REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?

Jakubowski Ryszard
Przedstawienie metod jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych Fot. newspress
Przedstawienie metod jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Czyszczenie zbiornika i przewodów paliwowych z wody można przeprowadzić ławo, wykorzystując wiedzę, że jej ciężar właściwy jest większy, niż ciężar powszechnie stosowanych paliw silnikowych. Podpowiadamy jak zapobiec zamarzaniu wody w układzie paliwowym.

P zdjęciu przewodu paliwowego z pompy paliwowej, przy zachowaniu dużej ostrożności i zasad BHP, należy pozwolić, aby paliwo swobodnie z niego wyciekało do podstawionego szklanego naczynia (dużego słoika, itp.). Po spuszczeniu mniej więcej 0,5 litra, cała zgromadzona w przewodzie woda znajdzie się na dnie podstawionego naczynia. Niestety, jeżeli paliwo jest zasysane ze zbiornika poprzez smok z filtrem, pozostanie w nim pewna ilość wody. 

REKLAMA

Zobacz również: Jak ratować się z opresji po awarii hamulców?

REKLAMA

Dlatego po ukończeniu spuszczania paliwa z przewodu i ponownym założeniu go na pompę paliwową (pamiętać o starannym dokręceniu objemki zaciskowej!), należy wlać do zbiornika paliwa niewielką ilość (100- 200 ml) skażonego spirytusu etylowego (denaturatu), który łatwo zmiesza się z wodą, obniżając znacznie temperaturę jej krzepnięcia. Z czasem mieszanka wodno-alkoholowa zostanie wyssana ze zbiornika razem z paliwem i spalona przez silnik.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest wlanie do zbiornika samochodu niewielkiej ilości biopaliwa z etanolem, ale nie jest ono jeszcze powszechnie dostępne, poza tym nie wszystkie silniki je tolerują. Dlatego jego dodatek nie powinien być większy od kilku procent: 2 litry takiego paliwa na 40 litrów benzyny w zupełności wystarczy.

Zobacz również: Jak postępować z cięgłem, które zacięło się w pancerzu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wlaniu denaturatu lub biopaliwa etanolowego do zbiornika mogą przez jakiś czas występować niewielkie zakłócenia w pracy silnika, np. samochód może gorzej przyspieszać, mogą „wypadać” niektóre zapłony itd. Nie należy się tym przejmować.

W przypadku silnika wysokoprężnego nie należy dolewać do paliwa alkoholu – podnosi on znacznie liczbę oktanową i może uniemożliwić samozapłony ON, a tym samym uruchomienie i pracę silnika. Zwykle wystarczy, aby przed zimą starannie oczyścić odstojniki filtrów paliwa i wymienić ich wkłady na nowe. Filtry paliwa silnika wysokoprężnego zatrzymują wodę, więc nie przedostanie się ona do pompy wtryskowej. Można dla pewności podobnie jak w przypadku silnika benzynowego, spuścić nieco paliwa ze zbiornika zdejmując przewód doprowadzający je do głównego (pierwszego) filtra paliwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA