REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?

Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?
Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?

REKLAMA

REKLAMA

Podjęliśmy decyzję, że będziemy zwracali jednemu ze zleceniobiorców koszty jazd zamiejscowych, które odbywa prywatnym samochodem osobowym. Wartość zwracanych kosztów nie będzie przekraczała limitu wynikającego z iloczynu przejechanej przez niego liczby kilometrów i stawki za 1 kilometr prze¬biegu pojazdu określonej w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych. Zleceniobiorca nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy powinniśmy pobierać zaliczkę od kwot zwracanych zleceniobiorcy?

Nie powinni Państwo pobierać zaliczki na podatek dochodowy od dokonywanego na rzecz zleceniobiorcy zwrotu kosztów używania przez niego prywatnego samochodu w jazdach zamiejscowych.

REKLAMA

Z pytania wynika, że zleceniobiorca nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym otrzymy­wane przez niego wynagrodzenie, a także zwrot kosztów używania na potrzeby zleceniodawcy prywatnego samochodu osobowego należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 listopada 2009 r., sygn. IBPBII/1/415-694/09/BD).

Zobacz też: Czy stanowi przychód odszkodowanie AC otrzymane za zniszczony samochód, który został wycofany z działalności gospodarczej?

REKLAMA

Nie oznacza to jednak, że mają Państwo obowiązek pobierać zaliczkę od dokonywanego na rzecz zlecenio­biorcy zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu. Ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof może korzystać bowiem m.in. zwrot kosztów używania przez zleceniobiorcę prywatnego samochodu osobowego na cele zlecone przez zleceniodawcę w wysokości iloczynu przejechanych przez niego kilome­trów i stawki za 1 km przebiegu. W takim przypadku zleceniodawca nie ma obowiązku pobierania zaliczki na podatek dochodowy. Stanowisko to potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-1086/12/BD. Czytamy w niej, że:

(...) należy stwierdzić, że dokonywany przez Wnioskodawcę jako zleceniodawcę zwrot kosztów uży­wania przez zleceniobiorców prywatnych samochodów, którymi dojeżdżają do klientów (kontrahen­tów) - stanowił będzie dla nich przychód z działalności wykonywanej osobiście, jednakże podlegają­cy zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem na Wnioskodawcy od dokonanych zwrotów nie będzie ciążył obowiązek poboru za­liczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy pracownicy osiągają przychód z tytułu dojazdów służbowym samochodem z pracy do domu i z domu do pracy?

Zleceniobiorca do wykonywania jazd służbowych używa prywatnego samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3. Z tytułu używania prywatnego samochodu na potrzeby zleceniodawcy otrzymuje zwrot wydatków obliczony jako iloczyn przejechanych kilometrów (ustalany na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu) oraz stawki za 1 kilometr przebiegu w wysokości 0,5214 zł. Otrzymany zwrot korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof. Na zleceniodawcy nie ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od tego świadczenia.

Jeżeli zleceniodawca zdecydowałby się np. na stosowanie wyższej niż ustawowa stawki za kilometr przeje­chany prywatnym samochodem przez zleceniobiorcę, to powstała z tego tytułu nadwyżka podlegałaby opodat­kowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zleceniodawca jako płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od tej nadwyżki.

Zobacz też: Czy wypożyczalnia samochodów ma obowiązek doliczyć ryczałt pracownikowi, któremu udostępnia samochody do celów prywatnych?

Załóżmy, że zleceniobiorcy z przykładu nr 1 zleceniodawca przyznał stawkę za 1 kilometr przebiegu w wyso­kości 0,7214 zł. Jest ona zatem o 20 groszy korzystniejsza od stawki ustawowej. Od nadwyżki ponad przysłu­gujący limit zleceniodawca będzie zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
  • § 2 pkt 2 lit. a), § 3 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r. poz. 167
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pasażerów czeka armagedon. Paraliż taxi w Polsce

W artykule opublikowanym w środę w “Rzeczpospolitej” omówiono problem, który dotknął taksówki w Polsce. Nowe przepisy spowodowały paraliż w tej branży, a pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

REKLAMA

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA