REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o hamulce w przyczepie?

Jakubowski Ryszard
Fot. newspress
Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Duże i ciężkie przyczepy, ciągnięte przez auta osobowe muszą być wyposażone w hamulec najazdowy, wspomagający działanie samochodowego hamulca zasadniczego.

W przyczepach stosowane są najczęściej hamulce bębnowe. Tarczowe należą do rzadkości i zwykle są spotykane w przyczepach budowanych samodzielnie przez użytkowników. Aby stwierdzić, czy hamulce w przyczepie działają poprawnie, nie potrzeba jeździć z nią na stację diagnostyczną. Oto najczęstsze objawy wadliwej pracy układu hamulcowego.

REKLAMA

1. Droga hamowania zestawu samochód – przyczepa jest znacznie dłuższa, niż samego auta. Dowodzi to albo zużycia okładzin na szczękach hamulca, albo ich zawilgocenia lub zaolejenia, albo – rozregulowania się mechanizmu hamulca najazdowego. Zawilgocenie znika szybko po kilku zahamowaniach, pozostałe usterki wymagają zdiagnozowania i naprawy. Zaolejone szczęki hamulcowe wymagają wymiany – nie można usunąć w żaden sposób smaru, który w nie wniknął.

Zobacz również: Jak nie należy dokręcać kół samochodowych?

REKLAMA

2. Podczas hamowania słychać z bębna hamulcowego niepokojące odgłosy, np. zgrzytanie lub głośny szum albo odgłos tarcia metalu o metal. Prawdopodobnie nastąpiło całkowite zużycie okładzin hamulcowych na co najmniej jednej szczęce, albo jej zablokowanie się lub uszkodzenie urządzenia ją przytrzymującego. Zdjęcie bębna i znalezienie przyczyny jest konieczne. Wymieniać należy obie szczęki, wówczas wydłuży się czas do kolejnej naprawy.

3. Jeżeli bębny hamulcowe grzeją się podczas jazdy bez hamowania, to zapewne rozregulował się mechanizm hamulca najazdowego. Jeżeli jego zluzowanie i przesmarowanie nie pomoże, trzeba zdjąć bębny i sprawdzić, czy szczęki są zamontowane prawidłowo. To znaczy czy nie spadły lub nie odkleiły się od nich nakładki cierne. Lekkie nagrzewanie się bębnów hamulcowych może być spowodowane także brakiem lub niedoborem smaru w łożyskach piast przyczepy albo zużyciem tych łożysk. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak ruszać pod górkę bez użycia hamulca ręcznego?

4. Jeżeli podczas gwałtownego hamowania przyczepa szarpie na boki, wówczas prawdopodobnie działanie hamulca w jednym z kół jest skuteczniejsze, niż w drugim. Można to sprawdzić podczas jazdy, często hamując. Gorsze działanie objawi się niższą temperaturą bębna hamulcowego.

5. Zablokowanie kół przyczepy podczas jazdy świadczy o poważniejszej usterce, wynikającej ze złej regulacji mechanizmu hamulca najazdowego. Prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Poprawność regulacji hamulca najazdowego można łatwo sprawdzić podczas jazdy do przodu i do tyłu po gładkiej, poziomej drodze. Gdy hamulec jest ustawiony zbyt luźno, wówczas jego hamowanie przy jeździe do przodu będzie znikome, co da się odczuć po konieczności mocniejszego naciskania na pedał hamulca. Gdy hamulec w przyczepie jest zbyt napięty, wówczas cofanie z nią będzie niemożliwe – koła natychmiast zostaną zablokowane lub będą stawiały opór.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA