tego samochodu oraz składać zgłoszenia VAT-26.

Zobacz też: Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

REKLAMA

Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze - jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika (art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). Trzeba zaznaczyć, że organy podatkowe podkreślają, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane - choćby przejściowo - do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika itp.). W interpretacji indywidualnej z 18 lipca 2014 r., sygn. ITPP2/443-548/14/AK, Dyrektor Izby Skar­bowej w Bydgoszczy stwierdził, że:

Z treści wniosku wynika, że Spółka prowadzi wynajem samochodów kempingowych i busów do przewozu osób. Samochody kempingowe rejestrowane są jako pojazdy specjalne kempingowe, a busy jako samochody osobowe. Poza wynajmami pojazdy sporadycznie przemieszczają się w celu wyjazdu do serwisu, wyjazdu na prezentacje do klienta, w celach reklamowych (np. prezentacja auta przed stadionem koszykarskim), itp. Auto nigdy nie jest wykorzystywane do celów prywatnych pracowników Spółki. (...)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tym samym stwierdzić należy, że w przedstawionych okolicznościach sprawy, aby Spółce przysługiwa­ło prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie pojazdów, o których mowa we wniosku, paliwa do ich napędu oraz usług i materiałów związanych z eks­ploatacją pojazdów (o ile nie wystąpią negatywne przesłanki, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług), stosownie do art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w związku z ust. 4 pkt 1, ust. 5 pkt 1 lit. c) i ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług - wbrew stanowisku zawartemu we wniosku - zobowiązana jest do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów. W przypadku niespełnienia tych warunków, przysługuje jej prawo do odliczenia 50% kwoty podatku.

Ponieważ prowadzą Państwo działalność w zakresie najmu samochodów, a samochód, o którym mowa w pytaniu został nabyty wyłącznie w celu oddania go w najem innemu podmiotowi, to nie muszą Państwo pro­wadzić ewidencji przebiegu tego pojazdu oraz składać VAT-26. W tej sytuacji jedynym warunkiem dokonywania pełnych odliczeń jest, aby sposób wykorzystywania wynajętego samochodu wykluczał jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 86a ust. 1, ust. 3 pkt 1 lit. a), ust. 4 pkt 1, ust. 5 pkt 1 i art. 86a ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA