REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak się zachować wobec jednośladów?

Jakubowski Ryszard
Dobre ustawienie lusterek pomoże lepiej kontrolować sytuację na drodze. Fot. Newspress
Dobre ustawienie lusterek pomoże lepiej kontrolować sytuację na drodze. Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Pojazdy jednośladowe, a więc rowery, motorowery, motorynki, skutery i motocykle stanowią dla wielu kierowców utrapienie, inni nie zawsze respektują ich prawa, wielu nie wie, jak się wobec nich zachować.

Dla ułatwienia zrozumienia zagadnienia podzielimy umownie jednoślady na powolne, czyli takie, których prędkość rzadko dorównuje prędkości samochodów, oraz na szybkie, do których zaliczymy wszystkie motocykle dysponujące silnikami o dużych mocach.

REKLAMA

Powolne jednoślady rzadko wyprzedzają samochody. Jeżeli już, to głównie przy dojeżdżaniu do skrzyżowań z ruchem kierowanym, kiedy samochód zwalnia, aby się zatrzymać w oczekiwaniu na zmianę świateł. Kierujący takimi pojazdami lekceważą najczęściej niebezpieczeństwo i wciskają się w każdą lukę pomiędzy samochodami, aby tylko znaleźć się jak najbliżej skrzyżowania i ruszyć równo z samochodami lub choćby o ułamek sekundy przed nimi. 

Zobacz też: Jak brzmi 10 przykazań dobrego kierowcy?

Pamiętając o tym należy przy dojeżdżaniu do takich miejsc, spoglądać częściej niż zwykle spoglądać we wsteczne lusterka i starać się zachować taki tor jazdy, aby nie zmniejszyć odległości do pojazdów, jadących równolegle.

Jadący wolno jednoślad często, zwłaszcza na nierównej nawierzchni, nie zachowuje prostolinijnego toru jazdy. Jest to regułą prawie bez wyjątków, dlatego przejeżdżając obok takiego pojazdu należy zachować znacznie większą odległość, niż przy mijaniu lub wyprzedzaniu samochodu. Przepisy mówią o CO NAJMNIEJ jednometrowej odległości, co nie zawsze gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Turbulencje powietrza, jakie towarzyszą jadącemu szybko samochodowi, mogą wytrącić z równowagi jednoślad, o co łatwo przy małej masie takiego pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uważaj na motocykle

REKLAMA

O wiele większym niebezpieczeństwem na drogach są bardzo szybkie motocykle. Niezwykle trudno ocenić ich prędkość, a więc prawie nigdy nie wiadomo, jak szybko taki pojazd, mknący wbrew przepisom z prędkością dochodzącą do 200 km/godz. nawet w ruchu miejskim, znajdzie się w niebezpiecznej odległości.

Pojazdy te, mimo włączonych świateł, są słabo widoczne, zwłaszcza z boku, a ich kierowcy z uporem godnym lepszej sprawy uważają z dyshonor założenie jasnej kurtki i dobrze widocznego kasku o jaskrawym kolorze. Dominuje czerń lub ciemny granat. Często jedynym symptomem zbliżającego się z zawrotną prędkością motocykla jest wytwarzany przez niego hałas.

Zobacz też: Jak zachowywać się wobec autobusów miejskich?

Motocykliści przed skrzyżowaniami zachowują się prawie zawsze identycznie, jak kierujący rowerami, motorynkami i skuterami. Wciskają się w każdą lukę pomiędzy samochodami, czasem uszkadzając ich boczne lusterka, a nawet – rysując lakier. Dzieje się to za pełną aprobatą policji, mimo monitoringu, zainstalowanego na wielu skrzyżowaniach.

Dlatego jedynym sposobem na szalonych motocyklistów jest – trzymać się od nich z daleka, nie wchodzić im w drogę i bardzo często spoglądać w lusterka. Motocykl, jadący z prędkością 200 km/godz. pokonuje w ciągu sekundy ponad 50 m. Oznacza to, że w każdej chwili może się znaleźć niebezpiecznie blisko. Kierowcy samochodów powinni więc w ruchu miejskim kontrolować sytuację na drodze wokół swojego pojazdu jak najczęściej, nawet co sekundę, co jest prawie niemożliwe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA