REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Jakubowski Ryszard
Pamiętajmy by w zimie, przynajmniej raz w miesiącu, naładować auto z prostownika.
Pamiętajmy by w zimie, przynajmniej raz w miesiącu, naładować auto z prostownika.

REKLAMA

REKLAMA

Zimowy rozruch silnika wymaga bardzo często sporej dawki energii elektrycznej, czerpanej z akumulatora. Nie zawsze jej starcza, ponieważ podczas jazdy na krótkich dystansach akumulator nie zdąży się doładować. Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Eksploatacja akumulatora - na krótkie dystanse nie ma rady

Większość kierowców nie jest w stanie uniknąć sytuacji, w której eksploatuje akumulator na krótkich dystansach. Uniknięcie stałego, choć na szczęście powolnego zmniejszania się ilości energii w akumulatorze jest zimą bardzo trudne. Samochody zwykle nie są wyposażane w woltomierze, dzięki którym łatwo można by ocenić aktualny stan akumulatora oraz to czy jest on ładowany, czy wręcz przeciwnie. Sama kontrolka ładowania najczęściej informuje jedynie o tym, że prądnica pracuje, natomiast nie dostarcza żadnych informacji o tym, czy wytwarzany przez nią prąd pokrywa z naddatkiem aktualne zapotrzebowanie, co jest warunkiem koniecznym do doładowywania akumulatora.

REKLAMA

Zobacz również: Jak uniknąć zimowych niespodzianek?

Niedoborom energii zmagazynowanej w akumulatorze można w pewnym stopniu zaradzić. Jeżdżąc na krótkich odcinkach o długości rzędu kilku kilometrów należy przede wszystkim włączać jedynie te światła, które są wymagane przepisami. Nie uruchamiać bez potrzeby prądożerczych świateł przeciwmgielnych. Jeżeli nie jest to konieczne, nie włączać ani radia, ani odtwarzacza, ani nawet CB. Głośno grające radio stereofoniczne lub kwadrofoniczne pobiera nawet kilkanaście amperów.

Eksploatacja akumulatora - zwróć uwagę jakie urządzenia włączasz

Dla porównania: jedna żarówka halogenowa w reflektorze pobiera około 5 amperów. Użycie elektrycznej zapalniczki to kolejne spore obciążenie dla akumulatora. Silnik wycieraczek razem z elektryczną pompką pobiera ponad 2 ampery.

Po zsumowaniu tych mocy (wydawałoby się mało ważnych odbiorników prądu) okazuje się, że pobierają one z instalacji dużo więcej prądu niż 2 reflektory dalekiego zasięgu. Zatem, jeżdżąc na krótkich dystansach należy korzystać z nich jedynie wtedy, gdy jest to konieczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak efektywnie zarządzać energią elektryczną w samochodzie?

REKLAMA

Na dodatek, po dojechaniu na miejsce wyłączyć całkowicie oświetlenie zewnętrzne pojazdu i przez dłuższą chwilę pozwolić silnikowi pracować na obrotach nieco wyższych niż wolne, dzięki czemu do akumulatora zostanie dostarczona pewna dodatkowa dawka energii. To samo dotyczy ruszania po uruchomieniu silnika. Wystarczy minuta, aby przy wyłączonych wszystkich odbiornikach do akumulatora dopłynęła dawka około 1 amperogodziny.

Mimo takich zabiegów, akumulator może stopniowo się rozładować, dlatego zimą warto przynajmniej raz na miesiąc doładować go ze zwykłego, nawet mało wydajnego prostownika. Ale przede wszystkim w pojeździe, którego silnik jest bardzo często uruchamiany i wyłączany, warto zainstalować światła do jazdy dziennej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA