REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadki drogowe w Polsce - prawdziwe przyczyny

Aby na polskich drogach było bezpieczniej trzeba przede wszystkim zwracać baczną uwagę na pieszych i ograniczyć prędkość w miejscach i porach dnia najczęściej przez nich uczęszczanych. Fot. Fotolia
Aby na polskich drogach było bezpieczniej trzeba przede wszystkim zwracać baczną uwagę na pieszych i ograniczyć prędkość w miejscach i porach dnia najczęściej przez nich uczęszczanych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

To nie alkohol ani ani prędkość powodują, że na polskich drogach ginie tak wielu ludzi. Zobacz na co uwagę powinien zwrócić przede wszystkim kierowca, aby nie zamienić czyjegoś życia w dramat.

Powielanie błędnych stereotypów

Spora grupa kierowców wyobraża sobie wypadek jak sumaryczny wynik brawury, stałego trzymania nogi na pedale gazu oraz zbyt szybkiego wejścia w zakręt zakończonego efektownym dachowaniem. Inny popularny obraz kolizji drogowej powielany w umysłach Polaków przez niektóre media przedstawia grupę młodych ludzi wracających z dyskoteki autem, za kierownicą którego siedzi pijany kierowca. Traci on w pewnym momencie panowanie nad autem i rozbija się z hukiem o drzewo.

REKLAMA

Zobacz też: 6 sposobów jak uniknąć wypadku

Przyczyny wypadków drogowych w Polsce w 2012 roku

wypadki zabici
przyczyny ogółem % ogółem %
niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 8550 28,3 1059 42,2
nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu 7922 26,2 380 15,1
nieprawidłowe wyprzedzanie 1759 5,8 242 9,6

dane: Policja 2012 rok, opracowanie: K. Fraszkiewicz

Wypadki drogowe w Polsce: winni dojrzali mężczyźni

O ile zgodzić się można, że tego typu sytuacje nie są czymś niebywale rzadkim na polskich drogach, to już trzeba stanowczo zaprzeczyć, jakoby to były główne przyczyny wypadków. Po pierwsze jest to nieprawda dlatego, że najwięcej wypadków powodują mężczyźni w wieku 26-39 lat (czyli osoby dojrzałe, raczej rzadko uczęszczające na dyskoteki), a po drugie najwięcej  kolizji dotyczy bocznych zderzeń pojazdów. To też potwierdza fakt, że jednym z głównych powodów dużej śmiertelności na naszych krajowych drogach są wymuszenia pierwszeństwa. Ponad ¼ wszystkich wypadków jest spowodowanych właśnie taki zachowaniem kierowców.

Zobacz też: Kolizja z ciężarówką – jak jej uniknąć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najczęstsze rodzaje wypadków drogowych w Polsce w 2012 roku

wypadki zabici
rodzaj zdarzenia ogółem % ogółem %
zderzenie boczne 10 408 28,1 600 16,8
zderzenie czołowe 3 786 10,2 663 18,6
zderzenie tylne 4051 10,9 179 5
najechanie na pieszego 10 042 27,1 1152 32,3
najechanie na drzewo 2247 6,1 494 13,8

dane: Policja 2012 rok, opracowanie: K. Fraszkiewicz

Wypadki drogowe w Polsce: ofiary to przede wszystkim piesi

Dokładniejsza analiza rodzaju kolizji samochodowych unaocznia ciekawy fakty. Po pierwsze pomimo tego, że najwięcej wypadków dotyczy zderzeń bocznych to najbardziej śmiertelne nadal pozostają zderzenia czołowe. Poza tym raport Policji pokazuje, jak małe szanse na przeżycie mają piesi w konfrontacji z pojazdem mechanicznym. 32,3 % wszystkich ofiar ginie na polskich drogach wyniku najechania na pieszego. I to oraz pieszego idącego poboczem, zwłaszcza w nocy, który zostaje śmiertelnie potrącony przez auto, powinniśmy zachować w swojej wyobraźni. Dlaczego? Bowiem przy całym zgiełku dobrze sprzedających się i efektownych karamboli samochodowych zapominamy o prawdziwych przyczynach ludzkich tragedii jakie mają miejsce na polskich drogach...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA