Bezpieczeństwo kobiet ciężarnych w aucie
REKLAMA
REKLAMA
Nie zapinanie pasów – nawet jeśli prawo na to zezwala – wiąże się jednak z poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka. Polskie statystyki policyjne podają, że co trzeci wypadek czy kolizja drogowa mające miejsce w naszym kraju, mogłyby być mniej dotkliwe w skutkach, gdyby kierowca lub współtowarzysze podróży mieli zapięte pasy. Statystycznie 30% kierowców i 53% pasażerów nie używa pasów.
REKLAMA
Zobacz również: Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie
Pasy dyskomfortem dla ciężarnych
Kobiety w ciąży są dziś aktywne zawodowe przez niemal 9 miesięcy. Szybkie tempo życia wymaga poruszania się samochodem. Wiele kobiet jednak odczuwa podczas ciąży dyskomfort związany z korzystaniem z pasów bezpieczeństwa – nie tylko ze względu na powiększający się brzuch i ucisk pasów na wrażliwe w tym czasie okolice klatki piersiowej. Przyszłe matki niepokoją się także o to czy silny ucisk pasów podczas nagłego hamowania nie zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Zdaniem ekspertów z dziedziny ratownictwa medycznego, odpowiednio założony pas bezpieczeństwa może jednak nie tylko uratować życie, ale również uchronić przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi i matkę, i dziecko w jej łonie.
Zobacz również: Jak podróżować z niemowlakiem?
Anatomia ciężarnej kobiety stanowi wyzwanie dla projektantów pasów bezpieczeństwa ze względu na trudności związane z umiejscowieniem dolnej taśmy pasa. Na polskim rynku dostępne są np. nakładki antyuciskowe przeznaczone dla przyszłych mam, które eliminują ucisk powodowany przez pasy w odcinku piersiowym i górnej części brzucha. Nakładki te mogą być też używane przez kobiety po porodzie, gdyż chronią miejsce po cesarskim cięciu i często obolałe piersi.
REKLAMA
REKLAMA