REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak się zachować wobec jednośladów?

Jakubowski Ryszard
Dobre ustawienie lusterek pomoże lepiej kontrolować sytuację na drodze. Fot. Newspress
Dobre ustawienie lusterek pomoże lepiej kontrolować sytuację na drodze. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Pojazdy jednośladowe, a więc rowery, motorowery, motorynki, skutery i motocykle stanowią dla wielu kierowców utrapienie, inni nie zawsze respektują ich prawa, wielu nie wie, jak się wobec nich zachować.

Dla ułatwienia zrozumienia zagadnienia podzielimy umownie jednoślady na powolne, czyli takie, których prędkość rzadko dorównuje prędkości samochodów, oraz na szybkie, do których zaliczymy wszystkie motocykle dysponujące silnikami o dużych mocach.

REKLAMA

Powolne jednoślady rzadko wyprzedzają samochody. Jeżeli już, to głównie przy dojeżdżaniu do skrzyżowań z ruchem kierowanym, kiedy samochód zwalnia, aby się zatrzymać w oczekiwaniu na zmianę świateł. Kierujący takimi pojazdami lekceważą najczęściej niebezpieczeństwo i wciskają się w każdą lukę pomiędzy samochodami, aby tylko znaleźć się jak najbliżej skrzyżowania i ruszyć równo z samochodami lub choćby o ułamek sekundy przed nimi. 

Zobacz też: Jak brzmi 10 przykazań dobrego kierowcy?

Pamiętając o tym należy przy dojeżdżaniu do takich miejsc, spoglądać częściej niż zwykle spoglądać we wsteczne lusterka i starać się zachować taki tor jazdy, aby nie zmniejszyć odległości do pojazdów, jadących równolegle.

Jadący wolno jednoślad często, zwłaszcza na nierównej nawierzchni, nie zachowuje prostolinijnego toru jazdy. Jest to regułą prawie bez wyjątków, dlatego przejeżdżając obok takiego pojazdu należy zachować znacznie większą odległość, niż przy mijaniu lub wyprzedzaniu samochodu. Przepisy mówią o CO NAJMNIEJ jednometrowej odległości, co nie zawsze gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Turbulencje powietrza, jakie towarzyszą jadącemu szybko samochodowi, mogą wytrącić z równowagi jednoślad, o co łatwo przy małej masie takiego pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uważaj na motocykle

REKLAMA

O wiele większym niebezpieczeństwem na drogach są bardzo szybkie motocykle. Niezwykle trudno ocenić ich prędkość, a więc prawie nigdy nie wiadomo, jak szybko taki pojazd, mknący wbrew przepisom z prędkością dochodzącą do 200 km/godz. nawet w ruchu miejskim, znajdzie się w niebezpiecznej odległości.

Pojazdy te, mimo włączonych świateł, są słabo widoczne, zwłaszcza z boku, a ich kierowcy z uporem godnym lepszej sprawy uważają z dyshonor założenie jasnej kurtki i dobrze widocznego kasku o jaskrawym kolorze. Dominuje czerń lub ciemny granat. Często jedynym symptomem zbliżającego się z zawrotną prędkością motocykla jest wytwarzany przez niego hałas.

Zobacz też: Jak zachowywać się wobec autobusów miejskich?

Motocykliści przed skrzyżowaniami zachowują się prawie zawsze identycznie, jak kierujący rowerami, motorynkami i skuterami. Wciskają się w każdą lukę pomiędzy samochodami, czasem uszkadzając ich boczne lusterka, a nawet – rysując lakier. Dzieje się to za pełną aprobatą policji, mimo monitoringu, zainstalowanego na wielu skrzyżowaniach.

Dlatego jedynym sposobem na szalonych motocyklistów jest – trzymać się od nich z daleka, nie wchodzić im w drogę i bardzo często spoglądać w lusterka. Motocykl, jadący z prędkością 200 km/godz. pokonuje w ciągu sekundy ponad 50 m. Oznacza to, że w każdej chwili może się znaleźć niebezpiecznie blisko. Kierowcy samochodów powinni więc w ruchu miejskim kontrolować sytuację na drodze wokół swojego pojazdu jak najczęściej, nawet co sekundę, co jest prawie niemożliwe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska

Poseł PiS: Na przejściu dla pieszych podnieś rękę. Interpelacja poselska. Nowe zasady na przejściach dla pieszych? Nie, to jedna z propozycji posła PiS Artura Szałabawki mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

REKLAMA

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

REKLAMA