REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?

Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?
Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeden z klientów naszego biura, w imieniu którego od lat sporządzamy rozliczenie roczne, od końca 2014 r. zaczął sprowadzać samochody z Niemiec, które następnie sprzedaje za pośrednictwem komisu. Nie ma formalnie zarejestrowanej działalności gospodarczej. Czy uzyskane z tego tytułu przychody powinien traktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Wielokrotna sprzedaż samochodów przez osobę niebędącą przedsiębiorcą za pośrednictwem komisu może być uznana przez organy podatkowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku uzyskane z tego tytułu przychody będą stanowiły przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Zobacz też: Czy stanowi przychód odszkodowanie AC otrzymane za zniszczony samochód, który został wycofany z działalności gospodarczej?

Źródłami przychodów według przepisów updof są m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof),
  • odpłatne zbycie innych rzeczy, tj. rzeczy ruchomych - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie - art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) updof.

Z uwagi na fakt, że przepisy updof posługują się własną definicją działalności gospodarczej (art. 5a pkt 6 w zw. z art. 5b updof), nie można wykluczyć sytuacji, w której w przypadku częstotliwej sprzedaży samocho­dów za pośrednictwem komisu, uzyskane z tego przychody zostaną zakwalifikowane do przychodów ze źró­dła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zobacz też: Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak bowiem zauważył WSA w Bydgoszczy w wyroku z 21 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Bd 651/07:

REKLAMA

(...) W przypadku częstotliwej sprzedaży (np. samochodów) za pośrednictwem komisu przychody WSA mogą zostać zakwalifikowane przez organy podatkowe jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli komitent nie jest formalnie przedsiębiorcą. W przypadku częstotliwej sprzedaży rzeczy ruchomych za pośrednictwem komisu komitent (czyli Państwa klient) musi się zatem liczyć, że jego przychody mogą zostać uznane za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Takie podejście oznaczałoby konieczność ich opodatkowania także w sytuacji, gdy odpłatne zbycie samochodów nastąpiłoby po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.

PODSTAWA PRAWNA: art. 5a pkt 6, art. 5b ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA