REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z leasingu samochodu

Rezygnacja z leasingu samochodu.
Rezygnacja z leasingu samochodu.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja z leasingu samochodu to często konieczność. Jak przed czasem zakończyć umowę leasingu samochodu? Czy wiąże się to ze stratą finansową dla leasingobiorcy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Rezygnacja z leasingu samochodu

Leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania środków trwałych. Jest to świetna alternatywa dla kredytu bankowego, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Jeśli nie stać ich na spłacanie rat czy też potrzebują danego przedmiotu jedyne na określony czas, to warto rozejrzeć się za leasingodawcami. Niestety leasing ma też swoje minusy i czasem staje się przysłowiową kulą u nogi. Chociaż możliwe jest zakończenie umowy leasingu przed czasem, to nie jest to poste, a poza tym wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Czym grozi wypowiedzenie leasingu?

REKLAMA

Zobacz też: Czy paragon może być dokumentem uprawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Jak zakończyć przed czasem umowę leasingu?

Chociaż wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu nie jest łatwe, istnieją sprawdzone sposoby, a są nimi przedterminowy wykup przedmiotu leasingu, cesja umowy czy też po prostu wypowiedzenie umowy przez leasingobiorcę.

1. Wypowiedzenie umowy leasingu

REKLAMA

Wypowiedzieć umowę leasingu może zarówno leasingodawca, jak również leasingobiorca. Warto jednak sprawdzić zapisy dotyczące tej kwestii w sporządzonej umowie, gdyż zdarzają się przypadki, gdzie może pozwolić sobie na to jedynie leasingodawca. Jest to forma zabezpieczenia przed niewypłacalnym czy nieuczciwym klientem, który z jakiegoś powodu przestaje spłacać terminowo raty, a ponadto ignoruje wysyłane do niego wezwania odnośnie uregulowania zaległości. Wypowiedzenie umowy leasingu przez leasingobiorcę nie jest jednak korzystnym rozwiązaniem, gdyż decyzja ta wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Konieczne staje się wówczas zapłacenie wszystkich pozostałych rat wraz z niemałymi odsetkami oraz wszelkimi należnymi opłatami i prowizjami. Owa kwota pomniejszana jest o tak zwane dyskonto, czyli korzyści uzyskane przez leasingodawcę ze względu na wcześniejsze zakończenie umowy.

W celu szczegółowego zapoznania się czekającymi na nas karami i sposobem obliczania dyskonta, warto poczytać Ogólne Warunki Umowy Leasingu i Cesji oraz sprawdzić Tabele Opłat , czyli informacje dołączone do podpisanej przez nas umowy. Zrywając umowę z leasingodawcą, trzeba liczyć się też z tym, że leasingowany przedmiot nie zostaje u nas, ale wraca do leasingodawcy. Co więcej, jeśli wypowiedzenie umowy nastąpi przed upływem 40% okresu amortyzacji przedmiotu, to leasingobiorcy przyjdzie zwrócić podatek od rat leasingowych, które zostały już wliczone w koszty prowadzonej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Leasing na 102 lub 105% - co to oznacza?

2. Wykup przedmiotu leasingu

Przy wykupie leasingu koniecznością jest natychmiastowa spłata pozostałych rat i opłat, a właścicielem leasingowego przedmiotu staje się leasingobiorca. Dzięki temu możliwe jest sprzedanie go na znacznie korzystniejszych warunkach. Z tej opcji warto skorzystać nie wcześniej niż po okresie 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

3. Cesja umowy leasingu

REKLAMA

Jeśli leasingowany przedmiot stał się niepotrzebny czy też nie stać firmę na spłacanie rat, to warto poszukać przedsiębiorcy, który przejmie podpisaną z leasingodawcą umowę. Chodzi tutaj o cesję umowy leasingu na podstawie której ktoś inny będzie korzystać z wyleasingowanego przedmiotu i to na nim spocznie obowiązek spłacania rat. Oczywiście na takie rozwiązanie musi zgodzić się zarówno leasingodawca, jak i nowy leasingobiorca. Po zakończeniu umowy, zapłaceniu wszystkich rat i zrealizowaniu opcji wykupu, właścicielem leasingowanego przedmiotu staje się wówczas cesjonariusz. Na cesję umowy leasingu operacyjnego można pozwolić sobie przed 40% okresu amortyzacji wyleasingowanego przedmiotu i to bez ponoszenia konsekwencji podatkowych.

Wymienione wyżej sposoby pozwalają na przedterminowe zakończenie umowy leasingu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej jednak dokładnie zapoznać się z wszystkimi szczegółami. W celu uzyskania pomocy przy wyborze metod finansowania warto skorzystać z usług doradcy w firmie www.cls.pl, aby mieć pewność co do słuszności swojej decyzji.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA