REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w opodatkowaniu firmowych samochodów w 2019 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Zmiany w opodatkowaniu firmowych samochodów w 2019 r./ fot. Fotolia
Zmiany w opodatkowaniu firmowych samochodów w 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzą niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców wykorzystujących samochody zarówno dla celów służbowych jak i prywatnych. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, to dla większości przedsiębiorców koszty uzyskania przychodu spadną z obecnych 100 proc. do 75 proc, co przełoży się na wyższe opodatkowanie.

Szykują się spore zmiany w zakresie opodatkowania samochodów służbowych, z których nie ucieszą się drobni i średni przedsiębiorcy. Otóż rząd planuje obniżenie kosztów uzyskania przychodu dla przedsiębiorców wykorzystujących samochody do celów mieszanych (służbowo-prywatnych).

REKLAMA

Jakie koszty uzyskania przychodu po zmianach?

REKLAMA

Jeżeli przepisy nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych wejdą w życie, to przedsiębiorcy wykorzystujący auta do celów mieszanych wrzucą w koszty tylko 75 % proc (obecnie jest to 100 proc) wydatków związanych z samochodem. Powyższe rozwiązanie wpłynie na wyższe opodatkowanie. Warto zaznaczyć, że pierwotna propozycja Ministerstwa Finansów była znacznie surowsza. We wcześniejszej wersji projektu resort proponował by przedsiębiorcy wykorzystujący auta w celach służbowo-prywatnych mogli odliczyć jedynie 50 % wydatków.

Jak zmiany uzasadnia rząd? Resort finansów twierdzi, że dla celów podatku dochodowego, brak jest regulacji, które określałyby zasady rozliczania kosztów ponoszonych w związku z samochodem osobowym wykorzystywanym zarówno dla celów prowadzonej przez podatnika działalności, jak też dla innych celów. Taka regulacja pojawia się jedynie w ustawie o VAT, której przepisy stanowią, że w omawianym przypadku odliczyć można 50 proc.

MF proponuje by wprowadzić podobną regulację w przepisach dot. podatków dochodowych. W obecnym stanie prawnym z uwagi na brak takowych przepisów, konieczna jest szczegółowa analiza działalności podatnika. Jak tłumaczy resort, (..) badanie faktycznego zakresu korzystania z „firmowego” samochodu osobowego do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością stanowi pole potencjalnych sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi (kontroli skarbowej). Sytuacja taka stanowi źródło niepewności po stronie podatników, co do możliwości zakwestionowania danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu i pociąga za sobą konieczność gromadzenia szczegółowej dokumentacji potwierdzającej „biznesowy” charakter danego wydatku związanego z używaniem samochodu osobowego. Powyższe generuje dodatkowe koszty po stronie przedsiębiorców.

Kiedy możliwe 100% koszty?

REKLAMA

Nowe przepisy przewidują sytuacje, w których możliwe będzie odliczenie 100 % wydatków związanych z korzystaniem z samochodu także do celów innych niż działalność gospodarcza. Taką możliwość będą mieli jedynie ci przedsiębiorcy, którzy korzystać będą z samochodu wyłącznie do celów biznesowych, przy czym konieczne będzie prowadzenie ewidencji potwierdzającej wykorzystanie samochodu wyłącznie do celów służbowych. Wykorzystywana będzie w tym zakresie ewidencja stosowana dla celów VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli podatnik nie będzie prowadził ewidencji dla celów podatku VAT lub podatku dochodowego przyjmować się będzie, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika, chyba że podatnik będzie zwolniony z tego obowiązku na mocy przepisów. Jednocześnie, w przypadku ustalenia, iż podatnik niezgodnie ze stanem faktycznym nie stosował ograniczenia kosztów uzyskania przychodów, wówczas ograniczenie to znajdzie zastosowanie od daty rozpoczęcia używania przez podatnika danego samochodu osobowego.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Projektodawcy zaproponowali by zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Należy jednak zaznaczyć, że wyżej opisane zmiany nie są ostateczne i może się okazać, że nie wejdą w życie w opisanym kształcie, albo że wcale nie wejdą w życie. Nad projektem pracują obecnie członkowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Tutaj możesz sprawdzić aktualny przebieg prac nad projektem.

Opracowano na podstawie:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – druk nr 2854

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA