REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jeden z małżonków rozpoczynający działalność gospodarczą może amortyzować samochód wcześniej amortyzowany w firmie drugiego małżonka?

Czy jeden z małżonków rozpoczynający działalność gospodarczą może amortyzować samochód wcześniej amortyzowany w firmie drugiego małżonka?
Czy jeden z małżonków rozpoczynający działalność gospodarczą może amortyzować samochód wcześniej amortyzowany w firmie drugiego małżonka?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Żona w latach 2010-2012 prowadziła działalność gospodarczą. Amortyzowała samochód. Teraz ja rozpoczynam działalność. Jestem współwłaścicielem tego samochodu. Czy mogę go amortyzować w swojej działalności?

Tylko w sytuacji, gdy samochód będący przedmiotem współwłasności małżeńskiej nie został w pełni zamortyzowany w firmie żony, może Pan kontynuować jego amortyzację w swojej firmie. Podstawę doko­nywania odpisów amortyzacyjnych stanowi w takim przypadku wartość początkowa przyjęta uprzednio w ewidencji środków trwałych w firmie żony.

REKLAMA

W przypadku zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działal­ność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków - wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) małżonka, który uprzed­nio amortyzował środek trwały (art. 22g ust. 12 i ust. 13 pkt 5 updof). Tak więc małżonek, który jako następny wprowadza składnik majątkowy do własnej ewidencji, powinien uwzględnić dotychczasową wysokość odpisów amortyzacyjnych oraz kontynuować przyjętą metodę amortyzacji (art. 22h ust. 3 updof).

Zobacz też: Czy należy zapłacić podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

REKLAMA

Przepisy nie regulują jednak wprost sytuacji, gdy nie dochodzi do kontynuacji działalności (tj. przejęcia firmy) przez jednego małżonka po drugim. Z pytania wynika, że z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia. Samochód stanowiący środek trwały i uprzednio amortyzowany w już zakończonej działalności żony będzie obecnie wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej osobno rozpoczętej przez męża.

Zdaniem organów podatkowych (wyrażonym m.in. w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 czerwca 2011 r., sygn. ITPB1/415-284/11/RR, oraz z 21 czerwca 2011 r., sygn. ITPB1/415-318/11/PSZ) w każdym przypadku, gdy jeden z małżonków przejmie do swojej działal­ności składnik majątkowy amortyzowany wcześniej w działalności współmałżonka, wartość początkową tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej należy ustalić w wysokości wartości począt­kowej określonej uprzednio przez tego współmałżonka w ewidencji jego firmy. Jeśli składnik majątku nie został przed przejęciem w pełni zamortyzowany przez współmałżonka, to małżonek przejmujący ten składnik do swojej działalności może dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem ich do­tychczasowej wysokości oraz powinien kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez współmałżonka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

PODSTAWA PRAWNA: art. 22g ust. 12 i ust. 13 pkt 5, art. 22h ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA