Poślizg w czasie deszczu, co robić?
REKLAMA
REKLAMA
Głównymi przyczynami wpadania samochodów w poślizg na mokrej drodze są nadmierna prędkość, rodzaj nawierzchni oraz głębokość bieżnika w oponach. Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem jest akwaplanning.
REKLAMA
Pierwszym symptomem akwaplaningu jest uczucie luzu w kierownicy. W takiej sytuacji przede wszystkim nie wolno nagle hamować ani kręcić kierownicą radzą trenerzy szkoły Renault.
- Gdy zablokują się tylne koła należy wykonać kontrę kierownicą i zdecydowanie dodać gazu, aby zapobiec obróceniu się pojazdu. Nie wolno naciskać na hamulec, gdyż spowoduje to pogłębienie się nadsterowności.
- Gdy dojdzie do utraty przyczepności przednich kół należy natychmiast zdjąć nogę z gazu
i wyprostować tor jazdy.
Zobacz też: Kilka porad by lepiej jeździc nocą!
REKLAMA
W zależności od natężenia i czasu trwania opadów deszczu dochodzi także do różnego stopnia ograniczenia widoczności – w przypadku intensywnych opadów może to oznaczać, że kierowca widzi drogę tylko na odległość 50 metrów. Sprawne wycieraczki i niezużyte pióra to podstawa podczas jazdy samochodem o każdej porze roku, ale jesienią i zimą w szczególności – radzą trenerzy.
W takich warunkach pogodowych wzrasta też wilgotność powietrza, co może powodować osadzanie się pary na szybach. Nawiew ciepłego powietrza skierowany na przednią i boczne szyby pomoże skutecznie je oczyścić. Podobny efekt można uzyskać uruchamiając na chwile klimatyzację. Powietrze musi pochodzić z zewnątrz, a nie krążyć wewnątrz auta. Gdy samochód jest zaparkowany, najlepiej otworzyć na chwilę okno, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
W czasie lub zaraz po intensywnych opadach deszczu kierowcy powinni uważać na mijane pojazdy,
w szczególności ciężarówki, które rozpryskując wodę dodatkowo ograniczają widoczność. Woda na jezdni działa też jak lustro, które może oślepiać kierowców podczas jazdy nocą, odbijając światła nadjeżdżającego samochodu.
Zobacz też: Jak jeździć podczas mgły?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.