REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy samochodowa elektronika jest odporna na mróz?

Łukasz Krasowski
Niskie temperatury nie służą również podzespołom elektronicznym, których we współczesnych pojazdach jest bardzo wiele.
Niskie temperatury nie służą również podzespołom elektronicznym, których we współczesnych pojazdach jest bardzo wiele.

REKLAMA

REKLAMA

Podczas zimowych miesięcy cierpi nie tylko mechaniczna część samochodu. Niskie temperatury nie służą również podzespołom elektronicznym, których we współczesnych pojazdach jest bardzo wiele.

Gdy uruchamiamy mocno wychłodzony samochód często zdarza się, że elektroniczne wyposażenie wnętrza nie działa. Nie jest to jednak oznaką awarii i nie ma konieczności odwiedzania serwisu. Najbardziej wrażliwe na mróz są wszelkie wyświetlacze ciekłokrystaliczne, które znajdziemy na desce rozdzielczej, panelu radioodtwarzacza czy sterowniku automatycznej klimatyzacji. Aby ich wskazania były czytelne, muszą one osiągnąć odpowiednią temperaturę, więc wraz z ogrzewaniem wnętrza samochodu monochromatyczne wyświetlacze powinny wracać do normalnego stanu. 

REKLAMA

Zobacz również: Jak radzić sobie z przymarzniętymi wycieraczkami?

REKLAMA

Podobnie jest z kolorowymi ekranami, stosowanymi np. w samochodowej nawigacji lub w systemach audiowizualnych. W niskich temperaturach możemy zauważyć, że jakość wyświetlanego przez nie obrazu będzie znacznie gorsza, ale po osiągnięciu optymalnej temperatury problem znika. Należy pamiętać, żeby nie naciskać na zimne ekrany LCD, ponieważ może to spowodować ich nieodwracalne uszkodzenie.

Usuwając śnieg i szron z nadwozia samochodu nie należy zapominać o oczyszczeniu czujników parkowania oraz kamery cofania. Tego typu układy powinny dobrze sobie radzić w niskich temperaturach otoczenia, ponieważ ich rozgrzanie podczas jazdy jest niemożliwe. Mimo to można je uszkodzić mechanicznie używając skrobaczki. Lepiej spryskać powierzchnię czujników i kamery odmrażaczem i ewentualnie wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Podzespołem narażonym na uszkodzenia podczas mroźnej aury są elektryczne sterowniki szyb. Jeżeli szkło przymarzło do gumowej uszczelki, próba odsunięcia szyby może się skończyć spaleniem jej elektrycznego siłownika lub uszczelki, która zostanie oderwana wraz z szybą. Aby uniknąć tego typu kłopotów warto przed zimą dokładnie umyć szyby, pamiętając o ich górnych krawędziach stykających się z uszczelką, a samą uszczelkę zakonserwować środkiem na bazie silikonu.

Zobacz również: Jak „pożyczać” prąd?

W wychłodzonym samochodzie należy się również wstrzymać przed włączaniem odtwarzacza płyt CD. Niskie temperatury nie służą mechanizmowi wysuwającemu płyty oraz zaburzają działanie tłumienia wstrząsów. Skutecznym sposobem rozgrzania odtwarzacza jest włączenie na kilka minut odbiornika radiowego, którego wzmacniacz wydziela spore ilości ciepła. Zachowajmy ostrożność podczas używania na mrozie radia CB. Miękki latem przewód łączący mikrofon z radiem staje się zesztywniały i podatny na uszkodzenie. Łatwo można niechcący wyrwać przewód z gniazda lub w miejscu łączenia z „gruszką”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Adam
    2021-12-14 19:11:59
    Ta w samochodzie jakoś mi nigdy nie padła, jedynie w urządzeniach które się dokłada potrafiły się dziać dziwne rzeczy jak bywały naprawdę ostre mrozy. Pewnie coś z akumulatorami. Od 2 lat jednak jak już coś zostawiam to tylko kamerę samochodową. Mam Lamax T6 i mimo wszystko nic się z nią nie dzieje. Jednak ona tak blisko szyby też nie jest. Zmieniłem też miejsce parkowania na osłonięte.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

REKLAMA

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

REKLAMA

Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

REKLAMA