REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile czasu i pieniędzy traci w korkach polski kierowca?

Korek uliczny./ Fot. Fotolia
Korek uliczny./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nawet ponad dwa tygodnie życia i kilka tysięcy złotych marnują polscy kierowcy na stanie w ulicznych korkach. W innych miastach sytuacja wygląda nieco lepiej, jednak wyniki badania są alarmujące. Zobacz ile czasu marnują w korku kierowcy w Twoim mieście.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez specjalistów z serwisu Korkowo.pl mieszkańcy polskich miast spędzają rocznie w korkach nawet ponad dwa tygodnie.

REKLAMA

Analizie poddano trasy dojazdowe do centrum miast w godzinach porannego (7.00 – 9.00) i popołudniowego (15.00 – 17.00) szczytu. Wynika z niej, że najwięcej czasu w korkach spędzają Warszawiacy - rocznie 397 godzin, co daje ponad 2 tygodnie w roku. Tylko dwa dni mniej mieszkańcy Kalisza, Torunia, Poznania i Łodzi.

Miasto

Dni w korku / rok

Warszawa

16

Kalisz

14

Toruń

14

Poznań

13

Łódź

13

Płock

11

Szczecin

9

Inowrocław

9

Opole

8

Kraków

7

Olsztyn

7

Wrocław

6

Gliwice

6

[Dane o prędkościach na głównych ulicach poszczególnych miast dostępne są tutaj]

A stanie w korkach to przecież nie tylko strata czasu, ale i pieniędzy. Mieszkańcy stolicy przeciętnie tracą kilka tysięcy złotych rocznie. Zapewne każdy z nas miałby pomysł na to w co zainwestować taką sumę. Tylko co zrobić żeby nie przeszła nam koło nosa, przecież do pracy trzeba jakoś dojeżdżać.

Zobacz też: Parkuj i jedź. To nie takie proste

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z pomocą przychodzą serwisy internetowe oferujące możliwość wyznaczania trasy w oparciu o aktualne natężenie ruchu, jak wspomniane wcześniej Korkowo.pl. Serwis ten jak sama nazwa wskazuje opiera się głównie na korkach, a raczej na ich omijaniu. Dzięki danym pozyskanym z urządzeń i aplikacji mobilnych Yanosik posiada on najświeższe dane o natężeniu ruchu w miastach w całej Polsce. Prędkości z jakimi poruszają się kierowcy na danym obszarze prezentowane są za pomocą kolorów od czarnego (tam gdzie jeździ się najwolniej) po niebieski (gdzie prędkości są najwyższe).  Serwis wyznaczy nam najszybszą trasę do celu uwzględniając przy tym aktualne prędkości na drogach, ale to nie jest jedyna jego funkcja.

Korkowo.pl jest także mapą  fotoradarów, miejsc częstych kontroli policyjnych i innych zdarzeń, które możemy napotkać na swojej drodze jak np. wypadki czy kontrole Inspekcji Transportu Drogowego. Jak wiadomo polskie drogi nie tylko dziurami stoją, ale także fotoradarami, których ma powstać w najbliższym czasie ponad 300. Korkowo posiada aktualne informacje na temat ich lokalizacji oraz dopuszczalnych przy nich prędkości.

Zobacz też: Typowe błędy w trakcie jazdy w mieście

Co ciekawe jest to serwis, w którego tworzenie może zaangażować się każdy z nas. W ostatnim czasie została udostępniona opcja dodawania sugestii odnośnie mapy, za pomocą kliknięcia
w dowolny jej punkt i dodanie komentarza. Dzięki temu Korkowo.pl może poszczycić się najaktualniejszymi informacjami o sytuacji na drogach. Użytkownicy w bardzo przystępny i szybki sposób mogą włączyć się w tworzenie mapy zgłaszając konieczność dodania lub usunięcia fotoradaru czy miejsc częstych kontroli, jak również uwag odnoszących się stricte do mapy i wyznaczania trasy, jak remonty, objazdy lub otwarcie nowych dróg. Co więcej, istnieje także możliwość dodania zdjęcia, które lepiej zobrazuje daną sytuację.

Źródło: Creandi.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA