REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przygotowanie auta do zimy - podstawowe czynności

Max Trela
Dla zapewnienia optymalnej widoczności zawsze warto wymienić przed zimą piórka wycieraczek. Fot. Fotolia
Dla zapewnienia optymalnej widoczności zawsze warto wymienić przed zimą piórka wycieraczek. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie auta przed sezonem zimowym nie zawsze musi oznaczać wizytę w warsztacie. Wiele prostych czynności możemy zrobić sami lub z pomocą osoby, która nie boi się ubrudzić sobie rąk. Jest 6 podstawowych punktów zimowej kontroli – oto one:

1. Opony

Opony zimowe to zapewne pierwsza rzecz o jakiej myślą kierowcy gdy słyszą złowrogie słowo „zima”. Pamiętajmy, że powinniśmy je założyć dopiero wtedy gdy temperatura w najcieplejszym momencie dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

REKLAMA

Co ważne jeśli decydujemy się użyć zimówek z poprzedniego sezonu, należy sprawdzić, czy nie noszą one śladów żadnych mechanicznych uszkodzeń i czy ich bieżnik na całym obwodzie jest równomiernie zużyty. Jego wysokość musi wynosić co najmniej 4 mm.

2. Ostatnie mycie przed mrozami

Przed zimą dobrze jest dokładnie umyć samochód. Ten kosmetyczny zabieg to okazja do tego, aby wykryć wszystkie uszkodzenia powierzchni lakierowej. Z ich naprawą nie należy zwlekać, bo potem może być już za późno.

3. Rzut oka pod maskę

Niezbędnych przygotowań do zimowej eksploatacji wymaga silnik. Na pierwszy plan wysuwa się kontrola temperatury zamarzania cieczy w układzie chłodzenia. Dobrej jakości płyn chłodzący to taki, który krystalizuje w temperaturze poniżej -30-35 stopni Celsjusza. Ważne są również zalecenia producenta odnośnie do okresowej wymiany cieczy chłodzącej.

Zobacz też: Czy hamulce mogą zamarznąć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli kupiliśmy auto z niepewną historią serwisową lepiej zmienić płyn profilaktycznie. Taka operacja kosztuje w serwisie około 60 – 80 złotych, a zaniedbanie może zakończyć się nawet pęknięciem bloku silnika i kosztami naprawy przekraczającymi kilkanaście tysięcy złotych.

4. Akumulator do kontroli

Wnikliwej kontroli wymaga również układ rozruchu i ładowania. Właściciele diesli powinni dokładnie sprawdzić stan świec grzejnych.

Sprawdzian instalacji elektrycznej powinien uwzględniać również funkcjonowanie oświetlenia samochodu i ustawienie reflektorów. Przed zimą oczyszczenia i zabezpieczenia wymagają klemy akumulatora oraz inne ważne połączenia elektryczne, zwłaszcza te w większym stopniu narażone na działanie wilgoci.

5. Co w podwoziu piszczy?

W przygotowaniu samochodu do zimowej jazdy nie należy zapominać o sprawdzeniu zawieszenia, bo to w końcu głównie od pewnej reakcji auta na ruchy kierownicy zależy nasze bezpieczeństwo. Co sprawdzamy? Układ hamulcowy, układ kierowniczy, amortyzatory, sworznie – tej właśnie kolejności. I nie warto słuchać oszczędnego mechanika, który będzie nam podpowiadał, ze wymiana sworzni czy końcówki drążka na zimę jest bezsensowna, bo w zimie ten element bardziej się niszczy.

Zobacz też: Czy samochodowa elektronika jest odporna na mróz?

To prawda – elementy zawieszenia najbardziej dostają w kość  właśnie zimą i to właśnie dlatego muszą być w pełni sprawne. Jeśli gdziekolwiek jest minimalny luz po 2 miesiącach zimy może być on już tak duży, że auto nie będzie trzymało kierunku jazdy.

6. Wycieraczki, płyn, uszczelki, zamki

REKLAMA

Na koniec drobiazgi, ale równie istotne jak mechanika czy elektryka. Dla zapewnienia optymalnej widoczności zawsze warto wymienić przed zimą piórka wycieraczek, a przynajmniej, o ile to możliwe, same gumki. Trzeba już zadbać o to, aby w zbiorniku spryskiwacza odpowiednio wcześniej znalazł się zimowy płyn.

Ważną czynnością, którą należy wykonać jeszcze przed nadejściem mrozów, jest też przesmarowanie wszystkich uszczelek preparatem silikonowych, oraz zamków w drzwiach preparatem pochłaniającym wilgoć.

Dalej pozostaje już tylko czekać na pierwszy śnieg...

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA