Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Wielokrotna sprzedaż samochodów przez osobę niebędącą przedsiębiorcą za pośrednictwem komisu może być uznana przez organy podatkowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku uzyskane z tego tytułu przychody będą stanowiły przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
REKLAMA
Źródłami przychodów według przepisów updof są m.in.:
- pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof),
- odpłatne zbycie innych rzeczy, tj. rzeczy ruchomych - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie - art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) updof.
Z uwagi na fakt, że przepisy updof posługują się własną definicją działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 w zw. z art. 5b updof), nie można wykluczyć sytuacji, w której w przypadku częstotliwej sprzedaży samochodów za pośrednictwem komisu, uzyskane z tego przychody zostaną zakwalifikowane do przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zobacz też: Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?
Jak bowiem zauważył WSA w Bydgoszczy w wyroku z 21 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Bd 651/07:
REKLAMA
(...) W przypadku częstotliwej sprzedaży (np. samochodów) za pośrednictwem komisu przychody WSA mogą zostać zakwalifikowane przez organy podatkowe jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli komitent nie jest formalnie przedsiębiorcą. W przypadku częstotliwej sprzedaży rzeczy ruchomych za pośrednictwem komisu komitent (czyli Państwa klient) musi się zatem liczyć, że jego przychody mogą zostać uznane za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Takie podejście oznaczałoby konieczność ich opodatkowania także w sytuacji, gdy odpłatne zbycie samochodów nastąpiłoby po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.
PODSTAWA PRAWNA: art. 5a pkt 6, art. 5b ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
REKLAMA
REKLAMA