REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać jezdnią wielopasmową z buspasem i/lub torowiskiem tramwajowym?

Jakubowski Ryszard
Na drogach w polskich miastach pojawi się coraz więcej pasów, wydzielonych dla ruchu autobusów, taksówek i służb miejskich Fot. Fotolia
Na drogach w polskich miastach pojawi się coraz więcej pasów, wydzielonych dla ruchu autobusów, taksówek i służb miejskich Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda w ruchu miejskim jest wymaga ciągłej uwagi. Dodatkowo utrudnia ją uczestniczenie w ruchu pojazdów, korzystających z pewnych przywilejów. Są nimi autobusy i tramwaje.

Na drogach w polskich miastach pojawia się coraz więcej pasów, wydzielonych dla ruchu autobusów, taksówek i służb miejskich. Inne pojazdy nie mogą się nimi poruszać lub mogą w ściśle określonych porach. Podobnie wygląda sprawa torowisk tramwajowych, biegnących na poziomie jezdni przy jej krawędziach lub środkiem, pomiędzy pasami dla ruchu z przeciwnych kierunków. Niestety, zasady te są nagminnie łamane przez dużą część kierowców.

REKLAMA

Zobacz też: Będzie jeszcze więcej parkomatów w Warszawie 

REKLAMA

Należy więc uważać, wykonując manewry gdzie konieczne jest przecięcie buspasa (np. skręt w prawo ze środkowego pasa jezdni). Podczas gdy większość aut stoi w korku lub jedzie wolno, auto bezprawnie poruszające się po buspasie jedzie zwykle z dużą prędkością. Musimy być przygotowani na nagłe pojawienie się "niezapowiedzianego gościa".

Jadący prawidłowo nie spodziewa się szybko jadącego auta tam, gdzie powinien się znajdować znacznie wolniej jadący i lepiej widoczny autobus lub tramwaj, a sporadycznie także taksówka, prowadzona jednak przez kierowcę z dużym doświadczeniem w ruchu miejskim. Pozostaje więc jedynie uważne obserwowanie wydzielonego pasa ruchu, aby w porę dostrzec zbliżające się niebezpieczeństwo i móc mu zapobiec. Pamiętajmy też, że po buspasie mogą poruszać się taksówki, czyli również trudniejsze do zauważenia auta osobowe.

Najgorszym pomysłem jest zjechanie na torowisko tramwajowe dla ominięcia zatoru na drodze. Samochody, stojące „w korku” zwykle zachowują miedzy sobą niewielkie odległości, rzędu 1-2 m. Pojazd, który wjedzie na torowisko najczęściej nie ma możliwości powrotu na przeznaczony dla niego pas ruchu i musi zablokować drogę nadjeżdżającym tramwajom. Może to spowodować wypadek, gdy ważący nawet 50 ton tramwaj nie zdąży zahamować przed samochodem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: 10 procent potencjalnych zabójców czyli samochodowe zwyczaje Polaków    

Często sprawcą kolizji jest motorniczy, ale winę za nią zawsze przypisuje się kierowcy, który nielegalnie znalazł się na nieprzeznaczonym dla niego pasie ruchu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA