Stres za kierownicą - co najbardziej denerwuje kierowców?
REKLAMA
REKLAMA
Główne powody agresji na drodze
Co najbardziej denerwuje Polaków w zachowaniu innych kierowców? Przede wszystkim brak sygnalizowania zmiany pasa ruchu – tak uważa 44% internautów, którzy wzięli udział w ankiecie zorganizowanej przez Szkołę Jazdy Renault i serwis Motoryzacja w portalu Interia.pl*.
REKLAMA
Na drugim miejscu pośród najbardziej irytujących zachowań innych kierowców jest spóźnione ruszanie ze świateł (33%), następnie nieuzasadnione trąbienie (14%) oraz SMS-owanie w czasie jazdy (11%).
Zobacz też: Trzy zasady bezpiecznej jazdy autem i na motocyklu
REKLAMA
O ile spóźnione ruszanie ze świateł ma znaczenie raczej dla płynności ruchu w miastach niż dla bezpieczeństwa, to zmiana pasa bez sygnalizacji kierunkowskazem czy pisanie wiadomości
w telefonie stwarzają realne zagrożenie – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Pozornie prosty manewr, czyli zmiana pasa ruchu, jest powodem wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze, gdyż kierowcy nie przywiązują do tego manewru zbytniej wagi. Jeżeli ktoś codziennie, przez lata powiela nieprawidłowe zachowania, to później, gdy chce to zmienić, trudno mu jest zapanować nad odruchami. Na szczęście ta sama zasada działa też w drugą stronę, tzn. powtarzane prawidłowe zachowania również stają się automatyczne – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Zobacz też: Wypadki z udziałem rowerzystów – przyczyny i sposoby zapobiegania
Prawidłowa zmiana pasa ruchu
Gdy chcesz zmienić pas ruchu:
- Oceń ogólną sytuację na drodze – inne samochody, piesi i przejścia dla pieszych w zasięgu wzroku, skrzyżowania w pobliżu etc.
- Spójrz w tylne lusterko – szczególnie zwróć uwagę na to, czy inni kierowcy nie sygnalizują zmiany pasa ruchu i weź pod uwagę prędkość, z jaką poruszają się kierowcy na pasie, na który zamierzasz wjechać.
- Włącz kierunkowskaz i ponownie sprawdź sytuację na drodze, spoglądając w lusterka. Pamiętaj o martwym punkcie i spójrz przez ramię, aby upewnić się, że obok nie jedzie inny samochód, niewidoczny w lusterkach.
- Powoli, stopniowo zmień pas ruchu.
Wykonanie wszystkich tych czynności zajmuje zaledwie kilka sekund – mówią trenerzy.
Zobacz też: Dachowanie samochodu - jak się zachować?
Koncentracja wyłącznie na prowadzeniu auta, gdy siedzimy za kierownicą, na pewno wpłynęłaby na zmniejszenie liczby kolizji i wypadków oraz zmniejszyłaby irytację i stres wszystkich kierowców na drodze – podsumowuje Zbigniew Weseli.
Źródło: materiały prasowe Szkoła Jazdy Renault
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.