REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skręcać w lewo na dużym skrzyżowaniu z tramwajami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Sam skręt w lewo w ruchu miejskim to nie łatwy manewr. Gdy na skrzyżowaniu pojawią się także tramwaje, a sygnalizacja nie zarządza ruchem skręcających w lewo lub w prawo, skręt w lewo może być trudny.

Tramwaje na skrzyżowaniu

Pojazdy szynowe trzeba w ruchu miejskim traktować jako bardzo poważne zagrożenie i na wszelki wypadek zawsze ustępować im z drogi. Jest to ważne zwłaszcza przy skręcaniu w lewo. Gdy równocześnie ze skręcającymi w lewo samochodami wjedzie na skrzyżowanie tramwaj z zamiarem jazdy na wprost, należy trzymać się dostatecznie daleko od torowiska aż do chwili, gdy on opuści skrzyżowanie! Każdego dnia na ulicach miast dziesiątki samochodów tracą lewe boczne lusterka tylko dlatego, że ich kierowcy nie zachowali odpowiedniej odległości od torowiska.

REKLAMA

Zobacz również: Jak korzystać ze świateł przeciwmgłowych?

Kiedy już wszystkie tramwaje, także te jadące z naprzeciwka opuszczą skrzyżowanie, można jechać dalej zaplanowaną trasą. Przedtem jednak, przed wjazdem na torowisko należy dodatkowo upewnić się, patrząc we wsteczne lusterka, czy nie nadjeżdża z tyłu inny tramwaj. Nie wszystkie zatrzymują się na przystankach przed skrzyżowaniami! Jeżeli nie ma nic na torach w odległości kilkuset metrów, można jechać dalej.

Pojazdy nadjeżdżające z przeciwka i skręcające w lewo

REKLAMA

Innym zagrożeniem są dla pojazdów, skręcających w lewo kierowcy, nadjeżdżający z przeciwka i też skręcający w lewo. Zdarza się, że ci najbardziej niecierpliwi chcą przejechać przez torowiska tuż za opuszczającym skrzyżowanie tramwajem. Mogą oni w porę nie zauważyć innych pojazdów. Dlatego warto zaczekać kilka sekund, aż tramwaj opuści skrzyżowanie i dopiero wtedy wjechać na środek skrzyżowania. Możesz zaczekać na przejściu dla pieszych lub nieco za nim (o ile takowe jest), ale zbyt wcześnie nie dojeżdżać w pobliże środka skrzyżowania. Przyjdzie na to czas po poznaniu pełnego obrazu sytuacji przed i za sobą. 

Są skrzyżowania, na których należy objechać środek skrzyżowania przy skręcie w lewo, ale są i takie, Kiedy należy go zostawić po swojej prawej stronie. O tym, jak należy się zachować, zazwyczaj informują znaki drogowe, te pionowe i te malowane na jezdni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po bezpiecznym przejechaniu przez torowisko do zakończenia skrętu pozostało już tylko opuszczenie skrzyżowania. Można to zrobić jedynie wówczas, kiedy przestaną jechać pojazdy z przeciwka i nie sygnalizują zamiaru skrętu. Często jadą nadal, mimo że zapaliło się dla nich światło czerwone! Nie wolno w takiej sytuacji egzekwować swoich praw. Trzeba cierpliwie czekać, aż ostatni kierowca, nie odróżniający czerwonego światła od zielonego, opuści skrzyżowanie. Ponieważ najczęściej możliwość kontynuowania jazdy po skręcie w lewo pojawia się wtedy, gdy zostanie otwarty ruch na poprzecznej ulicy, dalsza jazda będzie niemożliwa. Z obu stron pojawi się nagle wiele samochodów. Ich kierowcy zazwyczaj zaczną trąbić, błyskać światłami, machać pięściami...

Zobacz również: Jak precyzyjnie cofać?

Aby uniknąć pozostania na środku skrzyżowania po zmianie świateł należy tak wykonywać skręt w lewo, aby zakończyć go wjechaniem bezpośrednio na prawy pas poprzecznej ulicy. Dzięki temu będzie o sekundę czy nawet dwie więcej czasu na opuszczenie skrzyżowania, niż po ustawieniu swojego pojazdu do wjazdu na pas lewy lub środkowy.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA