Zmora kierowców powraca. Tylko jeden przycisk może uratować przed mandatem 3000 zł
REKLAMA
REKLAMA
- Czemu w samochodzie parują szyby?
- Przycisk "AC" usuwa problem parujących szyb
- Zaparowane szyby to nie chwilowa słabość. To szerszy problem
- Ile wynosi mandat za jazdę samochodem z zaparowanymi szybami?
Początek wiosny to dobry okres z motoryzacyjnego punktu widzenia. Warunki na drodze poprawiają się – i to zarówno trakcyjne, jak i dotyczące widoczności. Niestety wiosna oznacza też wyzwania dla kierowcy. Bo w czasie deszczowej pogody (która wiosną jest popularna) szyby w samochodzie parują z podwójną siłą.
REKLAMA
Czemu w samochodzie parują szyby?
Parowanie szyb to czysta fizyka. Efekt pojawia się w sytuacji, w której ciepłe i wilgotne powietrze w kabinie spotka się na powierzchni szyby z zimnym powietrzem na zewnątrz. To oznacza wytrącenie się wilgoci po stronie kabiny pasażerskiej. Tak powstaje para.
Przycisk "AC" usuwa problem parujących szyb
Najprostszym sposobem na pozbycie się pary z szyb jest włączenie klimatyzacji (a więc przycisku "AC" na konsoli) i skierowanie nawiewu na szyby. Klimatyzator osusza powietrze. Sprawi zatem, że para zniknie w ciągu kilku sekund. Zdecydowanie najgorszym sposobem pozbywania się pary z szyb jest ich wycieranie np. gąbką. Wilgoć w ten sposób nie zniknie. Jedynie na szybie pojawią się mało estetycznie wyglądające mazaje.
Zaparowane szyby to nie chwilowa słabość. To szerszy problem
Parowanie szyb to czasami wynik podróżowania z dużą ilością pasażerów. Czasami to jednak kwestia wilgoci, która zalega w kabinie pasażerskiej. Za efekt odpowiedzialne mogą być np. materiałowe dywaniki, które zimą wchłonęły dużą ilość wody, nieszczelności nadwozia, niedrożne kanały sprowadzające wodę czy zapchany filtr kabinowy i brak wentylacji kabiny. Użycie klimatyzacji to doraźny sposób na zapobieganie efektowi parowania szyb. Jedynym sposobem trwałego usunięcia efektu parowania jest poznanie powodu gromadzenia się wilgoci w aucie i usunięcie go.
Ile wynosi mandat za jazdę samochodem z zaparowanymi szybami?
REKLAMA
Zaparowane szyby stanowią naruszenie art. 66 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Pojazd uczestniczący w ruchu nie zapewnia bowiem dostatecznego pola widzenia kierowcy. Para występująca na szybach bocznych czy przedniej może sprawić, że kierowca nie dostrzeże np. pieszego wchodzącego na pasy.
Widząc auto z zaparowanymi szybami, policjanci mogą zatrzymać je do kontroli. W takim przypadku kierowcy grozi mandat. Ten wynosi od 20 do 3000 zł – podstawą do wystawienia kary stanie się art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Co więcej, policjanci mogą uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę do momentu, w którym para z szyb nie zniknie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.