REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie da się skonfiskować auta, które ma współwłaściciela. Dyskwalifikująca jest także wspólnota majątkowa. A to nie koniec wyłączeń w nowych przepisach

Nie da się skonfiskować auta, które ma współwłaściciela. Dyskwalifikująca jest także wspólnota majątkowa. To nie koniec wyłączeń w nowych przepisach
Nie da się skonfiskować auta, które ma współwłaściciela. Dyskwalifikująca jest także wspólnota majątkowa. To nie koniec wyłączeń w nowych przepisach
Materiały prasowe AlcoSense

REKLAMA

REKLAMA

Miały być proste przepisy, które zniechęcą pijanych do prowadzenia aut. Otrzymaliśmy natomiast lapsus prawny, w którym każdego dnia odkrywamy kolejne luki. Przykład? Konfiskata nie będzie możliwa w przypadku auta z więcej niż jednym właścicielem. Wspólnota majątkowa też wyklucza działanie nowych przepisów.

Od 14 marca 2024 r. mamy w Polsce prawo, które pozwala na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Przepisy miały być rewolucyjne. Miały się stać skutecznym straszakiem na osoby prowadzące na podwójnym gazie. Na razie jednak są głównie obiektem wytykania kolejnych błędów i luk.

REKLAMA

Współwłaściciel i wspólnota majątkowa wykluczą konfiskatę

REKLAMA

Możliwość konfiskaty samochodu pijanego kierowcy opisana w art. 44b ustawy Kodeks karny dotyczy tylko przypadku, w którym kierujący jest właścicielem samochodu. Mec. Magdalena Fertak w rozmowie z redakcją serwisu Prawodrogowe.pl zwraca jednak uwagę na fakt, że musi on być wyłącznym właścicielem samochodu.

Mec. Fertak wyraźnie podkreśla, że "konfiskatę samochodu stosuje się do sprawców, którzy są wyłącznymi właścicielami samochodu". I dodaje, że "te rozważania dotyczą też samochodów stanowiących współwłasność małżeńską. Bo wówczas kierowca nie jest wyłącznym właścicielem (...) taka wspólność nie wynika ze wpisu w dowodzie rejestracyjnym, ale ze wspólności ustawowej małżeńskiej".

Co to oznacza z procesowego punktu widzenia? Ogrom pracy dla policji, prokuratury i sędziego. Organy te będą musiały bowiem ustalić, czy samochód nie posiada wpisanego do dokumentów współwłaściciela. Dodatkowo to na ich barkach będzie spoczywać obowiązek skontrolowania czy kierowca nie ma współmałżonka oraz, czy posiada z nim wspólnotę majątkową.

Przepadek równowartości auta z pełną dowolnością wyceny

REKLAMA

Istnienie współwłaściciela lub wspólnota majątkowa u kierowcy sprawiają, że sąd nie będzie mógł odebrać mu pojazdu. Będzie musiał zatem orzec przepadek równowartości samochodu. I w tym punkcie pojawia się kolejny problem. Bo jak niby należy wycenić takie auto?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wycenia się auto wg polisy Auto casco z roku, w którym popełniono przestępstwo, o ile taka polisa była. Gdy jej nie było – wg własnego uznania i jakiejś wiedzy sądu. (...) Miało to być maksymalnie uproszczone, ale podejrzewam, że będzie wywoływało duże wątpliwości i kontrowersje. Z doświadczenia wiemy, jak bardzo takie wyceny mogą się różnić. Zatem już tu widzę pole do rozmaitych interpretacji" – powiedziała mec. Fertak redakcji serwisu Prawodrogowe.pl.

Przepisy o konfiskacie aut są zbyt ogólne. Wydłużą postępowania karne

Lista wyłączeń nie stanowi jednak jedynego zarzutu, który prawnicy mają do nowych przepisów. Bo wskazują oni na kilka dodatkowych faktów. Mec. Fertak podnosi bowiem również zarzut m.in. katastrofalnej legislacji i faktu, że nowe przepisy zdecydowanie wydłużą czas trwania postępowania sądowego. "Brak precyzji i kompletna dowolność prowadząca w efekcie do wydłużenia postępowań karnych, bo na pewno będzie to podnoszone".

Poza tym pozostaje jeszcze jedna kwestia. Od 14 marca 2024 r. nowe przepisy obowiązują. Jednak nie wiadomo jak długo… Nowe prawo ustanowił poprzedni rząd. Nowy mówi o tym, że warto zastanowić się nad jego zasadnością i konstytucyjnością. To może oznaczać zmianę i wyłączenie działania art. 44b ustawy Kodeks karny sankcjonującego przepadek pojazdu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA