Czy można amortyzować samochód nabyty w drodze spadku na współwłasność?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Samochód, który nabyła Pani w drodze spadku z dwoma innymi osobami, może być przez Panią amortyzowany w prowadzonej działalności gospodarczej. Podpisanie umowy użyczenia z pozostałymi współwłaścicielami tego samochodu nie jest konieczne. Warto jednak podpisać taką umowę. Pozwoli to uniknąć w przyszłości roszczeń pozostałych współwłaścicieli względem Pani o wynagrodzenie za samodzielne korzystanie z rzeczy kosztem pozostałych.
REKLAMA
W przypadku gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika należy ustalić w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku (art. 22g ust. 11 updof). Ponieważ z pytania wynika, że nabyła Pani samochód w drodze spadku, to wartość początkową środka trwałego należy ustalić na podstawie wartości rynkowej tego samochodu z dnia nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 3 updof). Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 grudnia 2007 r., sygn. IBPB1/415-174/07/WRz).
Trzy osoby w drodze spadku nabyły samochód osobowy. Jeden ze spadkobierców prowadzi działalność gospodarczą. Samochód wprowadził do ewidencji środków trwałych. Wartość rynkowa samochodu z dnia nabycia wynosi 30 000 zł. Wartość początkową przedsiębiorca ustalił w kwocie 10 000 zł = 30 000 zł/3. Od tej wartości dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca ma prawo zaliczać do kosztów wszelkie koszty związane z eksploatacją tego samochodu, takie jak paliwo, części samochodowe itp. Warunkiem jest, żeby były one:
- ponoszone przez niego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- prawidłowo udokumentowane, czyli żeby faktury były wystawiane na przedsiębiorcę.
Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?
PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1, art. 22g ust. 1 pkt 3 i ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251
REKLAMA
REKLAMA