REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie da się skonfiskować auta, które ma współwłaściciela. Dyskwalifikująca jest także wspólnota majątkowa. A to nie koniec wyłączeń w nowych przepisach

Nie da się skonfiskować auta, które ma współwłaściciela. Dyskwalifikująca jest także wspólnota majątkowa. To nie koniec wyłączeń w nowych przepisach
Nie da się skonfiskować auta, które ma współwłaściciela. Dyskwalifikująca jest także wspólnota majątkowa. To nie koniec wyłączeń w nowych przepisach
Materiały prasowe AlcoSense

REKLAMA

REKLAMA

Miały być proste przepisy, które zniechęcą pijanych do prowadzenia aut. Otrzymaliśmy natomiast lapsus prawny, w którym każdego dnia odkrywamy kolejne luki. Przykład? Konfiskata nie będzie możliwa w przypadku auta z więcej niż jednym właścicielem. Wspólnota majątkowa też wyklucza działanie nowych przepisów.

Od 14 marca 2024 r. mamy w Polsce prawo, które pozwala na konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Przepisy miały być rewolucyjne. Miały się stać skutecznym straszakiem na osoby prowadzące na podwójnym gazie. Na razie jednak są głównie obiektem wytykania kolejnych błędów i luk.

REKLAMA

Współwłaściciel i wspólnota majątkowa wykluczą konfiskatę

REKLAMA

Możliwość konfiskaty samochodu pijanego kierowcy opisana w art. 44b ustawy Kodeks karny dotyczy tylko przypadku, w którym kierujący jest właścicielem samochodu. Mec. Magdalena Fertak w rozmowie z redakcją serwisu Prawodrogowe.pl zwraca jednak uwagę na fakt, że musi on być wyłącznym właścicielem samochodu.

Mec. Fertak wyraźnie podkreśla, że "konfiskatę samochodu stosuje się do sprawców, którzy są wyłącznymi właścicielami samochodu". I dodaje, że "te rozważania dotyczą też samochodów stanowiących współwłasność małżeńską. Bo wówczas kierowca nie jest wyłącznym właścicielem (...) taka wspólność nie wynika ze wpisu w dowodzie rejestracyjnym, ale ze wspólności ustawowej małżeńskiej".

Co to oznacza z procesowego punktu widzenia? Ogrom pracy dla policji, prokuratury i sędziego. Organy te będą musiały bowiem ustalić, czy samochód nie posiada wpisanego do dokumentów współwłaściciela. Dodatkowo to na ich barkach będzie spoczywać obowiązek skontrolowania czy kierowca nie ma współmałżonka oraz, czy posiada z nim wspólnotę majątkową.

Przepadek równowartości auta z pełną dowolnością wyceny

REKLAMA

Istnienie współwłaściciela lub wspólnota majątkowa u kierowcy sprawiają, że sąd nie będzie mógł odebrać mu pojazdu. Będzie musiał zatem orzec przepadek równowartości samochodu. I w tym punkcie pojawia się kolejny problem. Bo jak niby należy wycenić takie auto?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Wycenia się auto wg polisy Auto casco z roku, w którym popełniono przestępstwo, o ile taka polisa była. Gdy jej nie było – wg własnego uznania i jakiejś wiedzy sądu. (...) Miało to być maksymalnie uproszczone, ale podejrzewam, że będzie wywoływało duże wątpliwości i kontrowersje. Z doświadczenia wiemy, jak bardzo takie wyceny mogą się różnić. Zatem już tu widzę pole do rozmaitych interpretacji" – powiedziała mec. Fertak redakcji serwisu Prawodrogowe.pl.

Przepisy o konfiskacie aut są zbyt ogólne. Wydłużą postępowania karne

Lista wyłączeń nie stanowi jednak jedynego zarzutu, który prawnicy mają do nowych przepisów. Bo wskazują oni na kilka dodatkowych faktów. Mec. Fertak podnosi bowiem również zarzut m.in. katastrofalnej legislacji i faktu, że nowe przepisy zdecydowanie wydłużą czas trwania postępowania sądowego. "Brak precyzji i kompletna dowolność prowadząca w efekcie do wydłużenia postępowań karnych, bo na pewno będzie to podnoszone".

Poza tym pozostaje jeszcze jedna kwestia. Od 14 marca 2024 r. nowe przepisy obowiązują. Jednak nie wiadomo jak długo… Nowe prawo ustanowił poprzedni rząd. Nowy mówi o tym, że warto zastanowić się nad jego zasadnością i konstytucyjnością. To może oznaczać zmianę i wyłączenie działania art. 44b ustawy Kodeks karny sankcjonującego przepadek pojazdu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA