REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu

Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu.
Konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu.

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są konsekwencje rozbicia leasingowanego samochodu? Czy wiąże się to z dużą stratą finansową dla leasingobiorcy?

Każdemu leasingobiorcy może zdarzyć się wypadek, którego konsekwencją będzie brak możliwości dalszego użytkowania samochodu. Rozbicie leasingowanego samochodu (mowa jest tutaj o tzw. szkodzie całkowitej) to zawsze potężny cios dla przedsiębiorcy, który traci w ten sposób sprawne, nowe auto w okresie jego spłaty. Na szczęście dzięki temu, ze leasingodawcy wymagają wykupienia polisy OC i AC i Assistance, po wypadku można uzyskać profesjonalną pomoc w zakresie transportu wraku pojazdu, jego utylizacji oraz rozliczenia. Szczególnym zainteresowaniem u przedsiębiorców cieszy się ta ostatnia kwestia. Każdemu z nich zależy bowiem na szybkim zakończeniu sprawy.

REKLAMA

Więcej porad z zakresu leasingu znajdziesz tutaj

Definicja szkody całkowitej

Ze szkodą całkowitą mamy do czynienia w przypadku, gdy samochód został w związku z określonym zdarzeniem uszkodzony w takim stopniu, że nie jest możliwa jego skuteczna naprawa lub też w przypadku, gdy koszty takiej naprawy przekraczałyby wartość auta szacowaną na dzień likwidacji szkody. Ubezpieczyciele inaczej mogą interpretować definicję szkody całkowitej. Zdarza się, że próg do szkody całkowitej jest u nich nieco niższy i wynosi 80% lub nawet 60% rynkowej wartości pojazdu. Dlatego przed ubezpieczeniem auta warto jest dokładnie zapoznać się z warunkami takiego ubezpieczenia.

Zobacz też: Kradzież leasingowanego samochodu, co dalej?

Konsekwencje szkody całkowitej w leasingu

Konsekwencją szkody całkowitej jest wygaśnięcie umowy leasingu. Jest to zgodne z art. 709.5 kodeksu cywilnego, który mówi o tym, że gdy wydana korzystającemu rzecz zostanie przez niego utracona i nie są to okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi finansujący, umowa leasingowa wygasa. W takiej sytuacji finansujący ma prawo do wystąpienia z żądaniem o natychmiastową zapłatę pozostałych rat wynikających z umowy leasingu, w tym także kwoty wykupu. Kwota do zapłaty zostanie jednak pomniejszona o koszty odszkodowania wypłacanego przez zakład ubezpieczeniowy oraz o odsetki wynikające z rat, które w takim przypadku ulegną zmniejszeniu (spłacany będzie tylko kapitał).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wygląda rozliczenie leasingu po szkodzie całkowitej?

Można rozróżnić trzy różne przypadki rozliczenia szkody całkowitej. Nie ma problemu gdy kwota odszkodowania jest równa kwocie do zapłaty dla finansującego. Gdy jednak taka kwota odszkodowania jest niższa niż kwota wymagana do zapłaty, leasingobiorca musi dopłacić różnicę. Z kolei, gdy odszkodowanie jest wyższe niż wymagana kwota do zapłaty, wówczas pozostała jego część, która nie została zaliczona na poczet spłaty, jest wypłacana leasingobiorcy przez zakład ubezpieczeniowy, ale może być też zaliczona na część spłaty nowej umowy leasingowej (np. jako wpłata początkowa lub jako część spłaty pierwszych kilku rat). Są więc duże możliwości manewru w tej kwestii.

Polecamy: Przestępstwa podatkowe. Nowe kary i procedury

Jak znaleźć skuteczne i pewne źródło finansowania pojazdu?

Znalezienie leasingodawcy, który w razie kłopotów związanych z rozbiciem auta nie pozostawi swoich klientów z nierozwiązanym problemem, jest często bardzo trudne. Na rynku istnieje szereg firm leasingowych oferujących swoje usługi. Aby uzyskać pomoc przy wyborze leasingodawcy i ustaleniu korzystnych warunków leasingu, warto jest skorzystać z usług doradcy serwisu www.cls.pl. Dzięki dużemu doświadczeniu takich doradców możliwy jest wybór takiej oferty leasingu, dzięki której w razie kłopotów będzie możliwe szybkie rozliczenie leasingowanego samochodu po wypadku, co pozwoli jednocześnie na sprawne uzupełnienie floty pojazdów firmowych.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA