REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy hamulce mogą zamarznąć?

Łukasz Krasowski
Do zablokowania hamulców tarczowych uruchamianych hydraulicznie dochodzi raczej rzadko i lekkie „przyłapanie” klocka do tarczy spowodowane jest przez korozję.
Do zablokowania hamulców tarczowych uruchamianych hydraulicznie dochodzi raczej rzadko i lekkie „przyłapanie” klocka do tarczy spowodowane jest przez korozję.

REKLAMA

REKLAMA

Okres zimowy wpływa w zasadzie na kondycje wszystkich podzespołów auta. Pierwsze mrozy mogą unieruchomić nasz samochód, ponieważ nie będzie możliwe zwolnienie hamulca postojowego.

Problemy z zablokowanymi przez mróz hamulcami mogą mieć kilka przyczyn, jednak wszystkie spowodowane są przez korozję lub mróz. O tym, że z układem hamulcowym naszego pojazdu jest coś nie w porządku, przekonamy się podczas ruszania po postoju, dłuższym niż parę godzin. Do zablokowania hamulców tarczowych uruchamianych hydraulicznie dochodzi raczej rzadko i lekkie „przyłapanie” klocka do tarczy spowodowane jest przez korozję. Rdzawy nalot usunięty zostanie samoczynnie podczas pierwszych kilku prób hamowania, ale jeżeli na tarczy widoczne są głębsze wżery, nieuniknione będzie jej przetoczenie lub wymiana na nowy element.

REKLAMA

Zobacz również: Co robić, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?

REKLAMA

Zdecydowanie bardziej problematyczne są hamulce tylnej osi, bębnowe lub tarczowe uruchamiane linką. Jeżeli linka ma pęknięty pancerz, do jej wnętrza dostaje się woda i powoduje zanieczyszczenie oraz korozję linki, co po czasie spowoduje jej zablokowanie. Jeżeli zgromadzona w pancerzu woda zamarznie, zwolnienie hamulca pomocniczego na mrozie może okazać się niemożliwe.

Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, warto przed zimowym sezonem przeprowadzić szczegółowy przegląd układu hamulcowego. Gdy temperatura na zewnątrz oscyluje wokół zera, lepiej nie zaciągać hamulca ręcznego wcale, nawet jeśli wiemy, że jest w pełni sprawny. Będziemy wówczas pewni, że linka nie zamarznie.

Hamulec bębnowy może się również zablokować, jeżeli samochód przez dłuższy czas nie jeździł lub do jego wnętrza dostała się i zamarzła woda. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem. Można kilka razy delikatnie spróbować ruszyć do przodu lub do tyłu, ale róbmy to z wyczuciem, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia sprzęgła lub samych hamulców. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak poradzić sobie z zamarzającymi linkami i cięgłami?

REKLAMA

Jeżeli bęben nadal będzie zablokowany należy zacząć od uniesienia samochodu za pomocą podnośnika i zdjęcia koła. Z użyciem młotka delikatnie opukujemy bęben po jego obwodzie. Lepiej jest uderzyć większą ilość razy, ale z mniejszą siłą, ponieważ zbyt mocnym uderzeniem możemy trwale uszkodzić bęben. Jeżeli nadal nie jest możliwe jego obrócenie, spróbujmy podgrzać go za pomocą suszarki lub opalarki. Jeżeli nie mamy dostępu do gniazda elektrycznego, można użyć palinka na propan-butan.

Nawet jeżeli nasze próby powiodą się, należy udać się do mechanika w celu gruntownej kontroli układu hamulcowego, bowiem jest duże prawdopodobieństwo, że podobne problemy pojawią się ponownie w niedalekiej przyszłości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA