REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield?

Krzysztof Bednarz
Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield? fot. Infitniti
Jak działa samoregenerujący się lakier Scratch Shield? fot. Infitniti
Infiniti
Infiniti

REKLAMA

REKLAMA

Czy to możliwe, żeby lakier sam naprawiał zarysowania? W jaki sposób odbywa się jego samoregeneracja? Jak działa lakier z powłoką Scratch Shield? Czy rzeczywiście rysy znikają same?

Wśród samochodów, które dostępne są na polskim rynku, lakier z powłoką Scratch Shield możemy spotkać w takich modelach jak na przykład Nissan Murano, Nissan 370Z, czy w większości modeli z gamy Infiniti. Jest to powłoka, która według producenta jest bardziej odporna na zarysowania za sprawą dużej gęstości poliuretanowej powłoki. Jednak oprócz odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, ma ona jeszcze cechę samoregeneracji.

REKLAMA

Rysy same znikają

Zarysowania, które powstaną na powierzchni samochodu, zanikają pod wpływem temperatury. Odpowiedzialna za to jest zewnętrzna przeźroczysta powłoka, która ma wykazywać się dodatkowo dużą elastycznością. W przypadku zarysowania samochodu następuje jakby „wgniatanie” elastycznej struktury. Natomiast w przypadku tradycyjnych pokryć, struktura jest trwale rozrywana. Podczas regeneracji elastyczna, żywiczna powłoka powoli się rozpręża, aż do momentu gdy tworzy jednolitą powierzchnię.

Zobacz też: Jak polerować karoserię auta?

Drobne rysy mogą zostać zregenerowane po jednym dniu. W tym przypadku na szybkość naprawy lakieru wpływ będzie miała również pogoda. Jeżeli samochód jest pozostawiony w słońcu, regeneracja może zakończyć się szybciej. Jeżeli zarysowania są nieco głębsze, ten proces może potrwać według producenta do tygodnia. Jednak w praktyce niektóre rysy regenerują się nawet kilka tygodni.

Część rys jednak zostanie

Jeżeli zewnętrzna powierzchnia Scratch Shield zostanie przedziurawiona na skutek głębszego otarcia, powrót wyglądu samochodu do pierwotnego błysku, nie będzie już taki oczywisty. Uszkodzona zostaje wtedy również warstwa tradycyjnego lakieru, który cech samoregeneracyjnych nie posiada. Działanie powłoki Scratch Shield ma zabezpieczyć nasz samochód przed mikrouszkodzeniami powodowanymi na przykład podczas mycia pojazdu i ograniczyć efekt matowienia lakieru. Według producenta ta specjalna powłoka może sprawiać, że na naszym lakierze będzie widocznych pięć razy mniej rys, niż w przypadku lakierów ze standardowymi powłokami.

Jak to wygląda w praktyce?

Część użytkowników określa lakier z powłoką Scratch Shield, jako bardziej podatny na zarysowania, potwierdzając jednak, że po pewnym czasie część zarysowań po prostu znika. Aby nie przeżyć szoku po umyciu samochodu, myjąc go trzeba zdecydowanie uważniej sprawdzać, czy pod naszą szczotką lub gąbką nie ma drobin piasku. Jeżeli jednak lakier się zarysuje, nie traćmy głowy. Poczekajmy na efekty samoregeneracji.

Zobacz też: Jak radzić sobie z ptasimi odchodami na karoserii?

Podczas renowacji mocno porysowanego lakieru zdarzało się, że powłoka zachowywała się w sposób odwrotny do prezentowanych właściwości. Podczas polerowania rysy znikały, natomiast, gdy tylko lakier ochłodził się, rysy się „odnawiały”. Aby usunąć efekt, trzeba było poświęcić wiele godzin na żmudne polerowanie, aż do momentu, gdy zarysowania zaniknęły na stałe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

    1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

    Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

    Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

    Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

    Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    REKLAMA

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    REKLAMA

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    REKLAMA