REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Typowe błędy w trakcie jazdy w mieście

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jazda po zakorkowanym mieście to dla wielu osób prawdziwy koszmar. Nie pogarszajmy tej sytuacji wykonując na drodze nieprzemyślane bądź egoistyczne manewry. fot. Mateusz Szymański
Jazda po zakorkowanym mieście to dla wielu osób prawdziwy koszmar. Nie pogarszajmy tej sytuacji wykonując na drodze nieprzemyślane bądź egoistyczne manewry. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych nerwów czy konfrontacji na drodze, pamiętaj by po zatłoczonych miastach jeździć " z głową" i przestrzegać kanonu dobrych obyczajów i przepisów ruchu drogowego.

Wiele manewrów a nawet wypadków na drodze można było uniknąć, jeśli kierowcy przestrzegaliby przepisów prawa i dobrych obyczajów. Wyjeżdżając na autem do miasta pamiętajmy o kilku zasadach.

REKLAMA

Jazda prawym pasem jezdni

Pamiętaj, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny a jazda lewym pasem jezdni jest zabroniona. Tylko w dwóch przypadkach można z niego korzystać – jeśli wyprzedzamy osoby jadące prawym pasem bądź jeśli poruszamy się w korku. W innym przypadku należy jak najszybciej go opuścić i podróżować prawym pasem. Niedostosowanie się do tego zakazu grozi mandatem w wysokości 200zł.

Zjazd z ronda

W trakcie zjeżdżania z ronda za każdym razem używaj kierunkowskazu. To zdecydowanie usprawni ruch pojazdów oczekujących na wjazd na rondo. Nie włączenie kierunkowskazu to znak dla innych, że auto nadal poruszać się będzie po rondzie.

Wjazd na zatłoczone skrzyżowanie

Jeśli kierowca dostrzega, że po wjechaniu na skrzyżowanie nie będzie mógł go opuścić, to nie może na to skrzyżowanie wjeżdżać nawet wtedy, gdy na jego sygnalizatorze świeci się zielone światło. Lekceważenie tego zakazu powoduje, że kierowca taki blokuje ruch dla pozostałych pojazdów i jest ewidentnym przejawem albo jego bardzo niskich umiejętności w prowadzeniu auta albo po prostu zwykłego chamstwa.  

Zobacz też: Technika jazdy w mieście

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygnalizowanie skrętu na skrzyżowaniu

Dojeżdżając do skrzyżowania, na którym chcemy zmienić kierunek ruchu, należy odpowiednio wcześnie włączyć dany kierunkowskaz. Nierzadkim widokiem na polskich drogach jest sytuacja, kiedy to kierowca chcący skręcić w lewo na skrzyżowaniu, włącza kierunkowskaz dopiero wtedy, gdy zapala się zielone światło dla pojazdów poruszających się na wprost. To powoduje, że jadące za nim samochody są przez niego blokowane.

Zmiana pasa ruchu

Zmieniając pas ruchu nie należy gwałtownie hamować tylko starać się dostosować prędkość do tej jaką poruszają się na nim inni kierowcy. Gdy to uczynimy spokojnie zmieńmy pas.

Jazda na tzw. "suwak"

REKLAMA

Jeśli któryś z pasów kończy się bądź jest zablokowany należy pamiętać, że ewentualne korki najsprawniej rozładowuje jazda na tzw. suwak. Polega ona na tym, że ruch samochodów odbywa się naprzemiennie - każdy pojazd na czynnym pasie wpuszcza jeden samochód z tego zamkniętego. Płynna jazda powoduje, że nie trzeba auta zatrzymywać a cała kolumna aut na obu  pasach jezdni sukcesywnie porusza się do przodu.

Pamiętajmy, że wszystkie te porady są nie tylko po to, by uniknąć mandatu, ale przede wszystkim mają na celu uzmysłowić kierowcom jak bardzo kłopotliwi potrafią być dla siebie nawzajem. I jak wiele trzeba jeszcze zmienić w świadomości kierowców.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

Komunikat CANARD: e-Doręczenia w sprawach o wykroczenia dopiero od 1 października 2029 r.

Mimo postępującej cyfryzacji administracji publicznej, w sprawach o wykroczenia nadal nie obowiązują przepisy ustawy o doręczeniach elektronicznych. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przypomina, że wdrożenie e-Doręczeń w tym obszarze nastąpi dopiero 1 października 2029 roku.

Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

REKLAMA

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

REKLAMA