REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z leasingu samochodu

Rezygnacja z leasingu samochodu.
Rezygnacja z leasingu samochodu.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja z leasingu samochodu to często konieczność. Jak przed czasem zakończyć umowę leasingu samochodu? Czy wiąże się to ze stratą finansową dla leasingobiorcy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Rezygnacja z leasingu samochodu

Leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania środków trwałych. Jest to świetna alternatywa dla kredytu bankowego, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Jeśli nie stać ich na spłacanie rat czy też potrzebują danego przedmiotu jedyne na określony czas, to warto rozejrzeć się za leasingodawcami. Niestety leasing ma też swoje minusy i czasem staje się przysłowiową kulą u nogi. Chociaż możliwe jest zakończenie umowy leasingu przed czasem, to nie jest to poste, a poza tym wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Czym grozi wypowiedzenie leasingu?

REKLAMA

Zobacz też: Czy paragon może być dokumentem uprawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Jak zakończyć przed czasem umowę leasingu?

Chociaż wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu nie jest łatwe, istnieją sprawdzone sposoby, a są nimi przedterminowy wykup przedmiotu leasingu, cesja umowy czy też po prostu wypowiedzenie umowy przez leasingobiorcę.

1. Wypowiedzenie umowy leasingu

REKLAMA

Wypowiedzieć umowę leasingu może zarówno leasingodawca, jak również leasingobiorca. Warto jednak sprawdzić zapisy dotyczące tej kwestii w sporządzonej umowie, gdyż zdarzają się przypadki, gdzie może pozwolić sobie na to jedynie leasingodawca. Jest to forma zabezpieczenia przed niewypłacalnym czy nieuczciwym klientem, który z jakiegoś powodu przestaje spłacać terminowo raty, a ponadto ignoruje wysyłane do niego wezwania odnośnie uregulowania zaległości. Wypowiedzenie umowy leasingu przez leasingobiorcę nie jest jednak korzystnym rozwiązaniem, gdyż decyzja ta wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Konieczne staje się wówczas zapłacenie wszystkich pozostałych rat wraz z niemałymi odsetkami oraz wszelkimi należnymi opłatami i prowizjami. Owa kwota pomniejszana jest o tak zwane dyskonto, czyli korzyści uzyskane przez leasingodawcę ze względu na wcześniejsze zakończenie umowy.

W celu szczegółowego zapoznania się czekającymi na nas karami i sposobem obliczania dyskonta, warto poczytać Ogólne Warunki Umowy Leasingu i Cesji oraz sprawdzić Tabele Opłat , czyli informacje dołączone do podpisanej przez nas umowy. Zrywając umowę z leasingodawcą, trzeba liczyć się też z tym, że leasingowany przedmiot nie zostaje u nas, ale wraca do leasingodawcy. Co więcej, jeśli wypowiedzenie umowy nastąpi przed upływem 40% okresu amortyzacji przedmiotu, to leasingobiorcy przyjdzie zwrócić podatek od rat leasingowych, które zostały już wliczone w koszty prowadzonej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Leasing na 102 lub 105% - co to oznacza?

2. Wykup przedmiotu leasingu

Przy wykupie leasingu koniecznością jest natychmiastowa spłata pozostałych rat i opłat, a właścicielem leasingowego przedmiotu staje się leasingobiorca. Dzięki temu możliwe jest sprzedanie go na znacznie korzystniejszych warunkach. Z tej opcji warto skorzystać nie wcześniej niż po okresie 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

3. Cesja umowy leasingu

REKLAMA

Jeśli leasingowany przedmiot stał się niepotrzebny czy też nie stać firmę na spłacanie rat, to warto poszukać przedsiębiorcy, który przejmie podpisaną z leasingodawcą umowę. Chodzi tutaj o cesję umowy leasingu na podstawie której ktoś inny będzie korzystać z wyleasingowanego przedmiotu i to na nim spocznie obowiązek spłacania rat. Oczywiście na takie rozwiązanie musi zgodzić się zarówno leasingodawca, jak i nowy leasingobiorca. Po zakończeniu umowy, zapłaceniu wszystkich rat i zrealizowaniu opcji wykupu, właścicielem leasingowanego przedmiotu staje się wówczas cesjonariusz. Na cesję umowy leasingu operacyjnego można pozwolić sobie przed 40% okresu amortyzacji wyleasingowanego przedmiotu i to bez ponoszenia konsekwencji podatkowych.

Wymienione wyżej sposoby pozwalają na przedterminowe zakończenie umowy leasingu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej jednak dokładnie zapoznać się z wszystkimi szczegółami. W celu uzyskania pomocy przy wyborze metod finansowania warto skorzystać z usług doradcy w firmie www.cls.pl, aby mieć pewność co do słuszności swojej decyzji.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA