REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rezygnacja z leasingu samochodu

Rezygnacja z leasingu samochodu.
Rezygnacja z leasingu samochodu.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rezygnacja z leasingu samochodu to często konieczność. Jak przed czasem zakończyć umowę leasingu samochodu? Czy wiąże się to ze stratą finansową dla leasingobiorcy? Czy jest to w ogóle możliwe?

Rezygnacja z leasingu samochodu

Leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania środków trwałych. Jest to świetna alternatywa dla kredytu bankowego, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Jeśli nie stać ich na spłacanie rat czy też potrzebują danego przedmiotu jedyne na określony czas, to warto rozejrzeć się za leasingodawcami. Niestety leasing ma też swoje minusy i czasem staje się przysłowiową kulą u nogi. Chociaż możliwe jest zakończenie umowy leasingu przed czasem, to nie jest to poste, a poza tym wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Czym grozi wypowiedzenie leasingu?

REKLAMA

Zobacz też: Czy paragon może być dokumentem uprawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Jak zakończyć przed czasem umowę leasingu?

Chociaż wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu nie jest łatwe, istnieją sprawdzone sposoby, a są nimi przedterminowy wykup przedmiotu leasingu, cesja umowy czy też po prostu wypowiedzenie umowy przez leasingobiorcę.

1. Wypowiedzenie umowy leasingu

REKLAMA

Wypowiedzieć umowę leasingu może zarówno leasingodawca, jak również leasingobiorca. Warto jednak sprawdzić zapisy dotyczące tej kwestii w sporządzonej umowie, gdyż zdarzają się przypadki, gdzie może pozwolić sobie na to jedynie leasingodawca. Jest to forma zabezpieczenia przed niewypłacalnym czy nieuczciwym klientem, który z jakiegoś powodu przestaje spłacać terminowo raty, a ponadto ignoruje wysyłane do niego wezwania odnośnie uregulowania zaległości. Wypowiedzenie umowy leasingu przez leasingobiorcę nie jest jednak korzystnym rozwiązaniem, gdyż decyzja ta wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Konieczne staje się wówczas zapłacenie wszystkich pozostałych rat wraz z niemałymi odsetkami oraz wszelkimi należnymi opłatami i prowizjami. Owa kwota pomniejszana jest o tak zwane dyskonto, czyli korzyści uzyskane przez leasingodawcę ze względu na wcześniejsze zakończenie umowy.

W celu szczegółowego zapoznania się czekającymi na nas karami i sposobem obliczania dyskonta, warto poczytać Ogólne Warunki Umowy Leasingu i Cesji oraz sprawdzić Tabele Opłat , czyli informacje dołączone do podpisanej przez nas umowy. Zrywając umowę z leasingodawcą, trzeba liczyć się też z tym, że leasingowany przedmiot nie zostaje u nas, ale wraca do leasingodawcy. Co więcej, jeśli wypowiedzenie umowy nastąpi przed upływem 40% okresu amortyzacji przedmiotu, to leasingobiorcy przyjdzie zwrócić podatek od rat leasingowych, które zostały już wliczone w koszty prowadzonej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Leasing na 102 lub 105% - co to oznacza?

2. Wykup przedmiotu leasingu

Przy wykupie leasingu koniecznością jest natychmiastowa spłata pozostałych rat i opłat, a właścicielem leasingowego przedmiotu staje się leasingobiorca. Dzięki temu możliwe jest sprzedanie go na znacznie korzystniejszych warunkach. Z tej opcji warto skorzystać nie wcześniej niż po okresie 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

3. Cesja umowy leasingu

REKLAMA

Jeśli leasingowany przedmiot stał się niepotrzebny czy też nie stać firmę na spłacanie rat, to warto poszukać przedsiębiorcy, który przejmie podpisaną z leasingodawcą umowę. Chodzi tutaj o cesję umowy leasingu na podstawie której ktoś inny będzie korzystać z wyleasingowanego przedmiotu i to na nim spocznie obowiązek spłacania rat. Oczywiście na takie rozwiązanie musi zgodzić się zarówno leasingodawca, jak i nowy leasingobiorca. Po zakończeniu umowy, zapłaceniu wszystkich rat i zrealizowaniu opcji wykupu, właścicielem leasingowanego przedmiotu staje się wówczas cesjonariusz. Na cesję umowy leasingu operacyjnego można pozwolić sobie przed 40% okresu amortyzacji wyleasingowanego przedmiotu i to bez ponoszenia konsekwencji podatkowych.

Wymienione wyżej sposoby pozwalają na przedterminowe zakończenie umowy leasingu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej jednak dokładnie zapoznać się z wszystkimi szczegółami. W celu uzyskania pomocy przy wyborze metod finansowania warto skorzystać z usług doradcy w firmie www.cls.pl, aby mieć pewność co do słuszności swojej decyzji.

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA