REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmora kierowców powraca. Tylko jeden przycisk może uratować przed mandatem 3000 zł

Zmora kierowców powraca. Tylko jeden przycisk może uratować przed mandatem 3000 zł
Zmora kierowców powraca. Tylko jeden przycisk może uratować przed mandatem 3000 zł
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Wiosna oznacza nie tylko słoneczną pogodę. Czasami wiąże się także z negatywnymi zjawiskami dla kierowców. Jednym z nich jest mgła. Ale nie ta pojawiająca się przed autem, a na szybach. Za nią można dostać nawet 3000 zł mandatu.

Początek wiosny to dobry okres z motoryzacyjnego punktu widzenia. Warunki na drodze poprawiają się – i to zarówno trakcyjne, jak i dotyczące widoczności. Niestety wiosna oznacza też wyzwania dla kierowcy. Bo w czasie deszczowej pogody (która wiosną jest popularna) szyby w samochodzie parują z podwójną siłą.

REKLAMA

Czemu w samochodzie parują szyby?

Parowanie szyb to czysta fizyka. Efekt pojawia się w sytuacji, w której ciepłe i wilgotne powietrze w kabinie spotka się na powierzchni szyby z zimnym powietrzem na zewnątrz. To oznacza wytrącenie się wilgoci po stronie kabiny pasażerskiej. Tak powstaje para.

Przycisk "AC" usuwa problem parujących szyb

Najprostszym sposobem na pozbycie się pary z szyb jest włączenie klimatyzacji (a więc przycisku "AC" na konsoli) i skierowanie nawiewu na szyby. Klimatyzator osusza powietrze. Sprawi zatem, że para zniknie w ciągu kilku sekund. Zdecydowanie najgorszym sposobem pozbywania się pary z szyb jest ich wycieranie np. gąbką. Wilgoć w ten sposób nie zniknie. Jedynie na szybie pojawią się mało estetycznie wyglądające mazaje.

Zaparowane szyby to nie chwilowa słabość. To szerszy problem

Parowanie szyb to czasami wynik podróżowania z dużą ilością pasażerów. Czasami to jednak kwestia wilgoci, która zalega w kabinie pasażerskiej. Za efekt odpowiedzialne mogą być np. materiałowe dywaniki, które zimą wchłonęły dużą ilość wody, nieszczelności nadwozia, niedrożne kanały sprowadzające wodę czy zapchany filtr kabinowy i brak wentylacji kabiny. Użycie klimatyzacji to doraźny sposób na zapobieganie efektowi parowania szyb. Jedynym sposobem trwałego usunięcia efektu parowania jest poznanie powodu gromadzenia się wilgoci w aucie i usunięcie go.

Ile wynosi mandat za jazdę samochodem z zaparowanymi szybami?

REKLAMA

Zaparowane szyby stanowią naruszenie art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Pojazd uczestniczący w ruchu nie zapewnia bowiem dostatecznego pola widzenia kierowcy. Para występująca na szybach bocznych czy przedniej może sprawić, że kierowca nie dostrzeże np. pieszego wchodzącego na pasy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Widząc auto z zaparowanymi szybami, policjanci mogą zatrzymać je do kontroli. W takim przypadku kierowcy grozi mandat. Ten wynosi od 20 do 3000 zł – podstawą do wystawienia kary stanie się art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Co więcej, policjanci mogą uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę do momentu, w którym para z szyb nie zniknie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA