Zmiany w opodatkowaniu firmowych samochodów w 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Szykują się spore zmiany w zakresie opodatkowania samochodów służbowych, z których nie ucieszą się drobni i średni przedsiębiorcy. Otóż rząd planuje obniżenie kosztów uzyskania przychodu dla przedsiębiorców wykorzystujących samochody do celów mieszanych (służbowo-prywatnych).
REKLAMA
Jakie koszty uzyskania przychodu po zmianach?
REKLAMA
Jeżeli przepisy nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych wejdą w życie, to przedsiębiorcy wykorzystujący auta do celów mieszanych wrzucą w koszty tylko 75 % proc (obecnie jest to 100 proc) wydatków związanych z samochodem. Powyższe rozwiązanie wpłynie na wyższe opodatkowanie. Warto zaznaczyć, że pierwotna propozycja Ministerstwa Finansów była znacznie surowsza. We wcześniejszej wersji projektu resort proponował by przedsiębiorcy wykorzystujący auta w celach służbowo-prywatnych mogli odliczyć jedynie 50 % wydatków.
Jak zmiany uzasadnia rząd? Resort finansów twierdzi, że dla celów podatku dochodowego, brak jest regulacji, które określałyby zasady rozliczania kosztów ponoszonych w związku z samochodem osobowym wykorzystywanym zarówno dla celów prowadzonej przez podatnika działalności, jak też dla innych celów. Taka regulacja pojawia się jedynie w ustawie o VAT, której przepisy stanowią, że w omawianym przypadku odliczyć można 50 proc.
MF proponuje by wprowadzić podobną regulację w przepisach dot. podatków dochodowych. W obecnym stanie prawnym z uwagi na brak takowych przepisów, konieczna jest szczegółowa analiza działalności podatnika. Jak tłumaczy resort, (..) badanie faktycznego zakresu korzystania z „firmowego” samochodu osobowego do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością stanowi pole potencjalnych sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi (kontroli skarbowej). Sytuacja taka stanowi źródło niepewności po stronie podatników, co do możliwości zakwestionowania danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu i pociąga za sobą konieczność gromadzenia szczegółowej dokumentacji potwierdzającej „biznesowy” charakter danego wydatku związanego z używaniem samochodu osobowego. Powyższe generuje dodatkowe koszty po stronie przedsiębiorców.
Kiedy możliwe 100% koszty?
REKLAMA
Nowe przepisy przewidują sytuacje, w których możliwe będzie odliczenie 100 % wydatków związanych z korzystaniem z samochodu także do celów innych niż działalność gospodarcza. Taką możliwość będą mieli jedynie ci przedsiębiorcy, którzy korzystać będą z samochodu wyłącznie do celów biznesowych, przy czym konieczne będzie prowadzenie ewidencji potwierdzającej wykorzystanie samochodu wyłącznie do celów służbowych. Wykorzystywana będzie w tym zakresie ewidencja stosowana dla celów VAT
Jeżeli podatnik nie będzie prowadził ewidencji dla celów podatku VAT lub podatku dochodowego przyjmować się będzie, że samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika, chyba że podatnik będzie zwolniony z tego obowiązku na mocy przepisów. Jednocześnie, w przypadku ustalenia, iż podatnik niezgodnie ze stanem faktycznym nie stosował ograniczenia kosztów uzyskania przychodów, wówczas ograniczenie to znajdzie zastosowanie od daty rozpoczęcia używania przez podatnika danego samochodu osobowego.
Kiedy przepisy wejdą w życie?
Projektodawcy zaproponowali by zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Należy jednak zaznaczyć, że wyżej opisane zmiany nie są ostateczne i może się okazać, że nie wejdą w życie w opisanym kształcie, albo że wcale nie wejdą w życie. Nad projektem pracują obecnie członkowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Tutaj możesz sprawdzić aktualny przebieg prac nad projektem.
Opracowano na podstawie:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.