REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Blockchain zrewolucjonizuje leasing samochodów?

Cezary Horbaczewski
Blockchain zrewolucjonizuje leasing samochodów?
Blockchain zrewolucjonizuje leasing samochodów?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z powodu ciągłego pośpiechu i braku czasu każdorazowe odjęcie nadmiaru obowiązków jest pożądane. Dotyczy to także leasingu, którego procedura zajmuje przeważnie od 2 do 5 dni. W dzisiejszych czasach leasing odpowiada za finansowanie wielu ruchomości i nieruchomości, de facto spotykamy się z tą umową na każdym kroku. Technologia Blockchain skraca czas procedury leasingowej do kilku kliknięć.

Blockchain zrewolucjonizuje leasing samochodów?

Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu w ciągu ostatnich czterech lat średnioroczna dynamika branży leasingowej wyniosła 16,8% i wzrosła z 31,2 mld zł w 2012 roku do 58,1 mld zł w 2016 roku. Na koniec czerwca 2017 roku wartość aktywnego portfela branży leasingowej wyniosła 109,1 mld zł. W pierwszym półroczu bieżącego roku firmy leasingowe sfinansowały zakup pojazdów osobowych, pojazdów dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony na kwotę 14,1 mld zł, natomiast transport ciężki został objęty leasingiem w kwocie 8,7 mld zł.

REKLAMA

Zobacz też: Rezygnacja z leasingu samochodu

REKLAMA

Każdy kto korzystał z leasingu wie ile przeszkód formalnych czeka zanim wyjedzie z salonu nowym samochodem. Dla niewtajemniczonych, leasingobiorca, w pierwszej kolejności, powinien wysłać kopie dokumentów w celu ich weryfikacji przez firmy leasingowe, następnie wykonywane jest wstępne sprawdzenie wiarygodności wnioskującego. W przypadku pozytywnej weryfikacji zostaje sprawdzany dostawca i przedmiot leasingu, następnym krokiem jest decyzja leasingodawcy, zakup przedmiotu leasingu, zapłata i odbiór samochodu przez leasingobiorcę. Procedura jest skomplikowana i wymaga dużo czasu. Mając to na uwadze, IBM znalazł rozwiązanie, które znacznie uprości procedury leasingowe i skróci czas całej operacji. To Blockchain.

Blockchain to łańcuch bloków służący do przechowywania danych, a także do uwierzytelniania dokumentów i podpisu cyfrowego. Z możliwości tej technologii korzystają firmy, które pomogą nam usprawnić proces leasingu, a są to IBM, DocuSign i Visa.

Zobacz też: Różne rodzaje leasigu na samochód

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Mimo, że z perspektywy leasingobiorcy leasing nie jest skomplikowany, tak z perspektywy regulatora, producenta, dilera oraz firmy leasingowej cały proces, który składa się na produkt leasingowy jest rozdrobniony na kawałki, tzn. informacje, dane, nie są zgromadzone w jednym miejscu, tylko każde ogniwo łańcucha ma własne zasoby, w których są przetwarzane. IBM Blockchain umożliwia zgromadzenie danych w centralnym punkcie, z którego każdy uczestnik tej sieci, niezależnie od etapu życia produktu może na bieżąco korzystać i analizować zawarte w nim informacje. Dzięki temu rozwiązaniu historia danego pojazdu będzie dostępna dla każdego z uczestników Blockchain’a, co może przełożyć się w razie sporów na gwarancje serwisowe lub na koszty wycofania produktu z rynku. Jest to możliwe dzięki uzgodnionej i dostępnej historii każdego samochodu. Każdy uczestnik danego łańcucha bloku może dodawać informacje tylko z przypisanego poziomu, np. producent wysyła informację do Blockchain, iż zostało wyprodukowanych pięć samochodów, a każdemu z nich przypisuje unikalne oznaczenie, takie jak VIN. Dzięki temu, dilerzy są na bieżąco z dostępnością samochodów i sami mogą szybciej podejmować decyzje biznesowe. Warto zaznaczyć, że umowy pomiędzy uczestnikami są zawiązywane w ramach tzw. smart contract.

Smart contract to inteligentne kontrakty, stosunki prawne, która są zawierane, monitorowane i egzekwowane za pomocą sieci Internet poprzez Blockchain. Takie rozwiązania mogą prowadzić do utworzenia wirtualnych, zdecentralizowanych gospodarek, które będą działały niezależnie od rządów.

Zobacz też: Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Przyszłość leasingu – wystarczy kliknąć i podpisać

DocuSign oraz Visa w 2015 roku przedstawiły nowe rozwiązanie technologiczne, dotyczące ostatniego etapu leasingu, czyli odebrania samochodu przez leasingobiorcę. Jest to udogodnienie umożliwiające załatwienie formalności w kilka minut bezpośrednio w leasingowanym samochodzie. Dzięki zastosowaniu smart contract stosunek prawny zawierany jest na ekranie tableta wbudowanego we wnętrzu samochodu. Pierwszym etapem jest podanie imienia i nazwiska, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy leasingu i ubezpieczenia, oczywiście wirtualne, dzięki DocuSign. Elektroniczny podpis składa się na tablecie.

Dzięki rozwiązaniom Visy i połączeniu konta w Blockchain z kartą kredytową samochód automatycznie „zapłaci” za te umowy, a także za parking, restaurację czy opłaty drogowe. Ponadto, system w samochodzie każdorazowo automatycznie sprawdza czy polisa ubezpieczenia jest ważna, a dzięki gromadzonym informacjom o stylu jazdy i przejechanym dystansie leasingobiorca może otrzymać różnego rodzaju zniżki.

Podsumowując, inteligentne rozwiązania i najnowsze technologie powoli zapełniają coraz więcej aspektów codziennego życia. Niektórzy obawiają się, że rozwój technologii może pójść za daleko i w nadmiernym stopniu ingerować w nasze życie i bezpieczeństwo, niemniej jednak nie powinniśmy całkowicie stronić od najnowszych rozwiązań, gdyż w miarę upływu czasu, mimo sceptycznych przekonań krytyków, będą nas one otaczały, a świadomi uczestniczy sieci będą korzystali kosztem pozostałych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA