REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozbyć się problemu parujących szyb?

Max Trela
Jednym z najbardziej irytujących zjawisk we wnętrzu auta są zaparowane szyby. Fot. Fotolia
Jednym z najbardziej irytujących zjawisk we wnętrzu auta są zaparowane szyby. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najbardziej irytujących zjawisk we wnętrzu auta są zaparowane szyby. Jak pozbyć się problemu parujących szyb? Sposobów jest co najmniej kilka. Pomoże irchowa ściereczka i oczywiście samochodowa chemia, podstawą jest jednak sprawna wentylacja.

Jak pozbyć się problemu parujących szyb? Nadmuch ponad wszystko?

Różnica temperatur, wysoka wilgotność powietrza, do tego woda wnoszona do auta na ubraniu... Nie ma możliwości na wyeliminowanie tych czynników, a zatem szyby będą parować. Rzecz w tym, żeby wiedzieć jak je najszybciej wysuszyć. A warto wiedzieć, że jedyny naprawdę skuteczny sposób to zapewnienie we wnętrzu auta obiegu powietrza. Nawet jeśli będzie ono zimne i wciąż wilgotne – jeśli będzie krążyć to i tak para na szybach osiadać nie będzie.

REKLAMA

Zatem punkt pierwszy to sprawny nadmuch, otwarte kratki wentylacyjne i (jeśli takie posiadamy) czysty i suchy filtr pyłkowy.

Jak pozbyć się problemu parujących szyb? Jak ustawić nawiew?

Druga sprawa to ustawienie nawiewu. Powietrze powinno być zasysane z zewnątrz auta, a zatem wyłączamy obieg zamknięty. Oczywistą sprawą jest tez to, że nawiew powinien pracować na najwyższych obrotach – to prawda będzie hałasował, ale im szybciej zapewnimy we wnętrzu stały obieg powietrza tym szybciej będzie można uciszyć wentylator do znośnego poziomu.

Zobacz też: Szyby samochodowe, jak powstają?

Co do samych nawiewów. Powietrze powinno być kierowane od razu na szybę. W większości aut możemy ręcznie zamknąć środkowe kratki wentylacyjne deski rozdzielczej i jeśli chcemy szybko odparować szyby należy to zrobić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zamykamy natomiast bocznych kratek na desce rozdzielczej. Te trzeba tak ustawić, aby strumień powietrza omywał boczne szyby na wysokości lusterek, co zdecydowanie poprawi możliwość obserwowania tego, co dzieje się za samochodem.

Oczywiście jeśli mamy klimatyzację wtedy jej użycie przyspieszy całą „akcję odparowania” nawet dwukrotnie.

Sposoby na parujące szyby - Pomocna chemia

Są jednak przypadki gdy sam nawiew może nie wystarczyć. Przykład? Szyby w tylnych drzwiach, które – gdy są zaparowane – dość skutecznie ograniczają widoczność podczas cofania. W tym przypadku pozostaje już tylko użycie chemii samochodowej.

Zobacz też: Jak zamontować matę wygłuszającą pod maskę i na grodzi czołowej samochodu? Czy warto?

Na rynku są dziesiątki preparatów typu „antypara” i wszystkie działają podobnie. Nie pozwalają na osadzanie się pary na szybie wiążąc wilgoć. To oznacza, że szyba będzie przejrzysta, ale mokra i raz na jakiś czas trzeba ją przetrzeć suchą szmatką. Dodatkowy problem z chemią będziemy mieli gdy na tylnej kanapie podróżują dzieci. Pamiętajmy, że dziecko nie powinno dotykać szyby pokrytej preparatem przeciwko parowaniu!

Sposoby na parujące szyby - szmatka/ircha tylko w ostateczności - dlaczego?

REKLAMA

Wielu kierowców zastanawia się na pewno dlaczego odradzamy używania do odparowywania szyb wszelakiego rodzaju szmatek. Odpowiedź jest prosta – mechaniczne przecieranie szyby jest skuteczne tylko na chwilę, a w skrajnym przypadku możemy jeszcze coś popsuć. To coś to np. wiązki elektrycznego ogrzewania.

Dlatego pamiętajmy, jeśli już jesteśmy zmuszeni użyć szmatki to nie bierzmy pierwszej lepszej. Szmatka nie powinna pylić a zatem z gruntu odpada większość tekstyliów, w dodatku musi być ona miękka. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się „syntetyczna” lub prawdziwa  ircha. Co ważne pod żadnym pozorem nie powinno używać się papierowych ręczników, które w skrajnym przypadku mogą nawet porysować wewnętrzna powłokę anty-refleksyjną!

Zobacz też: Jak chronić lakier w okresie zimowym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA