REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienić koło w zimie?

Jakubowski Ryszard
Przed wymianą koła zwłaszcza w zimie powinniśmy się dobrze przygotować Fot. newspress
Przed wymianą koła zwłaszcza w zimie powinniśmy się dobrze przygotować Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana koła, zwłaszcza podczas deszczu lub zimą, nie należy do przyjemnych czynności. Często kończy się pobrudzeniem ubrania kierowcy i zanieczyszczeniem bagażnika.

Aby koło wymienić sprawnie i szybko, należy się do tego odpowiednio przygotować. A więc po pierwsze – trzeba mieć w samochodzie rękawice robocze, najlepiej nieprzemakalne, lub z ochraniaczami wodoodpornymi (dostępnymi w sklepach alpinistycznych). Po drugie, konieczny jest duży foliowy worek, aby zdjęte brudne koło w niego zapakować przed umieszczeniem w bagażniku. Zamiast worka może być arkusz folii, np. malarskiej.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wykopać samochód z zaspy lub błota?

REKLAMA

To jeszcze nie wszystko. Zimą zmiana koła często wymaga dotarcia do niego przez głęboki śnieg, jeżeli jest to koło od strony pobocza. Trzeba ten śnieg ubić lub odgarnąć nogami. Należy uważać, aby śnieg nie dostał się do butów. Na nogi warto założyć specjalne ochraniacze, używane przez turystów górskich. Popularnie nazywane są stoptutami. Nie muszą to być stoptuty alpinistyczne, wystarczą zwykłe, tanie, w formie zarękawków z gumkami do zamocowania na łydce i pod butem.

Zimą niezbędne są także nieprzemakalne rękawice. Mokry śnieg, a co gorsza – woda zmieszana ze środkami chemicznymi, nie wpływają dobrze na skórę rąk. Przy niskich temperaturach wilgotne rękawice w połączeniu z lodowatym metalem felg i narzędzi mogą nawet spowodować odmrożenia!

W samochodzie trzeba mieć jakąś solidną podstawkę pod podnośnik. Może to być solidna deseczka z twardego drewna, a najlepiej kawałek grubej sklejki wodoodpornej, o wymiarach mniej więcej 20 x 20 cm. Podstawa standardowego podnośnika samochodowego jest niewielka, jej nacisk na podłoże jest więc bardzo duży i może wynosić nawet do 30 kg na każdy centymetr kwadratowy. Podnośnik może więc zostać wciśnięty w miękkie podłoże i samochód może z niego spaść, co ma zwykle wiele przykrych konsekwencji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak uruchamiać silnik Diesla zimą?

Podczas wymiany koła należy zachować szczególną ostrożność. Najpierw należy zaciągnąć mocno hamulec ręczny i pozostawić samochód na najniższym biegu. Osoba przy nim pracująca powinna założyć kamizelkę odblaskową. Światła awaryjne samochodu muszą być włączone, ponadto warto postawić we właściwej odległości trójkąt odblaskowy. W niektórych przypadkach nakazują to przepisy. Aby nie zgubić śrub z odkręconego koła, co jest bardzo prawdopodobne na zaśnieżonej drodze, trzeba je albo schować do kieszeni natychmiast po wykręceniu, albo mieć na nie specjalny pojemnik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA