REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą?

Jakub Tujaka
7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą?  Fot. Fotolia
7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Autostrady w Polsce to dość nowe zjawisko dla niektórych kierowców. Poniżej radzimy, jak jeździć po autostradach, aby nie powodować zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu.

Autostrady z założenia są drogami bezpiecznymi, pomimo znacznie wyższej dopuszczalnej prędkości. Bezkolizyjna organizacja ruchu na autostradach i wyższe prędkości, z jakimi poruszają się auta sprawiają, że to kierowcy zapominają o tym, że trzeba się na nich zachowywać w szczególny sposób.

REKLAMA

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z USA?

Poniżej prezentujemy siedem podpowiedzi jak należy jeździć autostradą:

  1. W pierwszej kolejności należy pamiętać, żeby bez potrzeby nie blokować lewego pasa ruchu. Taka sytuacja często doprowadza do niebezpiecznego i niedozwolonego wyprzedzania prawym pasem.Na autostradzie wyprzedzamy lewym pasem, a po wykonaniu manewru trzeba zjechać na prawy lub środkowy pas.
  2. Wysoka dopuszczalna prędkość maksymalna (140 km/h dla pojazdów osobowych) została określona, jednak należy też pamiętać, że niebezpieczne i niedopuszczalne jest poruszanie się po autostradzie zbyt wolno. Najniższa dopuszczalna prędkość została narzucona m.in. dlatego, aby nie poruszały się po niej np. pojazdy wolnobieżne.
  3. Na autostradzie panuje zakaz parkowania samochodów poza wyznaczonymi do tego miejscami. Pas awaryjny służy do tego, aby mogły się na nim zatrzymywać wyłącznie auta, które uległy awarii. Kierowca takiego auta powinien niezwłocznie wezwać pomoc drogową, aby odholować auto w bezpieczne miejsce. Na autostradzie holowanie pojazdu innym pojazdem jest dopuszczone tylko do najbliższego zjazdu.
  4. Jeśli auto uległo awarii nie należy wysiadać z niego po lewej stronie. Opuszczanie samochodu stojącego na pasie awaryjnym może narazić kierowcę na śmiertelne potrącenie, ze względu na to, że auta poruszają się po niej z dużą prędkością. Dla bezpieczeństwa lepiej pozostać w aucie lub wysiąść przez prawe drzwi.
  5. Pas, którym włączamy się do ruchu jest pasem rozbiegowym i należy rozpędzić się na nim do prędkości, która umożliwi nam płynnie zmienić pas. Należy uważać, aby nie zmusić innych kierowców do hamowania. Niedopuszczalne jest dojeżdżanie do końca pasa rozbiegowego i zatrzymywanie się na nie w oczekiwaniu na możliwość wjazdu na autostradę.
  6. Podstawową zasadą bezpieczeństwa na autostradzie jest zachowanie większych odległości pomiędzy uczestnikami ruchu. Jazda zbyt blisko innych aut może powodować niebezpieczeństwo i może być powodem ukarania mandatem.
  7. Surowo zabronione jest poruszanie się autostradą pod prąd.

Zobacz też: Ile kosztuje zarejestrowanie auta sprowadzonego z Unii Europejskiej?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA