REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadki z udziałem rowerzystów – przyczyny i sposoby zapobiegania

Spory problem rowerzystów to ich ograniczona widoczność na drodze. Często brakuje im podstawowego oświetlenia odblaskowego.
Spory problem rowerzystów to ich ograniczona widoczność na drodze. Często brakuje im podstawowego oświetlenia odblaskowego.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma OSRAM wspólnie z Komendą Powiatową Policji już po raz szósty wsparła edukacyjny piknik „ Bezpiecznie na rowerze”, który odbył się pod koniec kwietnia w Nowym Dworze Mazowieckim

Akcja edukacyjna „Bezpiecznie na rowerze”, skierowana głównie do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. Nadrzędnym celem akcji jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego poprzez popularyzację przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach – wyjaśnia Jerzy Kowalik, dyrektor szkoły będącej organizatorem tego przedsięwzięcia. Ważne jest uświadomienie dzieciom, że bardzo dobra znajomość przepisów i umiejętność udzielenia pierwszej pomocy mają ogromny wpływ zarówno na nasze zdrowie i życie, jak i innych uczestników ruchu – dodaje Jerzy Kowalik.

REKLAMA

Polski rowerzysta nie jest widoczny na drodze

Imprezie towarzyszyły liczne pokazy i konkursy związane z nauką o ruchu drogowym, udzielaniem pierwszej pomocy. W akcję zaangażowały się m.in. Wojewódzka i Powiatowa Komenda Policji, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska i WOPR. Podczas pikniku nie mogło zabraknąć tematu związanego z widocznością rowerzystów na drodze. Jak tłumaczy Janusz Mitko, dyrektor ds. marketingu i strategii sprzedaży w firmie OSRAM – Liczba wypadków z udziałem rowerzystów jest bardzo duża – w roku 2012 na polskich drogach miało miejsce prawie 4 700 takich wypadków. Ich przyczyną jest najczęściej nieprzestrzeganie prawidłowych zasad ruchu drogowego, ale również brak odpowiedniego oświetlenia dróg i poboczy, czy słabe oznakowanie i widoczność poruszających się po drodze rowerzystów. W ramach Akademii Bezpieczeństwa staramy się edukować uczestników ruchu drogowego, w tym rowerzystów, jak ważne jest używanie odblasków – to pierwszy krok do tego, aby poprawili swoje bezpieczeństwo.

Zobacz też: Jak poruszać się rowerem w zimie?

REKLAMA

Dlatego firma OSRAM wraz z Policją zorganizowały podczas pikniku w Nowym Dworze Mazowieckim „lekcję bezpieczeństwa”, podczas której zwrócono szczególną uwagę na zasady bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze oraz dobrą widoczność uczestników ruchu. Firma OSRAM ufundowała również nagrody w konkursach dla uczniów i nauczycieli, a wśród nich znalazły się m.in. tuby edukacyjne, które mogą być ciekawym uzupełnieniem lekcji na temat bezpieczeństwa.

W tym roku odbyła się już szósta edycja akcji „Bezpiecznie na rowerze”, w którą chętnie włączyło się wiele lokalnych firm i instytucji. O tym dlaczego warto organizować tego typu akcje, jakie mają one znaczenie dla dzieci i szkoły – opowiada Jerzy Kowalik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Nowym Dworze Mazowieckim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To już kolejna, szósta edycja akcji edukacyjnej organizowanej przez Państwa szkołę. Czy uważa Pan, że takie akcje są potrzebne?
Takie przedsięwzięcia są potrzebne z kilku powodów. Przede wszystkim podnoszą poziom bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ale również są okazją do zintegrowania środowiska lokalnego, do wspólnego spotkania dzieci, rodziców, mieszkańców miasta. Corocznie w organizację imprezy angażują się rozmaite firmy, instytucje, osoby prywatne. Ściśle współpracujemy z Komendą  Wojewódzką Policji – Wydziałem Ruchu Drogowego, z Komendą Powiatową Policji, ze Strażą Miejską, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną. Organizatorem akcji jest – obok naszej szkoły – Stowarzyszenie Przyjaciół Piątki, ale włącza się w nią także mnóstwo lokalnych firm. To świadczy o zainteresowaniu przedsięwzięciem, ale także o tym, że na tego rodzaju imprezy jest zapotrzebowanie.

Zobacz też: W jaki sposób przewozić rowery samochodem?

REKLAMA

Czy dzieci chętnie uczestniczą w akcji? Co jest dla nich największą atrakcją?
Sam festyn „Bezpiecznie na rowerze” jest tak naprawdę ukoronowaniem działań, które   rozpoczynają się znacznie wcześniej, w szkołach, gdy nauczyciele przygotowują uczniów do bycia aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego. Uczniowie klas czwartych przymierzają się do uzyskania pierwszego w życiu „prawa jazdy”, czyli karty rowerowej i na zajęciach uczą się, jak bezpiecznie poruszać się w drodze do szkoły i ze szkoły, jak prawidłowo uczestniczyć w ruchu drogowym, jako pieszy, pasażer i rowerzysta. Chęć zdobycia karty rowerowej jest dla dzieci sporą motywacją, a dodatkową zachętą do udziału w imprezie są na pewno atrakcyjne nagrody, które zawdzięczamy sponsorom. Nie narzekamy na frekwencję, impreza cieszy się dużym zainteresowaniem.

Czy edukacja związana z bezpieczeństwem dzieci na drodze powinna być stałym elementem programu nauczania w szkołach?
Oczywiście, że tak. Jest to stały element programów wychowawczych i profilaktyki w naszej szkole. Statystyki wypadków drogowych są bezlitosne i pokazują, że zbyt często ofiarami są dzieci. Edukacja dotycząca bezpieczeństwa na drodze, a także uświadamianie dzieciom zagrożeń, wynikających z bycia uczestnikiem ruchu drogowego są absolutną koniecznością.

Źródło: materiały prasowe Komunikado.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA