REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przygotowanie auta do zimy - podstawowe czynności

Max Trela
Dla zapewnienia optymalnej widoczności zawsze warto wymienić przed zimą piórka wycieraczek. Fot. Fotolia
Dla zapewnienia optymalnej widoczności zawsze warto wymienić przed zimą piórka wycieraczek. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie auta przed sezonem zimowym nie zawsze musi oznaczać wizytę w warsztacie. Wiele prostych czynności możemy zrobić sami lub z pomocą osoby, która nie boi się ubrudzić sobie rąk. Jest 6 podstawowych punktów zimowej kontroli – oto one:

1. Opony

Opony zimowe to zapewne pierwsza rzecz o jakiej myślą kierowcy gdy słyszą złowrogie słowo „zima”. Pamiętajmy, że powinniśmy je założyć dopiero wtedy gdy temperatura w najcieplejszym momencie dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Co ważne jeśli decydujemy się użyć zimówek z poprzedniego sezonu, należy sprawdzić, czy nie noszą one śladów żadnych mechanicznych uszkodzeń i czy ich bieżnik na całym obwodzie jest równomiernie zużyty. Jego wysokość musi wynosić co najmniej 4 mm.

2. Ostatnie mycie przed mrozami

Przed zimą dobrze jest dokładnie umyć samochód. Ten kosmetyczny zabieg to okazja do tego, aby wykryć wszystkie uszkodzenia powierzchni lakierowej. Z ich naprawą nie należy zwlekać, bo potem może być już za późno.

3. Rzut oka pod maskę

Niezbędnych przygotowań do zimowej eksploatacji wymaga silnik. Na pierwszy plan wysuwa się kontrola temperatury zamarzania cieczy w układzie chłodzenia. Dobrej jakości płyn chłodzący to taki, który krystalizuje w temperaturze poniżej -30-35 stopni Celsjusza. Ważne są również zalecenia producenta odnośnie do okresowej wymiany cieczy chłodzącej.

Zobacz też: Czy hamulce mogą zamarznąć?

Jeśli kupiliśmy auto z niepewną historią serwisową lepiej zmienić płyn profilaktycznie. Taka operacja kosztuje w serwisie około 60 – 80 złotych, a zaniedbanie może zakończyć się nawet pęknięciem bloku silnika i kosztami naprawy przekraczającymi kilkanaście tysięcy złotych.

4. Akumulator do kontroli

Wnikliwej kontroli wymaga również układ rozruchu i ładowania. Właściciele diesli powinni dokładnie sprawdzić stan świec grzejnych.

Sprawdzian instalacji elektrycznej powinien uwzględniać również funkcjonowanie oświetlenia samochodu i ustawienie reflektorów. Przed zimą oczyszczenia i zabezpieczenia wymagają klemy akumulatora oraz inne ważne połączenia elektryczne, zwłaszcza te w większym stopniu narażone na działanie wilgoci.

5. Co w podwoziu piszczy?

W przygotowaniu samochodu do zimowej jazdy nie należy zapominać o sprawdzeniu zawieszenia, bo to w końcu głównie od pewnej reakcji auta na ruchy kierownicy zależy nasze bezpieczeństwo. Co sprawdzamy? Układ hamulcowy, układ kierowniczy, amortyzatory, sworznie – tej właśnie kolejności. I nie warto słuchać oszczędnego mechanika, który będzie nam podpowiadał, ze wymiana sworzni czy końcówki drążka na zimę jest bezsensowna, bo w zimie ten element bardziej się niszczy.

Zobacz też: Czy samochodowa elektronika jest odporna na mróz?

To prawda – elementy zawieszenia najbardziej dostają w kość  właśnie zimą i to właśnie dlatego muszą być w pełni sprawne. Jeśli gdziekolwiek jest minimalny luz po 2 miesiącach zimy może być on już tak duży, że auto nie będzie trzymało kierunku jazdy.

6. Wycieraczki, płyn, uszczelki, zamki

REKLAMA

Na koniec drobiazgi, ale równie istotne jak mechanika czy elektryka. Dla zapewnienia optymalnej widoczności zawsze warto wymienić przed zimą piórka wycieraczek, a przynajmniej, o ile to możliwe, same gumki. Trzeba już zadbać o to, aby w zbiorniku spryskiwacza odpowiednio wcześniej znalazł się zimowy płyn.

Ważną czynnością, którą należy wykonać jeszcze przed nadejściem mrozów, jest też przesmarowanie wszystkich uszczelek preparatem silikonowych, oraz zamków w drzwiach preparatem pochłaniającym wilgoć.

Dalej pozostaje już tylko czekać na pierwszy śnieg...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA