O czym należy pamiętać zawierając umowę z komisem?
REKLAMA
REKLAMA
O poniższych podpowiedziach należy także pamiętać przy zawieraniu umowy z osobą prywatną, ponieważ wśród prywatnych sprzedawców również trafiają się nieuczciwi ludzie.
REKLAMA
Stan licznika czy rzeczywisty przebieg auta?
Przy sporządzaniu umowy z komisem należy zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca wpisuje „stan licznika” czy „rzeczywisty przebieg auta”. Jeśli w umowie zawarty będzie „stan licznika”, to w przypadku wykrycia, że licznik został przekręcony, nie będziemy mieli dowodu na nieuczciwe praktyki sprzedawcy.
Natomiast jeśli sprzedający nie będzie miał oporów przed wpisaniem „rzeczywistego przebiegu auta”, to może oznaczać, że sprzedawca nie ingerował we wskazania licznika przebiegu.
Zobacz też: Auto z cofniętym licznikiem kupione w komisie. Co robić?
Zaniżanie kwoty na fakturze
Nigdy nie należy zgadzać się na zaniżanie kwoty na fakturze, ponieważ w przypadku gdy rozwiążemy umowę z komisem, sprzedawca odda nam kwotę, która widnieje na fakturze.
Nie podpisuj umowy tzw. „na Niemca”
Nie zgadzajmy się na podpisywanie umowy wystawionej „na Niemca” lub na poprzedniego właściciela. W przypadku takiej umowy nie będziemy mieli dowodów na to, że kupiliśmy samochód od pośrednika.
Zobacz też: Jak zabezpieczyć auto przed postępującą korozją i wilgocią?
Zawsze wpisuj dane świadka zawarcia umowy i przekazania pieniędzy
Przy zawieraniu umowy z nieznajomymi zawsze warto mieć świadków, którzy w przypadku nieuczciwości sprzedawcy potwierdzą okoliczności zawierania umowy.
Z punktu widzenia prawa, sprzedawca ponosi odpowiedzialność za swój pojazd nawet w przypadku wady, o której nie wiedział.
Jeśli nie uda się odstąpić umowy z nieuczciwym sprzedawcą, należy złożyć pozew w sądzie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA