REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?

Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?
Czy należy opodatkować zwrot wydatków wypłacanych zleceniobiorcy za używanie prywatnego samochodu?

REKLAMA

REKLAMA

Podjęliśmy decyzję, że będziemy zwracali jednemu ze zleceniobiorców koszty jazd zamiejscowych, które odbywa prywatnym samochodem osobowym. Wartość zwracanych kosztów nie będzie przekraczała limitu wynikającego z iloczynu przejechanej przez niego liczby kilometrów i stawki za 1 kilometr prze¬biegu pojazdu określonej w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych. Zleceniobiorca nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy powinniśmy pobierać zaliczkę od kwot zwracanych zleceniobiorcy?

Nie powinni Państwo pobierać zaliczki na podatek dochodowy od dokonywanego na rzecz zleceniobiorcy zwrotu kosztów używania przez niego prywatnego samochodu w jazdach zamiejscowych.

REKLAMA

Z pytania wynika, że zleceniobiorca nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym otrzymy­wane przez niego wynagrodzenie, a także zwrot kosztów używania na potrzeby zleceniodawcy prywatnego samochodu osobowego należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 listopada 2009 r., sygn. IBPBII/1/415-694/09/BD).

Zobacz też: Czy stanowi przychód odszkodowanie AC otrzymane za zniszczony samochód, który został wycofany z działalności gospodarczej?

REKLAMA

Nie oznacza to jednak, że mają Państwo obowiązek pobierać zaliczkę od dokonywanego na rzecz zlecenio­biorcy zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu. Ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof może korzystać bowiem m.in. zwrot kosztów używania przez zleceniobiorcę prywatnego samochodu osobowego na cele zlecone przez zleceniodawcę w wysokości iloczynu przejechanych przez niego kilome­trów i stawki za 1 km przebiegu. W takim przypadku zleceniodawca nie ma obowiązku pobierania zaliczki na podatek dochodowy. Stanowisko to potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-1086/12/BD. Czytamy w niej, że:

(...) należy stwierdzić, że dokonywany przez Wnioskodawcę jako zleceniodawcę zwrot kosztów uży­wania przez zleceniobiorców prywatnych samochodów, którymi dojeżdżają do klientów (kontrahen­tów) - stanowił będzie dla nich przychód z działalności wykonywanej osobiście, jednakże podlegają­cy zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem na Wnioskodawcy od dokonanych zwrotów nie będzie ciążył obowiązek poboru za­liczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zobacz też: Czy pracownicy osiągają przychód z tytułu dojazdów służbowym samochodem z pracy do domu i z domu do pracy?

Zleceniobiorca do wykonywania jazd służbowych używa prywatnego samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3. Z tytułu używania prywatnego samochodu na potrzeby zleceniodawcy otrzymuje zwrot wydatków obliczony jako iloczyn przejechanych kilometrów (ustalany na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu) oraz stawki za 1 kilometr przebiegu w wysokości 0,5214 zł. Otrzymany zwrot korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof. Na zleceniodawcy nie ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od tego świadczenia.

Jeżeli zleceniodawca zdecydowałby się np. na stosowanie wyższej niż ustawowa stawki za kilometr przeje­chany prywatnym samochodem przez zleceniobiorcę, to powstała z tego tytułu nadwyżka podlegałaby opodat­kowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zleceniodawca jako płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od tej nadwyżki.

Zobacz też: Czy wypożyczalnia samochodów ma obowiązek doliczyć ryczałt pracownikowi, któremu udostępnia samochody do celów prywatnych?

Załóżmy, że zleceniobiorcy z przykładu nr 1 zleceniodawca przyznał stawkę za 1 kilometr przebiegu w wyso­kości 0,7214 zł. Jest ona zatem o 20 groszy korzystniejsza od stawki ustawowej. Od nadwyżki ponad przysłu­gujący limit zleceniodawca będzie zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
 • § 2 pkt 2 lit. a), § 3 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej - Dz.U. z 2013 r. poz. 167
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

  Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

  Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

  Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

  Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

  Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

  Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

  Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

  REKLAMA

  Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

  Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

  Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

  Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

  Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

  Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

  Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

  Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

  REKLAMA

  Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

  Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

  Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

  Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

  REKLAMA