REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Jerzy Bitner
Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?
Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Na wielu budynkach umieszczane są tabliczki ,,Zakaz parkowania tyłem’’. Nasi Czytelnicy pytają, czy zakaz ten ma moc prawną i czy w razie jego naruszenia można spodziewać się mandatu od policji lub straży miejskiej. Postaram się kompleksowo wyjaśnić tę kwestię.

Tabliczka zakazująca parkowania tyłem nie jest zaliczana do znaków drogowych, a zatem kierujący pojazdem formalnie nie ma obowiązku zastosowania się do jej wskazań. Warto jednak wiedzieć, czym uzasadnione są takie zakazy. Popatrzmy na fotografię:

REKLAMA

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Jerzy Bitner

Zobacz też: Zakaz zatrzymywania się - zasady stosowania się do znaku

Samochody są zaparkowane przodem na stanowiskach postojowych zlokalizowanych przed tym budynkiem. Wyobraźmy sobie teraz, co by było, gdyby stały odwrotnie tzn. tyłem do tego domu. Każde odjeżdżające auto wydmuchiwałoby spaliny z rury wydechowej wprost w okna mieszkań, zwłaszcza tych położonych na parterze. Jeden z czytelników opisywał nam, że każdego ranka pokój w jego mieszkaniu wypełniony jest spalinami do tego stopnia, iż jego małe dziecko dostaje ataku kaszlu. W rezultacie ten pan nawet w czasie upałów musi zamykać okno. Spaliny łatwo jest wtłoczyć przez okno do mieszkania, gdyż są wyrzucane z rury wydechowej pod pewnym ciśnieniem, natomiast dużo trudniej usunąć je z mieszkania. W tym celu należałoby stworzyć nadciśnienie (co jest w praktyce niewykonalne) albo wywoływać przeciągi, które z kolei mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Zobacz też: Ile kosztuje odholowanie samochodu przez straż miejską w 2017 roku?

Zakaz parkowania tyłem do budynku – to kwestia nie przepisów, a kultury kierowców

REKLAMA

Mam nadzieje, że powyższe wyjaśnienie przekonało wszystkich zmotoryzowanych, iż zakaz parkowania tyłem do budynku ma głębokie uzasadnienie, a jego przestrzeganie powinno wynikać nie z przepisów, lecz z kultury osobistej kierowcy. Podobnie, jak nie wypada dmuchać dymem z papierosa komuś w twarz, tak samo nie wypada ustawiać samochodu tyłem do okien i zmuszać mieszkańców takiego domu do oddychania spalinami naszego auta. Tabliczki na ścianie budynku nie traktujmy więc jako surowego zakazu, ale raczej jako prośbę mieszkańców do kierowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też mieć na uwadze, że w przypadku uporczywego lekceważenia takiego zakazu możemy spotkać się z różnymi działaniami odwetowymi ze strony mieszkańców budynku. Sam widziałem, jak pewna starsza pani zrzuciła na dach samochodu zaparkowanego tyłem zawartość wiadra ze śmieciami. Na szybie i karoserii auta znalazły się m.in. obierki, skrawki mięsa i inne kuchenne odpady. Nie pochwalam tego rodzaju czynów, ale z możliwością takich zachowań zdesperowanych lokatorów trzeba się liczyć. Należy też pamiętać, że sprawcy zanieczyszczenia lub uszkodzenia samochodu raczej nie da się wykryć.

Zobacz też: Kary za parkowanie miejscu dla niepełnosprawnych w 2017 roku

Czy przepisy regulują sposób parkowania samochodu?

Jeżeli parkowanie odbywa się na stanowiskach znajdujących się w zatoce postojowej, to przepisy nie określają, czy samochód ma być ustawiony przodem czy tyłem.

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Jerzy Bitner

Odmiennie przedstawia się sytuacja jeżeli parkowanie odbywa się na chodniku.

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Jerzy Bitner

Zobacz też: Czy wolno zatrzymywać się na poboczu?

Tutaj należy przypomnieć art. 47 ustawy Prawo i ruchu drogowym:

1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;

2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;

3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Zobacz też: Jak pozbyć się wraku blokującego miejsce parkingowe?

REKLAMA

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt. 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Wynika stąd, że przepisy zezwalają na parkowanie pojazdu na chodniku (w przypadku parkowania poprzecznego do linii krawężnika) tylko kołami przedniej osi, a więc de facto przodem do chodnika. Przepisy dopuszczają również parkowanie całego pojazdu określonego w cytowanym ust.2, ale wówczas pojazd musi być ustawiony równolegle do krawędzi jezdni.

Jeżeli sposób parkowania określają tabliczki T-30, to obowiązkiem kierującego jest oczywiście zastosowanie się do ich wskazań. Zwróćmy jednak uwagę, że nie ma tabliczki, która nakazywałaby parkowanie tyłem. Z czego to wynika?

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Zakaz parkowania tyłem do budynku – czy należy go przestrzegać?

Jerzy Bitner

Twórcy przepisów o ruchu drogowym zakładają, że parkowanie przodem jest bardziej bezpieczne dla pieszych poruszający się po chodniku. Kierowca ma bowiem przy parkowaniu przodem o wiele lepszą widoczność niż podczas manewrowania tyłem.

Reasumując, parkowanie tyłem na chodniku nie jest dozwolone. Jeśli natomiast odbywa się w wydzielonej zatoce postojowej, nie jest zalecane. Parkować tyłem możemy oczywiście wszędzie tam, gdzie nie istnieje obawa, że spaliny emitowane przez nasze auto będą wdmuchiwane do okien budynku mieszkalnego, biurowca czy sklepu. Na przykład możemy bez przeszkód parkować tyłem na wielkich parkingach przed centrami handlowymi albo w garażach podziemnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA