REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienić koło w zimie?

Jakubowski Ryszard
Przed wymianą koła zwłaszcza w zimie powinniśmy się dobrze przygotować Fot. newspress
Przed wymianą koła zwłaszcza w zimie powinniśmy się dobrze przygotować Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana koła, zwłaszcza podczas deszczu lub zimą, nie należy do przyjemnych czynności. Często kończy się pobrudzeniem ubrania kierowcy i zanieczyszczeniem bagażnika.

Aby koło wymienić sprawnie i szybko, należy się do tego odpowiednio przygotować. A więc po pierwsze – trzeba mieć w samochodzie rękawice robocze, najlepiej nieprzemakalne, lub z ochraniaczami wodoodpornymi (dostępnymi w sklepach alpinistycznych). Po drugie, konieczny jest duży foliowy worek, aby zdjęte brudne koło w niego zapakować przed umieszczeniem w bagażniku. Zamiast worka może być arkusz folii, np. malarskiej.

REKLAMA

Zobacz również: Jak wykopać samochód z zaspy lub błota?

REKLAMA

To jeszcze nie wszystko. Zimą zmiana koła często wymaga dotarcia do niego przez głęboki śnieg, jeżeli jest to koło od strony pobocza. Trzeba ten śnieg ubić lub odgarnąć nogami. Należy uważać, aby śnieg nie dostał się do butów. Na nogi warto założyć specjalne ochraniacze, używane przez turystów górskich. Popularnie nazywane są stoptutami. Nie muszą to być stoptuty alpinistyczne, wystarczą zwykłe, tanie, w formie zarękawków z gumkami do zamocowania na łydce i pod butem.

Zimą niezbędne są także nieprzemakalne rękawice. Mokry śnieg, a co gorsza – woda zmieszana ze środkami chemicznymi, nie wpływają dobrze na skórę rąk. Przy niskich temperaturach wilgotne rękawice w połączeniu z lodowatym metalem felg i narzędzi mogą nawet spowodować odmrożenia!

W samochodzie trzeba mieć jakąś solidną podstawkę pod podnośnik. Może to być solidna deseczka z twardego drewna, a najlepiej kawałek grubej sklejki wodoodpornej, o wymiarach mniej więcej 20 x 20 cm. Podstawa standardowego podnośnika samochodowego jest niewielka, jej nacisk na podłoże jest więc bardzo duży i może wynosić nawet do 30 kg na każdy centymetr kwadratowy. Podnośnik może więc zostać wciśnięty w miękkie podłoże i samochód może z niego spaść, co ma zwykle wiele przykrych konsekwencji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak uruchamiać silnik Diesla zimą?

Podczas wymiany koła należy zachować szczególną ostrożność. Najpierw należy zaciągnąć mocno hamulec ręczny i pozostawić samochód na najniższym biegu. Osoba przy nim pracująca powinna założyć kamizelkę odblaskową. Światła awaryjne samochodu muszą być włączone, ponadto warto postawić we właściwej odległości trójkąt odblaskowy. W niektórych przypadkach nakazują to przepisy. Aby nie zgubić śrub z odkręconego koła, co jest bardzo prawdopodobne na zaśnieżonej drodze, trzeba je albo schować do kieszeni natychmiast po wykręceniu, albo mieć na nie specjalny pojemnik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA