REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana silnika na używany

Jakub Tujaka
Honda DOHC VTEC silnik
Honda DOHC VTEC silnik

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana silnika na nowy to ostateczność. Jeśli motor uległ jednak poważnej awarii lub z innego powodu nie nadaje się już do użytku i wymaga generalnego remontu warto zastanowić się nad zakupem używanego silnika. Przeszczep używanej jednostki napędowej to znacznie tańsze rozwiązanie, niż generalny remont.

Nowy silnik ze szrotu

Jeśli mamy popularny model auta na rynku części używanych bez problemu znajdziemy oferty sprzedaży używanych silników. Niektóre są sprzedawane wraz z całym osprzętem. W czasie szukania kompletnego silnika możemy trafić na oferty sprzedaży już wymontowanej jednostki napędowej. W tym przypadku najczęściej sprzedawcy udzielają gwarancji rozruchowej. Dla nas oznacza to tyle, że po zakupie będziemy mogli sprawdzić, czy silnik się obraca. Jak wiadomo, to jeszcze nie oznacza, że silnik działa prawidłowo. Informacje o jego przebiegu najczęściej nie mają związku z prawdą.

REKLAMA

Dlatego warto się zastanowić nad kupnem silnika, który jeszcze nie został wymontowany z auta. Mamy wtedy możliwość odpalenia go i sprawdzenia, czy pracuje równo i np. nie dymi.

Aby zaoszczędzić jeszcze więcej, możemy poszukać silnika z auta rozbitego, albo np. z tzw. anglika, czyli auta pochodzącego z Wysp Brytyjskich. Jeśli silniki na obu rynkach są takie same i ich miejsca mocowania będą pasować, ale punkty mocowania osprzętu takiego jak kolektor dolotowy lub obudowa filtra powietrza może się różnić. Części takie jak rozrusznik, alternator i chłodnica będą pasować, o ile ich uchwyty mocujące są umieszczone w tych samych miejscach.

Zobacz też: Jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

REKLAMA

Przy okazji zakupu silnika warto sprawdzić stan jego osprzętu, ponieważ przy zakupie większej ilości części będziemy mieli możliwość negocjacja ceny osprzętu. Jeśli np. chłodnica biorcy (czyli naszego auta) jest w znacznie gorszym stanie, warto rozważyć jej zakup w zestawie z silnikiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji wymiany silnika warto też zainwestować w nowe części (np. świece i przewody wysokiego napięcia, kopułkę i palec rozdzielacza, a także świece) i wymianę i płynów eksploatacyjnych takich jak olej silnikowy, przekładniowy i płyn chłodniczy.

Zobacz też: Płyny eksploatacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Nie warto rozważać zakupu całego auta na części, pomimo, że może to być najtańsza opcja z wymienionych powyżej. Jeśli taki pojazd nie ma prawa rejestracji, to za składowanie auta, które według prawa jest odpadem, grozi kara w wysokości 10 tysięcy złotych, a urząd celny może też upomnieć się o akcyzę, jeśli dany pojazd został sprowadzony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Policja nie zawsze może go wystawić

Korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych rozpraszających przechodnia przekraczającego drogę lub torowisko – co do zasady – jest zabronione i zagrożone mandatem. Nie jest to jednak zakaz bezwzględny. W jakich sytuacjach, policja nie może ukarać pieszego korzystającego z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych?

KGP: 102 799 interwencji, 437 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji do godz. 11:20 nie opublikowała danych za niedzielę ( 25 sierpnia)  dotyczących interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia z wyłączeniem ostatniej niedzieli. Policjanci od poniedziałku do soboty przeprowadzili 102 799 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 343 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób zamieszanych w przestępczy proceder. Wynajmowali samochody, podrabiali dokumenty do samochodów, a następnie je sprzedawali. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zalany samochód. Zostawić czy próbować uruchomić?

W ostatnim tygodniu, w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, doszło do wielu zalań i podtopień. Co zrobić w przypadku zalanego samochodu? Zostawić, czy próbować uruchomić? Ekspertka z Polskiej Izby Ubezpieczeń radzi co zrobić w przypadku zalania samochodu.

REKLAMA

Przebywasz w szpitalu i zapomniałeś wykupić ubezpieczenie OC samochodu? Możesz zostać obciążony wysoką karą. Jest stanowisko UFG po interwencji RPO: taka opłata, pobierana jest w interesie poszkodowanego

W związku z ostatnią interwencją Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Finansów w sprawie wysokich i niezaskarżalnych kar za brak ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, którymi – jak wynika z interwencji – niekiedy karane są nawet osoby nie ponoszące winy za niewykupienie na czas ubezpieczenia, ponieważ np. przebywały w tym czasie w szpitalu – mówi się przede wszystkim o kwestiach problematycznych z punktu widzenia ukaranych. Stawiając się w roli poszkodowanego w wypadku z udziałem nieubezpieczonego pojazdu – można jednak spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy. UFG przedstawiło swoje stanowisko w sprawie interwencji Rzecznika. 

Więcej czasu dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. M.in. przedłużono okres przejściowy dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Od 1 listopada 2024 r. obowiązek rejestracji w systemie SENT. Ważne zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Chodzi o obowiązek rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

KGP: 122 607 interwencji, 479 wypadków drogowych, 45 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie całego ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 607 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 306 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Samochody elektryczne z dotacją Mój elektryk: już 18 tys. w leasingu. Czy wkrótce także elektryczne rowery

Kończą się pieniądze przeznaczone na dotacje w ramach programu Mój elektryk. Na szczęście rząd zapowiada kolejną edycję. Można będzie skorzystać z dofinansowania do zakupy, ale także leasingu aut elektrycznych. Być może ta forma dofinansowania będzie miała zastosowanie także w programie Mój rower elektryczny.

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2025 r. – czeka nas kolejny wzrost. Ogromne kwoty i brak możliwości zaskarżenia

W związku z pewnym już wzrostem płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 r. – wzrosną również kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Spóźnialski posiadacz samochodu osobowego, będzie mógł zostać obciążony karą sięgającą nawet 9250 zł. Ostatnią szansą na zahamowanie ich wzrostu, jest interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA