REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana silnika na używany

Jakub Tujaka
Honda DOHC VTEC silnik
Honda DOHC VTEC silnik

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana silnika na nowy to ostateczność. Jeśli motor uległ jednak poważnej awarii lub z innego powodu nie nadaje się już do użytku i wymaga generalnego remontu warto zastanowić się nad zakupem używanego silnika. Przeszczep używanej jednostki napędowej to znacznie tańsze rozwiązanie, niż generalny remont.

Nowy silnik ze szrotu

Jeśli mamy popularny model auta na rynku części używanych bez problemu znajdziemy oferty sprzedaży używanych silników. Niektóre są sprzedawane wraz z całym osprzętem. W czasie szukania kompletnego silnika możemy trafić na oferty sprzedaży już wymontowanej jednostki napędowej. W tym przypadku najczęściej sprzedawcy udzielają gwarancji rozruchowej. Dla nas oznacza to tyle, że po zakupie będziemy mogli sprawdzić, czy silnik się obraca. Jak wiadomo, to jeszcze nie oznacza, że silnik działa prawidłowo. Informacje o jego przebiegu najczęściej nie mają związku z prawdą.

REKLAMA

Dlatego warto się zastanowić nad kupnem silnika, który jeszcze nie został wymontowany z auta. Mamy wtedy możliwość odpalenia go i sprawdzenia, czy pracuje równo i np. nie dymi.

Aby zaoszczędzić jeszcze więcej, możemy poszukać silnika z auta rozbitego, albo np. z tzw. anglika, czyli auta pochodzącego z Wysp Brytyjskich. Jeśli silniki na obu rynkach są takie same i ich miejsca mocowania będą pasować, ale punkty mocowania osprzętu takiego jak kolektor dolotowy lub obudowa filtra powietrza może się różnić. Części takie jak rozrusznik, alternator i chłodnica będą pasować, o ile ich uchwyty mocujące są umieszczone w tych samych miejscach.

Zobacz też: Jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

REKLAMA

Przy okazji zakupu silnika warto sprawdzić stan jego osprzętu, ponieważ przy zakupie większej ilości części będziemy mieli możliwość negocjacja ceny osprzętu. Jeśli np. chłodnica biorcy (czyli naszego auta) jest w znacznie gorszym stanie, warto rozważyć jej zakup w zestawie z silnikiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy okazji wymiany silnika warto też zainwestować w nowe części (np. świece i przewody wysokiego napięcia, kopułkę i palec rozdzielacza, a także świece) i wymianę i płynów eksploatacyjnych takich jak olej silnikowy, przekładniowy i płyn chłodniczy.

Zobacz też: Płyny eksploatacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Nie warto rozważać zakupu całego auta na części, pomimo, że może to być najtańsza opcja z wymienionych powyżej. Jeśli taki pojazd nie ma prawa rejestracji, to za składowanie auta, które według prawa jest odpadem, grozi kara w wysokości 10 tysięcy złotych, a urząd celny może też upomnieć się o akcyzę, jeśli dany pojazd został sprowadzony.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA