REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozbyć się problemu parujących szyb?

Max Trela
Jednym z najbardziej irytujących zjawisk we wnętrzu auta są zaparowane szyby. Fot. Fotolia
Jednym z najbardziej irytujących zjawisk we wnętrzu auta są zaparowane szyby. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najbardziej irytujących zjawisk we wnętrzu auta są zaparowane szyby. Jak pozbyć się problemu parujących szyb? Sposobów jest co najmniej kilka. Pomoże irchowa ściereczka i oczywiście samochodowa chemia, podstawą jest jednak sprawna wentylacja.

Jak pozbyć się problemu parujących szyb? Nadmuch ponad wszystko?

Różnica temperatur, wysoka wilgotność powietrza, do tego woda wnoszona do auta na ubraniu... Nie ma możliwości na wyeliminowanie tych czynników, a zatem szyby będą parować. Rzecz w tym, żeby wiedzieć jak je najszybciej wysuszyć. A warto wiedzieć, że jedyny naprawdę skuteczny sposób to zapewnienie we wnętrzu auta obiegu powietrza. Nawet jeśli będzie ono zimne i wciąż wilgotne – jeśli będzie krążyć to i tak para na szybach osiadać nie będzie.

REKLAMA

Zatem punkt pierwszy to sprawny nadmuch, otwarte kratki wentylacyjne i (jeśli takie posiadamy) czysty i suchy filtr pyłkowy.

Jak pozbyć się problemu parujących szyb? Jak ustawić nawiew?

Druga sprawa to ustawienie nawiewu. Powietrze powinno być zasysane z zewnątrz auta, a zatem wyłączamy obieg zamknięty. Oczywistą sprawą jest tez to, że nawiew powinien pracować na najwyższych obrotach – to prawda będzie hałasował, ale im szybciej zapewnimy we wnętrzu stały obieg powietrza tym szybciej będzie można uciszyć wentylator do znośnego poziomu.

Zobacz też: Szyby samochodowe, jak powstają?

Co do samych nawiewów. Powietrze powinno być kierowane od razu na szybę. W większości aut możemy ręcznie zamknąć środkowe kratki wentylacyjne deski rozdzielczej i jeśli chcemy szybko odparować szyby należy to zrobić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zamykamy natomiast bocznych kratek na desce rozdzielczej. Te trzeba tak ustawić, aby strumień powietrza omywał boczne szyby na wysokości lusterek, co zdecydowanie poprawi możliwość obserwowania tego, co dzieje się za samochodem.

Oczywiście jeśli mamy klimatyzację wtedy jej użycie przyspieszy całą „akcję odparowania” nawet dwukrotnie.

Sposoby na parujące szyby - Pomocna chemia

Są jednak przypadki gdy sam nawiew może nie wystarczyć. Przykład? Szyby w tylnych drzwiach, które – gdy są zaparowane – dość skutecznie ograniczają widoczność podczas cofania. W tym przypadku pozostaje już tylko użycie chemii samochodowej.

Zobacz też: Jak zamontować matę wygłuszającą pod maskę i na grodzi czołowej samochodu? Czy warto?

Na rynku są dziesiątki preparatów typu „antypara” i wszystkie działają podobnie. Nie pozwalają na osadzanie się pary na szybie wiążąc wilgoć. To oznacza, że szyba będzie przejrzysta, ale mokra i raz na jakiś czas trzeba ją przetrzeć suchą szmatką. Dodatkowy problem z chemią będziemy mieli gdy na tylnej kanapie podróżują dzieci. Pamiętajmy, że dziecko nie powinno dotykać szyby pokrytej preparatem przeciwko parowaniu!

Sposoby na parujące szyby - szmatka/ircha tylko w ostateczności - dlaczego?

REKLAMA

Wielu kierowców zastanawia się na pewno dlaczego odradzamy używania do odparowywania szyb wszelakiego rodzaju szmatek. Odpowiedź jest prosta – mechaniczne przecieranie szyby jest skuteczne tylko na chwilę, a w skrajnym przypadku możemy jeszcze coś popsuć. To coś to np. wiązki elektrycznego ogrzewania.

Dlatego pamiętajmy, jeśli już jesteśmy zmuszeni użyć szmatki to nie bierzmy pierwszej lepszej. Szmatka nie powinna pylić a zatem z gruntu odpada większość tekstyliów, w dodatku musi być ona miękka. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się „syntetyczna” lub prawdziwa  ircha. Co ważne pod żadnym pozorem nie powinno używać się papierowych ręczników, które w skrajnym przypadku mogą nawet porysować wewnętrzna powłokę anty-refleksyjną!

Zobacz też: Jak chronić lakier w okresie zimowym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA