REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?

Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?
Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?

REKLAMA

REKLAMA

Podjęliśmy decyzję, że będziemy zwracali jednemu ze zleceniobiorców koszty jazd zamiejscowych, które odbywa prywatnym samochodem osobowym. Wartość zwracanych kosztów nie będzie przekraczała limitu wynikającego z iloczynu przejechanej przez niego liczby kilometrów i stawki za 1 kilometr prze¬biegu pojazdu określonej w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych. Zleceniobiorca nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy powinniśmy pobierać zaliczkę od kwot zwracanych zleceniobiorcy?

Nie powinni Państwo pobierać zaliczki na podatek dochodowy od dokonywanego na rzecz zleceniobiorcy zwrotu kosztów używania przez niego prywatnego samochodu w jazdach zamiejscowych.

REKLAMA

Z pytania wynika, że zleceniobiorca nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym otrzymy­wane przez niego wynagrodzenie, a także zwrot kosztów używania na potrzeby zleceniodawcy prywatnego samochodu osobowego należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 listopada 2009 r., sygn. IBPBII/1/415-694/09/BD).

Zobacz też: Czy stanowi przychód odszkodowanie AC otrzymane za zniszczony samochód, który został wycofany z działalności gospodarczej?

REKLAMA

Nie oznacza to jednak, że mają Państwo obowiązek pobierać zaliczkę od dokonywanego na rzecz zlecenio­biorcy zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu. Ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof może korzystać bowiem m.in. zwrot kosztów używania przez zleceniobiorcę prywatnego samochodu osobowego na cele zlecone przez zleceniodawcę w wysokości iloczynu przejechanych przez niego kilome­trów i stawki za 1 km przebiegu. W takim przypadku zleceniodawca nie ma obowiązku pobierania zaliczki na podatek dochodowy. Stanowisko to potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-1086/12/BD. Czytamy w niej, że:

(...) należy stwierdzić, że dokonywany przez Wnioskodawcę jako zleceniodawcę zwrot kosztów uży­wania przez zleceniobiorców prywatnych samochodów, którymi dojeżdżają do klientów (kontrahen­tów) - stanowił będzie dla nich przychód z działalności wykonywanej osobiście, jednakże podlegają­cy zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem na Wnioskodawcy od dokonanych zwrotów nie będzie ciążył obowiązek poboru za­liczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy pracownicy osiągają przychód z tytułu dojazdów służbowym samochodem z pracy do domu i z domu do pracy?

Zleceniobiorca do wykonywania jazd służbowych używa prywatnego samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3. Z tytułu używania prywatnego samochodu na potrzeby zleceniodawcy otrzymuje zwrot wydatków obliczony jako iloczyn przejechanych kilometrów (ustalany na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu) oraz stawki za 1 kilometr przebiegu w wysokości 0,5214 zł. Otrzymany zwrot korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof. Na zleceniodawcy nie ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od tego świadczenia.

Jeżeli zleceniodawca zdecydowałby się np. na stosowanie wyższej niż ustawowa stawki za kilometr przeje­chany prywatnym samochodem przez zleceniobiorcę, to powstała z tego tytułu nadwyżka podlegałaby opodat­kowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zleceniodawca jako płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od tej nadwyżki.

Zobacz też: Czy wypożyczalnia samochodów ma obowiązek doliczyć ryczałt pracownikowi, któremu udostępnia samochody do celów prywatnych?

Załóżmy, że zleceniobiorcy z przykładu nr 1 zleceniodawca przyznał stawkę za 1 kilometr przebiegu w wyso­kości 0,7214 zł. Jest ona zatem o 20 groszy korzystniejsza od stawki ustawowej. Od nadwyżki ponad przysłu­gujący limit zleceniodawca będzie zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
  • § 2 pkt 2 lit. a), § 3 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r. poz. 167
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA