W jakim terminie należy złożyć VAT-26 w przypadku wpłaty zaliczki na samochód?
REKLAMA
REKLAMA
Termin złożenia VAT-26 przy wpłacie zaliczki na samochód
Informację VAT-26 powinien Pan złożyć w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem samochodowym. Pierwszy wydatek związany z samochodem, o którym mowa w pytaniu, poniósł Pan w lutym, wpłacając zaliczkę. VAT-26 powinien Pan zatem złożyć w ciągu 7 dni od dnia wpłaty zaliczki.
REKLAMA
Jeżeli złoży Pan VAT-26 po terminie utraci Pan prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktury zakupu tego samochodu. Wynika to z art. 86a ust. 13 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT).
Zobacz też: W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?
REKLAMA
2 lutego 2015 r. podatnik wpłacił zaliczkę na samochód, którzy zamierza wykorzystywać wyłącznie do działalności. VAT-26 powinien złożyć w terminie do 9 lutego włącznie. Jeżeli złoży VAT-26 po terminie, z faktury dokumentującej zaliczkę będzie mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. VAT naliczony w pełnej wysokości będzie mógł odliczać dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 (pod warunkiem, że zostaną zachowane pozostałe warunki formalne pełnego odliczenia VAT naliczonego). Dopiero po złożeniu informacji VAT-26 podatnik będzie miał prawo dokonać korekty odliczenia VAT zwiększającej odliczenie, ale będzie to możliwe tylko w odniesieniu do wydatku na nabycie samochodu. Od pozostałych wydatków poniesionych przed dniem złożenia nieterminowej informacji VAT-26 podatnik odliczy 50% VAT naliczonego.
Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi":
REKLAMA
W przypadku niezłożenia informacji w terminie, dla celów stosowania odliczenia uznaje się, że pojazd ^^ F samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej dopiero od dnia jej złożenia. W konsekwencji do czasu złożenia tej informacji podatnikowi przysługiwać będzie prawo tylko do ograniczonego (50%) odliczenia podatku VAT. Pełne odliczenie znajdzie zastosowanie dopiero do wydatków poniesionych od dnia jej złożenia. Jeśli zatem podatnik odliczył w całości podatek naliczony od wszystkich wydatków związanych z pojazdem, w odniesieniu do którego nie złożono w terminie informacji, będzie on zobowiązany do dokonania korekty wszystkich dokonanych odliczeń.
Ograniczenie w odliczaniu w przypadku nieterminowego złożenia informacji zostało jednak złagodzone, jednakże tylko w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem (importem, wytworzeniem) pojazdu. Podatnik ma bowiem możliwość dokonania korekty nieodliczonego z tego tytułu podatku, przy czym wysokość korekty uzależniona będzie jednak od momentu, w którym zostanie złożona informacja.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86a oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211
REKLAMA
REKLAMA