REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Martwe pole – co to takiego? Jak je wyeliminować?

Prawidłowo ustawione lusterka pomogą uniknąć najechania na jadący obok nas inny pojazd.
Prawidłowo ustawione lusterka pomogą uniknąć najechania na jadący obok nas inny pojazd.
pointb.pl

REKLAMA

REKLAMA

Martwe pole to spory problem, zwłaszcza dla początkujących kierowców. Zobacz na czym on polega oraz jak sobie można z nim poradzić.

Widoczność

Bezpieczne wykonywanie wszelkich manewrów za kierownicą auta jest uzależnione przede wszystkim od stopnia widoczności innych obiektów wokół auta. Jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów jest zmiana pasa ruchu zarówno w trakcie wyprzedzania innego pojazdu, jak i przed zjazdem z głównej drogi.

REKLAMA

Zobacz też: Jak działa lusterko fotochromatyczne?

Martwe pole

Źle ustawione lusterka powodują, że kierowca przez ułamek sekundy nie jest w stanie dostrzec pojazdu znajdującego się obok jego auta. W rezultacie wykonując manewr zmiany pasa ruchu najeżdża na jadący obok niego samochód powodują kolizję, a niejednokrotnie poważny wypadek samochodowy. Obszar, którego kierowca nie dostrzega w lusterkach to tzw. martwe pole.

Martwe pole - nowoczesne patenty

Problem martwego pola można jednak wyeliminować. Wielu producentów montuje w tym celu albo lusterka o lekko wypukłych rogach, albo instaluje specjalne sensory, monitorujące strefę martwego pola. Gdy znajduje się w niej inny pojazd uruchamia sygnał dźwiękowy lub świetlny.

Zobacz też: Jak zamontować elektryczne podgrzewanie lusterek?

Eliminacja martwego pola lusterek

Użytkownicy aut pozbawionych tego typu rozwiązań też mogą pozbyć się problemu martwego pola w inny sposób. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ustawienie lusterek. Boczne powinny tylko minimalnie obejmować obrys samochodu, natomiast środkowe powinno pokazywać obraz za autem oraz w niewielkiej części tylną prawą stronę za autem.

Zobacz też: Zaśnięcie za kierownicą - Ekspert ITS radzi o jakiej porze dnia lepiej unikać jazdy autem

Weryfikacja ustawień

Aby sprawdzić funkcjonowanie tego systemu, należy udać się na dwupasmową drogę i obserwować w lusterkach bocznych wyprzedzające nas auta. W chwili gdy wyprzedzające nas auto zniknie z bocznego lusterka jego przód powinien być już widoczny w naszej bocznej szybie drzwi. Jeśli auto choć na chwilę zniknie z naszego pola widzenia (zarówno w lusterku bocznym jak i w szybie bocznej) to znaczy, że dane lusterko jest ustawione za bardzo do środka pojazdu i trzeba skorygować jego położenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Formuła E z nowymi oponami. Od 2026 r. dostarczać je będzie Bridgestone

    Bridgestone powraca do sportu motorowego. Od roku 2026 będzie wyłącznym dostawcą opon do Formuły E. Co to oznacza dla japońskiej marki? "Dalszą koncentrację na zrównoważonym rozwoju".

    Jakim samochodem nie wjedziesz do SCT w Warszawie od 1 lipca 2024 r.? Konkretna lista, a na niej ulubieńcy Polaków

    W strefie czystego transportu w Warszawie nie ma miejsca dla ulubieńców Polaków. Nie wjedzie do niej ani Passat B5, ani Golf IV. A to dopiero początek zestawienia. Oto długa lista modeli, które 1 lipca 2024 r. dostaną "bana" na centrum Warszawy.

    Gołoledź na drogach w tym tygodniu. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    REKLAMA

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    REKLAMA

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA