REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I

Jerzy Bitner
Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I
Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Wrześniowa pogoda w tym roku nie rozpieszcza nas i bardziej przypomina listopad, a nie koniec lata. Obfite opady deszczu i coraz wcześniej zapadający zmrok stanowią dla kierowców poważne utrudnienie. Chcę zatem przypomnieć Państwu o niektórych ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa jazdy o tej porze roku.

Podczas opadów bardzo często szyby w naszym aucie parują. Co wówczas czynimy? Wielu kierowców, a także pomocnych pasażerów przeciera je po prostu dłonią. Niestety, nasze ręce są często pokryte niewyczuwalną warstwą tłuszczu. Wycierając w ten sposób szyby nanosimy więc na nie warstewkę tłuszczu, a ponadto rozmazujemy brud, który na szybach gromadzi się także od wewnętrznej strony.

REKLAMA

Podczas jazdy dziennej zanieczyszczona od wewnątrz szyba nie sprawia jeszcze większych problemów:

Pomazana od wewnątrz szyba bardzo pogarsza widoczność

Pomazana od wewnątrz szyba bardzo pogarsza widoczność

Jerzy Bitner

Nocą jednak takie smugi i rozmazane zanieczyszczenia bardzo pogorszą nam widoczność:

Tak widać po zmroku drogę przez brudną szybę

Tak po zmroku widać drogę przez brudną szybę

Jerzy Bitner

Światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka będą mienić się milionem żarzących się smug i punktów świetlnych. Powoduje to bardzo duże zniekształcenie obrazu drogi i wówczas niezwykle trudno jest dostrzec ubranego w ciemną odzież pieszego, a nawet samochód wyjeżdżający z drogi poprzecznej.

Jeżeli szyba w naszym aucie jest tak zabrudzona, to nie pozostaje nic innego, jak bardzo dokładnie ją umyć, najlepiej preparatem odtłuszczającym i dokładnie usunąć wszelkie smugi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poważnym utrudnieniem podczas opadów jest parowanie szyb:

Zaparowane szyby w aucie

Parujące szyby bardzo utrudniają jazdę

Jerzy Bitner

Poprzez zaparowane szyby znacznie pogorszona jest także możliwość obserwowania drogi za samochodem przez lusterka wsteczne:

Przez zaparowane szyby niewiele widać w lusterkach

Przez zaparowane szyby niewiele widać w lusterkach

Jerzy Bitner

Ocena sytuacji na drodze w lusterku jest poważnie utrudniona. Chodzi tu zwłaszcza o prędkość pojazdów nadjeżdżających z  tyłu, a więc trzeba bardzo ostrożnie zmieniać pasy ruchu, aby nie zajechać drogi innemu pojazdowi:

Poprzez mokre lusterko trudniej ocenić sytuację na drodze

Poprzez mokre lusterko trudniej ocenić sytuację na drodze

Jerzy Bitner

Jaka jest rada na parowanie szyb?

Powinniśmy oczywiście uczynić wszystko, aby je  zminimalizować. Parowanie jest oczywiście spowodowane zawilgoceniem wnętrza samochodu,  a także parą wodną zawartą w wydychanym przez nas powietrzu.

Pamiętajmy, by koniecznie otworzyć napływ zewnętrznego powietrza do środka auta. W nowoczesnych samochodach istnieje taki przełącznik:

Przycisk obiegu

Przycisk obiegu

Jerzy Bitner

Jeżeli auto wyposażone jest w klimatyzację, to wystarczy zazwyczaj ją uruchomić, by szyby odparowały. Jeżeli zaś nie mamy klimatyzacji, przed rozpoczęciem jazdy warto uruchomić silnik, włączyć ogrzewanie, skierować nadmuch na przednią i boczne szyby, otworzyć okna w samochodzie oraz włączyć ogrzewanie szyby tylnej i lusterek.

Stanowczo odradzam ruszanie z zaparowanymi szybami. Bardzo ograniczają one widoczność i nietrudno wówczas o spowodowanie kolizji albo potrącenie pieszego.

Warto postarać się usunąć z samochodu wszelkie źródła wilgoci, a więc osuszyć gumowe wycieraczki na podłodze, sprawdzić czy wykładziny dywanowe lub fotele nie są mokre. Jeśli mamy garaż, możemy pozostawić na noc otwarte szyby w aucie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można spróbować wysuszyć mokre wykładziny suszarką do włosów.

Bardzo istotną kwestią jest oczyszczenie lub wymiana filtra przeciwpyłowego. Niedrożny filtr powoduje bowiem utrudniony napływ powietrza do samochodu.

REKLAMA

Można też umieścić gdzieś w okolicach przegrody czołowej woreczek przepuszczający powietrze i wypełniony ziarenkami ryżu. Ryż jest doskonale higroskopijny i pochlania wilgoć. Istnieją różne inne domowe sposoby stosowane przez kierowców, np. smarowanie szyb plastrami cebuli itp. Jeśli ktoś ma ochotę je wypróbować, może to zrobić, ale za skutki nie ręczę.

Na rynku są dostępne różne preparaty, które maja zapobiegać parowaniu szyb. Trudno oceniać jakość i skuteczność wszystkich takich środków, ale jeśli już się na nie decydujemy, warto wypróbować ich działanie na jednej bocznej szybie za nim zastosujemy je na wszystkich oknach samochodu. Sam kiedyś spryskałem takim preparatem przednią szybę mojego auta i kiedy zaczął padać deszcz… zaparowała ona ze zdwojoną siłą! Osiągnąłem efekt odwrotny od zamierzonego.

Kierowca powinien liczyć się z tym, że gdy do auta wsiądą pasażerowie, wydychane przez nich powietrze spowoduje natychmiastowe zaparowanie szyb. Dobrze jest przygotować się na to i już wcześniej nastawić nadmuch powietrza na szyby z maksymalną mocą.

W kolejnym odcinku o tym, jak ważne są czyste reflektory i sprawne wycieraczki.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

REKLAMA

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA